Komentarze Komentarze

Krajobraz Kościoła "z parteru" po filmie Braci Sekielskich

Autor Wiadomość
deon
Gość
2019-06-17 15:52:17
Minął już jakiś czas od filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Odbyło się kilka spektakularnych konferencji, otwarto sklepik z koszulkami, opluto kilku kleryków, księża - część słusznie, a część niesłusznie - też dostali za swoje.
więcej
Ilość wiadomości: 80
2019-06-17 15:52:18
Bardzo potrzebny głos, i jakby w kulminacyjnym momencie. Episkopat w obecnym kształcie – poza dwoma, trzema głosami na pustyni - całkowicie zawiódł, nie pozostawiając złudzeń. Nadziei też nie  pozostawił sam Scicluna. Jedynie o „swoją skórę” chce się im jeszcze powalczyć. Kto zamieni prześwietną kurię na pracę w kotłowni, albo daczę na pryczę. Niech sobie chociaż z wyrzutem przypomną, że mają „parter”, a nawet niższą kondygnację. Jeśli Boga nie słuchają, to i nas słuchać nie będą. Dlaczego dla mnie ten głos jest tak cenny? Bo nazywa prawdę po imieniu, bo daje doświadczyć bliskości w cierpieniu, bo mówi o Bogu, który pokłada nadzieję w człowieku z pominięciem „drogi służbowej” w postaci misji kanonicznej; tchnie kędy chce. I niech będzie uwielbiony. 
Ilość wiadomości: 1141
2019-06-19 00:16:58
No cóż, czasami wychodzą kompleksy, gdy trzeba wrócić na zwykłą parafię "na parterze". Takie są moje wrażenia po tym artykule.
1135622141.jpeg
Ilość wiadomości: 72
2019-06-19 23:03:13
Niby tak, ale dla mnie to jest trochę zbyt optymistyczne podejście do tych wszystkich wspólnot, oaz etc. Ja od dziecka byłam bardzo religijna, ale muszę przyznać że doświadczenia z młodości właśnie z Odnowy i kilku podobnych ruchów, gdzie jak myślałam znajdę inne osoby religijne, z którymi będę się modliła i przyjażniła, więc to doprowadziło mnie do sporego kryzysu, i w ogóle nie chodziłam do kościoła dość długo, a potem poszłam jedynie dlatego że Jezus mi powiedział, żebym to zrobiła. Ja już takim ludziom nie zaufam.Tam jest dużo sekciarstwa, ukrywanego przed księżmi, dużo, przepraszam, głupoty ale nie umiem tego inaczej określić i ci ludzie sobie nie poradzą bez kapłanów. Na rekolekcjach charyzmatycznych dobierała się do mnie jedna z najświętszych tam pań, aż wyjechałam,i generalnie dziwi mnie że księża zakładają teraz że ludzie świeccy nie są pedofilami, są jacyś lepsi itd. Tak nie jest. Po prostu łatwiej wiele rzeczy ukryć w rodzinie niż w kościele. Ja mam delikatnie mówiąc dosyć w ogóle, mogę pójść na Mszę i to wszystko. Reszta mojej religijności jest moją prywatną sprawą. Chyba że tu napiszę czasem komentarz, ale na pewno nie będę się już starała nigdzie być, w żadnej wspólnocie, bo spotkało mnie tam zbyt wiele nienawiści. Do księży od dawna nie mam już szacunku ale jakoś się do tego przyzwyczaiłam. Twarz Jezusa jest moją ojczyzną ( to św. Teresa z Lisieux tak napisała), kościół to jedynie miejsce gdzie się boję albo jest mi wstyd z powodu tego, co słyszę. Więc zostaje tylko Bóg, ale właściwie to wystarczy ( to jest też bardzo znany cytat)
Ilość wiadomości: 83
2019-06-20 16:30:27
Cudna terminologia albo terminologia Cudu: "dyplomowanymi teologami", "przekazujący naukę Kościoła animator", "na grilla i piwo, na kanapkę z "metką" łososiową czy na szybką kawę, bez pontyfikaliów"... - Oj, oj, oj... Naprawdę nie potrzebuję księdza z dyplomem ani księdza-kumpla. Tacy ludzie nie są mi potrzebni do niczego - i dyplomy mam swoje i kumpli swoich.

"Przeciwnicy charyzmatycznych, zaniepokojeni ostudzeniem wobec pentekostalizacji i zwiedzenia..." - intelektualizacja, felietonizacja; ciąg dalszy postmodernizmu w pełnej krasie.

"W przeciwnym wypadku Kościół stanie się skansenem, który zeżrą mole i korniki "- Kościół nie, instytucja, księża z dyplomami, księża- kumple itp. - tak. 
Ilość wiadomości: 68
2019-06-20 21:04:30
Czy jest jakieś forum, gdzie pisze się o wypełnianiu czynem Przykazań Bożych, czyli Dekalogu? Mam wrażenie, że chodzi tylko o jakąś żonglerkę słowną dyplomowanych teologów, czasem neopogańskie wolty charyzmatyków, celebrę i stanowiska typu ks. dyrektor?
"Niewiara rodzin, coraz mniej ukrywana przed seniorami rodu" Przecież oderwanie młodych rodzin od seniorów rodu jest wręcz zalecane przez księży, poradnie katolickie, psychologów: jeżeli masz problem, nigdy nie zwracaj się z tym do rodziców.
Wiarę, bezwarunkową i bezinteresowną miłość - przekazywały dzieciom przede wszystkim babcie. Seminarium i dyplom, nie daje wiary i gotowości do poświęcenia siebie dla drugiej osoby.
Ilość wiadomości: 5550
2019-06-21 10:08:56
Patrzę na Kościół z "parteru"  parafii w podwarszawskiej miejscowości. W niedziele i święta kościół,pełen, dużo młodzieży młodzieży, na mszy dla dzieci - pełno. Radosne są chrzty, pierwsze Komunie, śluby. W większości przystępujemy do Komunii Św. Z naszych składek w ciągu kilkunastu lat powstała najpierw kaplica z drewnianym baraku, a obecnie prawie gotów jest nowoczesny duży  budynek. Kazania krótkie rzeczowe, żadnych odniesień do polityki- tak niech będzie tak, nie- nie.
Nie uogólniam, nie wiem jak jest gdzie indziej, może ktoś napisze.  

Logowanie

Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?