Baby blues - depresja poporodowa

Depresja poporodowa dotyka mniej więcej jedną z 10 - 15 kobiet po urodzeniu dziecka. Proces zaczyna się niepostrzeżenie w pierwszych tygodniach albo miesiącach po porodzie i może osiągać różny stopień nasilenia – prowadząc nawet do zabójstwa dziecka czy targnięcia się na własne życie.

 

 

Podczas gdy pojawienie się w okresie poporodowym manii czy zaburzenia dwubiegunowego (mania-depresja) wiąże się przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi, jakie dokonują się w organizmie kobiety, to klasyczna depresja poporodowa uwarunkowana jest różnymi przyczynami. Oprócz hormonów, znaczenie odgrywają tutaj skłonności dziedziczne, struktura osobowości kobiety, ciężkie przeżycia, jak śmierć kogoś bliskiego, a także sytuacja kobiety w rodzinie – brak wsparcia ze strony partnera czy najbliższego otoczenia w nowej sytuacji życiowej. Ważne jest właśnie w tym przypadku, żeby młoda matka mogła znaleźć oparcie w mężu, w innych członkach rodziny czy przyjaciołach. Jeśli zabraknie tej pomocy opartej na zrozumieniu, łatwo wyobrazić sobie, jak trudna to dla kobiety sytuacja i jakie mogą z niej wyniknąć konsekwencje.

 

Potrzebna terapia

 

Leczenie poporodowej (poważnej) fazy depresji odbywa się według tych samych zasad, co leczenie wszystkich zaburzeń depresyjnych. W wypadku matek karmiących lekarz musi decydować indywidualnie w każdym przypadku, jakie leki można zastosować. Podjęcie leczenia jest sprawą bardzo istotną, ponieważ im dłużej będzie się ten moment odwlekało w czasie, tym większe ryzyko, że dziecko w przyszłości również zapadnie na chorobę afektywną.

 

Do wszystkich świeżo upieczonych ojców: wspieraj swoją żonę jak potrafisz!

 

Już ostatnie tygodnie ciąży były dla niej dużym wysiłkiem. Potem przychodzi wyczerpanie nie zawsze łatwym porodem. Po porodzie następują jeszcze zmiany hormonalne w jej organizmie i konieczność zasadniczego podporządkowania stylu i rytmu życia nowym wyzwaniom, co naprawdę jest trudne. Twoja żona potrzebuje koniecznie pomocy i zrozumienia!

 

Najczęściej depresja poporodowa cofa się całkowicie sama z siebie po kilku tygodniach czy miesiącach. Tylko w pojedynczych wypadkach zdarza się, że matka nie wraca już nigdy do dawnego pełnego zdrowia psychicznego. Jest to jednak wyjątek. Jeśli podejrzewasz, że u twojej krewnej wystąpił przypadek takiej depresji, poinformuj o tym lekarza. W ten sposób pomożesz nie tylko matce, ale i dziecku.

 

 

Fragment książki: Depresja nie jest przeznaczeniem - Bernd Neumann, Detlef Dietrich

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.82

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Ewa 08:26:42 | 2010-12-31
teresa lucy
Moim zdaniem kobieta po porodzie potrzebuje towarzystwa nie izolacji.Kazda depresja wynika z formy izolacji

Wprost przeciwnie. Pamietam po moim porodzie jak wszyscy po kolei wparowywali - w dobrych intencjach - do mojego pokoiku.A ja marezyłam o chwili spokoju aby sie wreszcie wyspać i odpocząć.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tata 04:18:23 | 2010-12-31
pomoc Żonie polega na okazaniu szacunku, miłości jako Kobiecie, matce i pomagać w opiece na dziećmi!!!!!!! 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa lucy 04:26:59 | 2010-11-10
Moim zdaniem  kobieta po porodzie potrzebuje towarzystwa nie izolacji.Kazda depresja wynika z formy izolacji

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ela 19:52:42 | 2009-11-07
Rozumiem, że spotkało Cię coś bardzo przykrego. Tylko, że trudno tak od razu oskarżać Kościół. Nie sądzę, ze świadomie pomagaja nieodpowiedzialnym facetom, ale muszą każdego wysłuchć i wszystko sprawdzić. Mam nadzieję, że ostatecznie wszystko dobrze się ułoży czy też już ułożyło.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~niepokorna za dwa zł 19:20:51 | 2009-11-07
   Mam nadzieję,że jesteście zdrowe. Po jakiś 13 latach może się zdarzyć,że fakt jej zaistnienia zostanie wykorzystany w Sądzie Duchownym,aby podważyć sakrament
małżeństwa. Nie macie pojęcia do jakich chwytów posuwają się mężowie aby zalegalizować niewierny seks.  Podłość ludzka nie ma granic.Ale ,żeby kościół w tym bezmyślnie współdziałał tego nie potrafię zrozumieć. Dobij mnie tam który,za mało w życiu oberwałam.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook