Komentarze Komentarze

Czas kościelnej emancypacji

Autor Wiadomość
deon
Gość
2018-11-04 09:22:19
"Nie tak będzie między wami" - powiedział Jezus. Bo Kościół to coś więcej niż świat. Dlatego 80% osób konsekrowanych - kobiet, nie wybrało takiego życia po to, żeby służyć męskim dwudziestu procentom.
więcej
Ilość wiadomości: 157
2018-11-04 09:22:20
Szerzenie podziałów jako metoda walki z podziałami.

Kiedy Jezuici się udławią swoim rewolucjonizmem, bo że rewolucja zje własne dzieci to pewne.
Ilość wiadomości: 1348
2018-11-04 09:58:04
Kobiety stanowią 80% osób kosekrowanych i nie mają prawa głosu w sprawach decyzyjnych Kościoła Katolickiego, Kościół przypomina feudalną strukturę hierarchiczną, w której kobiety są na dole tej struktury. Bardzo to niesprawiedliwe i źle świadczy o tych, którzy ten system podtrzymują.
Ilość wiadomości: 157
Odpowiedź do: Oriana | 2018-11-04 10:55:43
Czy Jezus mówił o Królestwie Niebieskim czy o Republice Niebieskiej?
Ilość wiadomości: 92
2018-11-04 12:43:45
Jestem ks. Michałem totalnie rozczarowana. Nie tylko jako księdzem, ale jako mężczyzną. Facet zmywał gary z siostrą zakonną i wie,ze robi to cały czas, gdy tymczasem on smęci na DEON-ie artykuł o emancypacji "zastanówmy się nad tym wspólnie". No bez jaj - zamiast pojechać, zaproponować wspólne dzieło, np.wspomniany projekt misyjny w Indiach, to wylewa krokodyle łzy nad klawiaturą, jak to niesprawiedliwie Kościół obchodzi się z kobietami. Panowie, parafrazujać znane powiedzenie "Wam kury szczać prowadzić, a nie ewangelizację robić"
Ilość wiadomości: 3
Odpowiedź do: lecuk | 2018-11-04 14:21:57
Pani Katarzyno nie rozumiem, dlaczego odbiera Pani ks. Michałowi możliwość podzielenia się czymś, co jest dla niego ważne i co go boli, równocześnie mówiąc, że ma coś zmienić. Moim zdaniem to, że dzieli się tym z innymi chrześcijanami jest właśnie świadectwem odwagi i otwartości na zmianę. Jednak zmiana nie jest taka łatwa jak może się (być może) Pani wydawać. Dlatego ks. Michał pisze na końcu, że to co przedstawia jest w pewnien sposób symboliczne, bo zmiany wymaga instytucja kościelna jako całość... 
Jeśli źle Panią zrozumiałem, to przepraszam, ale na przyszłość proszę, żeby oceniając taką, czy inną wypowiedź najpierw starać się uratować wypowiedź bliźniego, a nie potępiać go.  
1262092848.gif
Ilość wiadomości: 338
Odpowiedź do: lecuk | 2018-11-04 16:21:14
Z tekstu raczej wynika, że ks. Michał nie jest przełożonym owej siostry, że on w przeciwieństwie do niej poza "piwnicą i korytarzem" ma możliwość realizować się także na inne sposoby - a ta siostra właśnie tego czasu, ani możliwości, nie ma. Poświeciła młodość, bo chciała być misjonarką a skończyła jako kucharka. System zakonny może być opresyjny. Umyj okna, korytarz ma lśnić, ugotować wyprać, wyprasować... "że co, woli Bożej siostra nie spełni"?

Ponad to, w polskim kontekście siostry zakonne są stygmatyzowane – po części z powodu reguły zakonnej, po części z zakresu obowiązków. Nie chodzi tu o jakieś „światowe uciechy”, ale o dostęp do takich form rekreacji jak sport, basen, rower, kino, co jakiś czas obiad na mieście. Księża jak mają „dzień wolny”, ściągają koloratkę, wsiadają w samochód i już. Siostra nie ściągnie welonu bo nie może, i nie wsiądzie w samochód – bo nie ma, nie pojedzie na basen - bo nie wypada i nie pójdzie ze znajomą do restauracji - bo nie dostanie pieniędzy / pozwolenia.

Natomiast wymaga się od niej dyspozycyjności i pracy 24/7, wyrzeczenia się własnego zdania, znoszenia upokorzenia, bardzo często bez możliwości rozwijania kompetencji zawodowych czy ludzkich pasji, które też stanowią o naszym człowieczeństwie.
Problem nie jest w tym, że „sama chciała, niech ma”, ale w tym, że nie może być tak, że 80% zasuwa za 20% i wszyscy udają, że jest wspaniale.
1262092848.gif
Ilość wiadomości: 338
Odpowiedź do: zykes | 2018-11-04 16:23:03
...
Ilość wiadomości: 97
2018-11-04 16:39:49
Czyli siostra wstąpiła do zakonu aby realizować swoje marzenia, a tutaj się okazało, że w zakonie trzeba służyć. I to nie koniecznie tak jak sobie siostra wymarzyła. Tylko tak jak służą miliony normalnych kobiet w swoich rodzinach - zmywaniem garów.

"Podczas ostatniego synodu poświęconego młodzieży generał dominikanów powiedział, że 80% osób konsekrowanych (czyli należących do różnych zakonów, zgromadzeń i instytutów) to kobiety."

I nie zstanowił autora fakt, że choć mężczyźni mają rzekomo w w Kościele tak cudownie i mogą tak wiele, a kobiety są tak okrutnie "dyskryminowane", to z jakieś powodu mężczyźni nie garną się do zakonów i jest ich 5-ciokrotnie mniej? Może wypadałoby w końcu przestać rozczulać się nad sytuacją kobiet w Kościele i zastanowić się dlaczego to mężczyźni nie potrafią się w nim odnaleźć? I to zarówno duchowni konsekrowani jak i świeccy. Dlaczego Kościół stał się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat tak niemęski i dlaczego katolik stał się synonimem zniewieściałego faceta? Chrystus taki nie był.
1675233942.jpg
Ilość wiadomości: 218
2018-11-04 17:42:00
Szkoda, że taki mądry jezuita zapomniał, że patronką misji jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus, która nigdy nie była na misjach, a chciała bardzo. Pan Bóg prowadzi różnymi drogami. Może czczigodny Brat jest jeszcze bardzo młody i nie spotkał się księżmi, którzy sami gotują, zmywają i sprzątają bo nie stać ich, aby zatrudnić kogoś na stałe. A jeśli już zatrudnią, to bardzo często są pomówienia. A napęd na cztery ???!!! - żal bratu, jak ktoś ma trudno dostępne kościoły dojazdowe to niech ma, na misjach też mają auta napędem na cztery koła. A poza tym: Kiedy Jan Vianney, późniejszy proboszcz z Ars, w czasie końcowych egzaminów w seminarium nie potrafił zadowolić swoimi odpowiedziami wymagających egzaminatorów, sytuacja była więcej niż napięta. W końcu jeden z profesorów westchnął rozpaczliwie: – Mój Boże, cóż taki osioł potrafi zrobić w duszpasterstwie? – Jeżeli Samson oślą szczęką potrafił rozgromić tysiąc Filistynów, cóż dopiero może Bóg zdziałać, gdy ma do dyspozycji całego osła – odpowiedział nieśmiało egzaminowany.
Trochę pokory. Znam paru takich księży osłów, którzy są, czy też byli wspaniałymi duszpasterzami i wielu "uczonych", którzy im do pięt nie dorastali. Pozdrawiam

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook