Roselina (Rozelina)

Imię żeńskie pochodzenia germańskiego, skrócona postać imienia Roselinda, Rosalinda, które składa się z członów: hruot- / hruod- 'sława' i -lind 'ochronna tarcza'.

Odpowiedniki obcojęz.: łac. Rosselina, Roselina, Rosalinda, fr. Roseline, Rosaline, Rosceline.

Gdyby identyfikować Roselinę z Rosiną - tak niektórzy z autorów - mówić by można o dwóch świętych tego imienia. Tu jednak Rosinę, czczoną w bawarskim Wenglingen (11 marca), pominiemy, bo o niej niczego pewnego nie wiemy; jej kult nie odzwierciedlił się dostatecznie wyraźnie w pomnikach literatury i sztuki; a niektórzy sądzą, że jest to po prostu zdrobnienie imienia Eufrozyna.

Roselina de Villeneuve. Urodziła się 21 stycznia 1263 r. w Château d'Arcs, w rodzinie szlacheckiej. Gdy miała piętnaście lat, wstąpiła w Bertaud do kartuzek. Została potem u nich przełożoną. Przede wszystkim jednak zasłynęła z surowości życia i z darów modlitwy mistycznej. Zmarła 17 stycznia 1329 r. w Celle-Roubaud, w Prowansji. Gdy w kilka lat po śmierci otwarto grób, ciało Roseliny było nienaruszone. Wzywano ją zwłaszcza w chorobach oczu. Obwołano ponadto patronką kartuzów i maltańczyków. Kult zaaprobowano w 1859 r. Wspomnienie obchodzi się 17 stycznia (dawniej też 17 czerwca).

Roselina (Rozelina)
 obchodzi imieniny