Agatangelus

Jest to imię złożone pochodzenia greckiego. Podstawę imienia stanowią wyrazy pospolite: agathós 'dobry, szlachetny' i -angelos 'zwiastun, poseł, anioł'. Wydaje się, że pierwotnie było epitetem szlachetnego człowieka - szczególnie często w tej funkcji występuje we wczesnochrześcijańskich napisach epitafijnych.

W Polsce nigdy nie zyskało popularności.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Agatangelus, ros. Agatangeł, wł. Agatangelo.

Święci, którzy nosili to złożone imię, nie są liczni.

Agatangelus, męczennik, był z pochodzenia Rzymianinem. Nawrócił go św. Klemens, biskup Ancyry w Galacji. Z nim udał się na Wschód, gdzie 5 listopada 308 r. poniósł śmierć męczeńską. Niceforus Kallisti, opierając się na późniejszej Pasji, utrzymywał, że to męczeństwo przewyższyło wszelkie inne.

Agatangelus z Vendôme. Urodził się 31 lipca 1598 r. Na chrzcie otrzymał imię Franciszek. Zmienił je, gdy w r. 1619 wstąpił do kapucynów. Studiował w Poitiers i w Rennes, gdzie w 1625 otrzymał święcenia kapłańskie. Dwa lata później wyjechał na Wschód, gdzie rozpoczął od nauki języka arabskiego. W 1633 przybył do Kairu. Pracował tam nad zjednoczeniem Kościoła koptyjskiego z Rzymem. Wyposażony w misję apostolską, wyruszył potem do Abisynii, ale ledwo tam z Kasjanem z Nantes przybył, wtrącony został do więzienia. Potem sprowadzono ich do stolicy Gandary i tam skazano na śmierć. Zginęli, ukamienowani przez tłum, 7 sierpnia 1638 r. Beatyfikowano ich w 1905 r.

Agatangelus
 obchodzi imieniny