Choroba dwubiegunowa ma dwie twarze

PAP - Nauka w Polsce

Choroba dwubiegunowa jest poważnym schorzeniem psychicznym, które może rujnować życie rodzinne, zawodowe i społeczne. Jednak, wczesne jej wykrycie zwiększa szanse na skuteczne leczenie i normalne życie - mówili eksperci we wtorek na konferencji prasowej.

 

Zorganizowało ją w Warszawie Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który obchodzimy 23 lutego, w tym roku pod hasłem "Zaburzenia afektywne dwubiegunowe".

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) jest często rozpoznawana późno, a jej łagodniejsze postacie są wręcz pomijane - podkreślali psychiatrzy.


Wśród przyczyn wymienili nie tylko trudności z diagnozowaniem ChAD, ale też niechęć ludzi do odwiedzania psychiatrów. - W Polsce bardzo niewielki odsetek ludzi chodzi do psychiatry. Musimy odmitologizować tę specjalizację - mówił psychiatra dr Dariusz Wasilewski. - Gdy złamiemy nogę idziemy do ortopedy, ale gdy mamy "złamaną" duszę, serce, psychikę powinniśmy iść do psychiatry, bo gips tutaj nic nie pomoże.

 

Jak przypomniał prof. Janusz Heitzman, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, ChAD jest schorzeniem o dwóch twarzach. Charakteryzuje się cyklicznym występowaniem epizodów maniakalnych i depresyjnych, które mogą być przedzielone okresami bez objawów (okres remisji). W tzw. typie mieszanym radykalne zmiany nastroju zachodzą nawet w ciągu jednego dnia.

 

Okres depresji charakteryzuje się m.in. przygnębieniem, obniżeniem energii życiowej, zaburzeniem codziennej aktywności, zmęczeniem bez przyczyny, ale też dolegliwościami bólowymi, spadkiem libido, spowolnieniem mowy i zubożeniem mimiki twarzy.

 

- Na drugim biegunie choroby jest mania, która może przybierać różne postacie. Może objawiać się euforią, nadmierną radością, brakiem krytycyzmu, ale też mieć postać tzw. dysforyczną, którą charakteryzuje wrogość i agresja, czy psychotyczną, w której pojawiają się urojenia wielkościowe i prześladowcze, nadmierna podejrzliwość - tłumaczył prof. Heitzman.


Podczas epizodu manii ludzie mogą mieć nadmiernie dobry nastrój lub być zbytnio drażliwi, cechuje ich wówczas wzmożona aktywność, niepokój fizyczny, rozmowność i potrzeba mówienia, nasilona gonitwa myśli. Mogą tracić normalne zahamowania społeczne, co prowadzi nieraz do niestosownych zachowań, a w konsekwencji do upokorzenia. Osoby w manii ciągle zmieniają plany i aktywności, mają wysoką samoocenę, zachowują się bezceremonialne lub lekkomyślnie, np. wydają nierozsądnie pieniądze, stwarzają zagrożenie dla życia swojego i innych.

 

Mogą mieć wzmożone libido i molestować innych, bądź sami padać ofiarą przemocy seksualnej. Cechuje ich też zmniejszona potrzeba snu; zaniedbują się w jedzeniu i piciu, nie dbają o higienę. To wszystko zwiększa ryzyko śmierci z wycieńczenia, wymieniał psychiatra.

 

Istnieje jednak postać choroby, w której mania przybiera łagodniejszą postać - tzw. hipomanii, w której często trudno postawić diagnozę. Ludzie pracują wówczas normalnie, ale cechuje ich brak krytycyzmu wobec własnej osoby, są nadmiernie aktywni, podejmują nieodpowiedzialne zobowiązania finansowe - np. zaciągają kredyty, inwestuję w nieprzemyślany sposób, robią długi, ciągle wchodzą w konflikty z bliskimi, rozwodzą się nagle z błahego powodu i wchodzą w kolejny związek, rezygnują z pracy, nie mając innej w perspektywie.

 

Jak ocenili specjaliści, w takiej sytuacji lekarz może mieć nieraz problemy z postawieniem diagnozy. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że sam pacjent nie ma poczucia choroby, a jego otoczenie również nie traktuje tych zachowań jako jej objaw.

