Komentarze Komentarze

Szatan i seks. Jak diabeł kusi nas do "tego" grzechu?

Autor Wiadomość
deon
Gość
2019-04-08 11:22:18
W jaki sposób wykorzystuje on grzechy cielesne, aby odciągnąć nas od Boga? Wydaje się, że istnieją dwie taktyki: "zasłony dymnej" i "wzmagania apetytu".
więcej
Ilość wiadomości: 44
2019-04-08 11:22:18
Widzę po artykułem same plusy, więc może jeden minus? Grzecznie, bez obelg i inwektyw. Wspomina ksiądz w tekście całkiem słuszną, przynajmniej z mojego punktu widzenia, maksymę: „(...) atmosfera, w której żyje apostoł Chrystusowy to nie terror peccati - terror grzechu, ale lumen Christi - światło Chrystusa” i... Ano właśnie, na przekór tym słowom z artykułu wieje terror grzechu „dlatego trzeba stale zachowywać czujność”. Ktoś, kto stale jest czujny na maksa, w końcu wszędzie będzie widział grzech, szczególnie zaś grzech cielesny. To się nazywa obsesja.

Proszę mi wyjaśnić pewną niezrozumiałą zależność. Grzech homoseksualizmu popełnia promil, może kilkanaście promili populacji, a to nim „straszy” się wiernych, którym to nawet na myśl nie przyjdzie. Odwrotnie ma się sprawa masturbacji. Temu poddaje się zdecydowana większość ludzi bez szkody dla zdrowia fizycznego i psychicznego (wyjątki oczywiście się zdarzają), ale nikt nie udowodnił związku przyczynowego między masturbacją a wynaturzeniami. My taki związek intuicyjnie przyjmujemy, bo (tu proszę o wybaczenie za drobną ironię) - tak nas straszą kaznodzieje.

Wreszcie na koniec drobna uwaga na temat ascezy. To odnośnie Abby Jana Karła. Jeśli bowiem oblężeni giną z głodu i pragnienia, to życie w poście i głodzie skutkuje tym samym. To nie nieprzyjaciel słabnie (nie musi przecież narażać życia zdobywając mury), słabnie oblężony, któremu zapasy się wyczerpują.

Łączę szczere pozdrowienia.

Logowanie

Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook