Torkwat

Imię pochodzenia łacińskiego, genetycznie cognomen, w którego funkcji użyty został przymiotnik pospolity torquatus, a, um 'mający szyję ozdobioną naszyjnikiem'.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Torquatus, wł. Torquato.

W literaturze hagiograficznej znaleźć można pod tym imieniem dwóch biskupów, uważanych za świętych. Zwięźle omówimy wspomnienie obydwóch.

Torkwat, Ktezyfon, Sekundus, Cecyliusz, Hezychiusz i Eufrazjusz, biskupi hiszpańscy. Martyrologium Rzymskie wspomina ich za Adonem, Usuardem i innymi pod dniem 15 maja. Martyrologia natomiast oparły się na dawnych legendach, wedle których mieli być uczniami apostolskimi, wysłanymi z Rzymu do Hiszpanii. Tam zostali biskupami nowo utworzonych gmin chrześcijańskich. Ich -apostolskość jest oczywiście późnym pomysłem hagiografów, wolno jednak

przypuszczać, że rzeczywiście zajmowali wskazane stolice biskupie. Sam Torkwat miał być biskupem Kadyksu. W każdym razie na terenie Hiszpanii utrzymywała się trwała tradycja kultowa, o czym między innymi świadczą kalendarze z epoki mozarabskiej.

Torkwat, biskup Trois-Châteaux. Dawna diecezja Trois-Chateaux należała do arlezjańskiej prowincji kościelnej. Za jej pierwszego znaczącego biskupa uchodził św. Paweł, który rządził nią na przełomie V i VI stulecia. Ale w żywocie tego Pawła występuje też jako jego bezpośredni poprzednik św. Torkwat. Gdy mianowicie pewien Żyd Jonata żądał od biskupa Pawła zwrotu pożyczonej sumy, jego archidiakon wezwał na świadka zmarłego Torkwata,a ten głosem dobywającym się z grobu potwierdził zwrot długu. Wedle późniejszej tradycji grób Torkwata znajdował się w opactwie w Creus, założonym w IX stuleciu. W Suze-la-Reusse istniał kościół z XI w. pod wezwaniem Torkwata. Wspomnienie obchodzono 31 stycznia.

Torkwat
 obchodzi imieniny