 

To dlatego, np. w USA, w których zebrano na ten temat dane, na rozpoznanie czeka się od 3 do 10 lat od pierwszego epizodu ChAD, a 40-60 proc. chorych nie jest objęta leczeniem.

 

Nieleczenie schorzenia ma jednak poważne konsekwencje medyczne, społeczne, ekonomiczne, a także wiąże się z wyższym ryzykiem zgonu pacjenta, podkreślił psychiatra. Osoby z ChAD 30 razy częściej podejmują próby samobójcze niż ludzie z ogólnej populacji i siedem razy częściej nadużywają substancji psychoaktywnych. - Z powodu ChAD cierpi zarówno sam pacjent, jak i jego rodzina. Cierpi też jego status ekonomiczny, a choroba prowadzi do degradacji społecznej - tłumaczył prof. Heitzman.

 

Jak podkreślali specjaliści, ta choroba sama nie ustąpi - wymaga wczesnego diagnozowania i systematycznego leczenia.

 

ChAD występuje w społeczeństwie z częstością od 1 proc. do 3 proc. Pierwszy epizod choroby najczęściej pojawia ok. 20. roku życia. Ryzyko nawrotów jest bardzo duże, blisko 100 procentowe.

 

Więcej na temat tego schorzenia oraz wydarzeń związanych z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Aktywnie Przeciw Depresji (http://www.depresja.org/).

 

PAP - Nauka w Polsce

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.88

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (11)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~rada ... po 23:32:39 | 2012-03-27
http://www.tacyjakja.pl/depresja-chad.html

Oceń -1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~po ... rada 23:28:58 | 2012-03-27
www.tacyjakja.pl

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lek 23:23:42 | 2012-03-27
Nie , to nie sacrum i profanum w jedym-mendoza2 i nie twój problem R.
ChAD to może i "szufladka" dla ludzi normalnych duchowo, tylko cierpiących somatycznie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ropuchae 22:08:34 | 2012-03-27
co za bzdury. Chad to zła praca mózgu, można to leczyc lekami, ale jest to choroba przewlekla. Polecam forum www.tacyjakja.pl

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~R 17:24:16 | 2012-03-14
oto dwie twarze mojej choroby: duchowość i żądza
wysublimowana mistyka i wyuzdanie ze skłonnością do uzależnień
FOR ~R
ja nie boję się prawdy


Albo rozpusta i pijaństwo biorą się z choroby.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mendoza2 19:11:41 | 2012-02-27
oto dwie twarze mojej choroby: duchowość i żądza
wysublimowana mistyka i wyuzdanie ze skłonnością do uzależnień
FOR ~R
ja nie boję się prawdy

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mendoza2 13:46:06 | 2012-02-24
owszem.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~R 12:53:11 | 2012-02-24
CHAD bierze się z rozpusty i pijaństwa.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mendoza2 09:45:09 | 2012-02-24
polecam -PAT w Warszawie


przepraszam ,chodzi o Kraków. PAT krakowski ma w swoich zbiorach tę pracę

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

mendoza2 09:42:41 | 2012-02-24
korzystając z okazji m/am tylko jednego znajomego, który razem ze mną ma tę chorobę/chciałbym zaproponować moją pracę magisterską pisaną pod kierunkiem X. prof Jana Kowalskiego pt. Choroba afektywna Dwubiegunowa. Aspekt moralno - pastoralny. początkowo wskazałem inny tytuł : CHAD- zagrożenie czy szansa dla życia duchowego. został on jednak pominięty.

,,Rozprawiiłem się "tam z moją chorobą, przepracowałem ją i to stało się bazą lepszego życia w przyszłości. polecam -PAT w Warszawie albo na prośbę Częstochowa.

15 sierpnia 2012 minie 10 lat od zachorowania. Da się żyć!, można ,pomimo trudności " funkcjonować na czasem lepszym poziomie /DUCHOWYM/ niż przed chorobą.

leki, regularne wizyty u psychiatry, prosta i skromna praca zapewniająca to co konieczne
i coraz większa pogoda ducha.
Jeśli ktoś chciałby więcej dowiedzieć się, zapytać
służę.
pozdrawiam dziękuję za artykuł

Oceń 1 1 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook