Fototerapia pomaga zwalczyć depresję

PAP - Nauka w Polsce
(fot. shutterstock.com)

Trudności z wykonywaniem codziennych czynności, uczucie zmęczenia, zwiększona potrzeba snu, problemy z porannym wstawaniem, brak siły i ochoty do podejmowania spontanicznych działań - to objawy jesienno-zimowej depresji. Skuteczną metodą jej leczenia jest fototerapia.

 

- Depresji sezonowej towarzyszy często nadmierne spożywanie słodyczy, prowadzące do znacznego przyrostu wagi - ostrzega psychiatra dr Marek Krzystanek z Górnośląskiego Centrum Medycznego.

 

Podstawową przyczyną depresji jesienno-zimowej jest niedobór światła słonecznego, który zakłóca naturalny rytm snu i czuwania. Rozstrojenie zegara biologicznego wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu, m.in. zmniejszenie aktywności układu serotoninowego w mózgu. Zmniejszone wydzielanie uwalnianej przez mózg serotoniny wywołuje objawy depresyjne.

 

Symptomy depresji sezonowej niewiele różnią się od objawów zwykłej "chandry", przejściowego przygnębienia. Pojawiają się w październiku lub listopadzie, utrzymują w miesiącach zimowych, aby spontanicznie ustąpić na wiosnę.

 

Objawy depresji sezonowej częściej występują u kobiet. Jej występowanie jest ściśle powiązane z długością dnia oraz liczbą dni słonecznych.

 

- Depresja sezonowa dotyka również dzieci. Objawia się zwykle trudnościami we wstawaniu z łóżka, zasypianiem na lekcjach i kłopotami w nauce, skargami na ciągłe zmęczenie, wagarowaniem - mówi dr Krzystanek.


W leczeniu depresji sezonowej najskuteczniejsza jest fototerapia, która polega na naświetlaniu lampami emitującymi światło o dużym natężeniu. - W ciągu dwóch pierwszych tygodni leczenia zaleca się 10 sesji fototerapii, by później wraz ze zmniejszaniem się objawów ograniczyć ich ilość do dwóch w tygodniu. Fototerapia trwa zwykle aż do wiosny, kiedy dzień się wydłuży - wyjaśnia dr Krzystanek.

 

Pracownie fototerapii znajdują się w szpitalach oraz w większości poradni zdrowia psychicznego. Terapia jest bezpłatna. Lampy można także zainstalować w domu pacjenta.

 

- Oprócz depresji jesienno-zimowej z zaburzeń sezonowych znana jest jeszcze depresja letnia. Objawy depresyjne, które nawracają latem, związane są najprawdopodobniej ze wzrostem temperatury i wilgotności powietrza. Dlatego wydaje się, że przebywanie w chłodnym i suchym klimatyzowanym pomieszczeniu może poprawić samopoczucie, podobnie jak leczenie światłem w depresji zimowej - podkreśla dr Krzystanek.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Miłosz Skrodzki 20:26:36 | 2013-11-05
Fototerapia nie leczy przyczyn, tylko skutki. Najważniejsza jest nasza postawa wewnętrzna - postawa ufności wobec Boga, prawdziwa chrześcijańska nadzieja. Bez niej zawsze jest ryzyko depresja i każdy czynnik miże jej sprzyjać. Ale nie w pogodzie tkwi przyczyna problemów.

Oceń 2 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Luna 22:37:51 | 2013-10-14
Czytam o tych słuchawkach i faktycznie byłabym skłonna je kupić.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Dominika 11:02:23 | 2013-10-11
~Marika słuchawki o które pytasz to Valkee.
Światło dociera przez uszy, więc takie urządzenie jest bardzo praktyczne, ponieważ można je stosować wszędzie (przypomina odtwarzacz mp3). Co do skuteczności - działają szybciej niz lampy, bo wystarczy 6-12 min dziennego naświetlania, w przypadku lamp jest to dluższy czas (światło szybciej dociera do mózgu przez uszy).

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 13:26:28 | 2012-10-18
Potwierdzam,słoneczko pomaga nam dzielnie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Karola 13:03:53 | 2012-10-18
Ja słyszałam akurat o czymś takim rak rezonator biofotonowy, sama nie próbowałam, ale koleżanka bardzo sobie chwaliła, że poprawiało jej samopoczucie, oczywiście brała też leki, ale mówiła że w połączeniu z tym rezonatorem efekty były dużo lepsze.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 15:03:49 | 2012-09-11
 Fakt, że jak rano odsłonię zasłony i wpadnie slońce od razu mi lepiej. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marika 13:25:03 | 2012-09-11
 A czy słyszał ktoś o słuchawkach do światłoterapii? Naświetlanie przez uszy? Widziałam to w TV, światło przenika przez chrząstki w uchu i dociera za oczy - działanie podobno lepsze od lamp? Stosował ktoś?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook