Dziurawiec na depresję. Skuteczny?

Ziele dziurawca jako alternatywa?  W regularnych odstępach czasu w czasopismach ukazują się informacje na temat dziurawca jako naturalnej alternatywy dla syntetycznych leków antydepresyjnych. I wszędzie w drogeriach i supermarketach, gdzie można dostać witaminę C i syrop przeciwkaszlowy, oferowany jest też często dziurawiec. Na opakowaniach można przeczytać: "Dla poprawienia nastroju w stanach depresyjnych", "Skuteczny w przypadkach lekkiej do średniociężkiej depresji" i temu podobne treści.

 

Skuteczność dziurawca

 

Istnieje spora liczba badań, która potwierdza, iż w wypadku depresji o niezbyt intensywnym nasileniu, skuteczność preparatów zawierających dziurawiec (Hypericum perforatum) jest o wiele większa niż środków placebo (leków pozornych) i mniej więcej taka, jak skuteczność tradycyjnych leków antydepresyjnych. Niedawno powstało na ten temat obszerne opracowanie syntetyczne - metaanaliza.

 

Co to jest metaanaliza

 

Metaanaliza to praca naukowa, która opierając się na wszystkich dotychczas opublikowanych badaniach na temat danej choroby, stosowanych leków i innych metod jej leczenia, porównuje je ze sobą, biorąc pod uwagę różne kryteria, by na końcu sformułować ostateczne wnioski. Jeśli autorzy tej metaanalizy dobrze wykonali swoją pracę, zastosowali w niej odpowiednie kryteria, wykonali prawidłowe obliczenia statystyczne i wyciągnęli właściwe wnioski, lekarze nie będą musieli czytać na temat danej choroby wszystkich napisanych już wcześniej prac, lecz będą mogli oprzeć się na wynikach płynących z tego opracowania.

 

Jak w świetle metaanalizy wypada dziurawiec?

 

Wspomniana metaanaliza zawiera wniosek, że działanie lecznicze dziurawca w depresji jest wprawdzie potwierdzone, ale słabsze, niż dotąd uważano. Wcześniejsze opracowania podawały, że dziurawiec jest 2,5 raza skuteczniejszy niż placebo. Ze wszystkich dotychczasowych badań wynika, że dziurawiec wykazuje ciągle jeszcze 1,1-2 razy skuteczniejsze działanie niż placebo i mniej więcej takie, jak syntetyczne środki antydepresyjne. Natomiast nowsze badania, przeprowadzone na zdecydowanie większej grupie osób, a więc i bardziej przekonujące, stwierdzają minimalną tylko przewagę ziół w stosunku do placebo.

 

Pomimo to, dziurawiec ma w opinii autorów przywołanej tu metaanalizy pewną wartość w leczeniu depresji łagodnych, zwłaszcza że skutki uboczne jego działania są o wiele łagodniejsze niż leków antydepresyjnych starszej generacji, porównywalne natomiast z niewielkimi skutkami ubocznymi wykazywanymi przez selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego. Te ostatnie właśnie są skuteczne w depresjach o umiarkowanym i silnym natężeniu.

 

Krótko po ukazaniu się wspomnianej metaanalizy na temat depresji, opublikowane zostały inne badania, przeprowadzone na 251 pacjentach z depresją z 21 ośrodków leczenia psychiatrycznego. Ich wyniki wskazują, że ekstrakt dziurawca w leczeniu średniociężkich i ciężkich depresji jest tak samo skuteczny jak lek antydepresyjny o nazwie paroksetyna, a przy tym lepiej tolerowany. Nawet więc jeśli różne prace dają różny obraz skuteczności działania tego naturalnego specyfiku, próba zastosowania dziurawca w leczeniu depresji wydaje się uzasadniona, ze względu na minimalny rozmiar skutków ubocznych.

 

Na co powinno się zwracać uwagę

 

Jeśli zdecydujemy się na przyjmowanie dziurawca w trakcie leczenia depresji, musimy pamiętać, że:

  • Lekarz prowadzący koniecznie musi o tym wiedzieć! Chodzi tu nie tylko o zaufanie. Sprawą istotniejszą jest niebezpieczeństwo poważnych interferencji z innymi lekami. W związku z tym tylko lekarz może powiedzieć, czy w danym przypadku istnieje takie zagrożenie, czy też nie. Jest przy tym ważne, by miał on pełną dokumentację przebiegu leczenia, by móc zaplanować całościową strategię leczenia.

  • Nie powinno się kupować niesprawdzonych preparatów dziurawca. O skuteczności leczenia decyduje procentowa zawartość ekstraktu dziurawca w produkcie. Jeśli na opakowaniu nie jest podana wysokość ekstraktu (pożądane byłoby 900 mg), wyciągu (na przykład metanolu lub etanolu) ani stosunek całej zawartości do ekstraktu (na przykład od 3:1 do 6:1), lepiej pozostawić tak wyprodukowany preparat na sklepowym regale. Najlepiej zapytaj - to hasło przecież dobrze znasz - lekarza albo aptekarza. Ten ostatni to najlepsza podpowiedź; aptekarz sam zaopatruje swą aptekę w ten preparat, któż zatem lepiej niż on będzie zorientowany, jakie preparaty zawierają właściwą dawkę substancji aktywnych?

Kiedy kupujemy w sklepie leki naturalne, sprawą najistotniejszą jest rzeczywista zawartość ekstraktu albo substancji leczniczej w kupionym preparacie. Badania medyczne prowadzi się na standaryzowanych dawkach substancji leczniczej. Dlatego pozytywnych wyników leczenia, o jakich mówią te badania, nie da się osiągnąć, stosując preparaty dostępne szeroko w handlu, w których jednak często zawartość ekstraktu jest najczęściej o wiele niższa od tej, jaka jest konieczna, by leczenie mogło być skuteczne.

 

 

Fragment książki: Depresja nie jest przeznaczeniem - Bernd Neumann, Detlef Dietrich 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.19

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~aka 21:43:07 | 2015-04-18
Dlugotrwałe przyjmowanie preparatów dziurawca powoduje nadwrażliwość skóry na promienie słoneczne. Czyli grozi poparzeniem słonecznym. Opalanie wykluczone. Przy wyciągach alkoholowych należy uważać, bo 96% sumowane przez ilość dawek może dać odczyt w alkomacie:)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Zielarz 16:00:14 | 2014-11-19
A jak to jest z "Intractum Hyperici" Firmy PhytoPharm, jest napisane, że jest to wyciąg etanolowy ze świeżego ziela dziurawca - Hyperici herbae recentis intractum (1:1). Zaw. etanolu 96%. To jest to dobry wyciąg?

Oceń 5 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~none 00:16:34 | 2012-09-27
dziurawiec jest smaczny

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~! 08:02:10 | 2012-01-31
 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~PODOBNO SKUTECZNY! 08:01:22 | 2012-01-31
 

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~xxx 00:27:07 | 2012-01-31
trzeba kupić zapas

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~na depresję 07:38:43 | 2011-12-02
warto wiedzieć

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~drozofila 22:10:52 | 2009-11-12
Jeśli "dziurawiec wykazuje ciągle jeszcze 1,1-2 razy skuteczniejsze działanie niż placebo i mniej więcej takie, jak syntetyczne środki antydepresyjne", to znaczy, że syntetyczne środki antydepresyjne działają tylko 1-1,2 razy skuteczniej niż placebo????? Coś tu nie gra?

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook