Komentarze Komentarze

Kard. Marx odrzuca tłumaczenie Mszału proponowane przez Kongregację Nauki Wiary

Autor Wiadomość
deon
Gość
2017-10-12 16:11:22
Hierarcha jest bardzo wdzięczny papieżowi Franciszkowi za przyznanie lokalnym biskupom większej swobody w tłumaczeniu tekstów używanych podczas Mszy świętej.
więcej
Ilość wiadomości: 16
2017-10-12 16:11:23
Może czas by popracować na samym mszałem, trochę unowocześnić język. Np po modlitwie "Oto Baranek Boży" zamiast "niech będzie uzdrowiona dusza moja" na "będę uzdrowiony" (tak było w tłumaczeniu angielskim, przed ostatnią reformą) odpowiadałoby to wizji człowieka jako całości, bez odrzucania cielesnego charakteru. Tym bardziej, że Bóg często uzdrawia ciało, także podczas Eucharystii.
Ilość wiadomości: 1482
2017-10-12 16:47:59
Doprawdy dylematy novusów a już zwłaszcza schizmatyckiego Kościoła niemieckiego z "papieżem" Marxem na czele to nie mój cyrk ani moje małpy.
Niechże sobie odrzuca co chce i przyjmuje co chce - katolikiem już i tak dawno przestał być.
Niestety, papież Franciszek jedynie ułatwia im zadanie.
Na marginesie wypada jedynie stwierdzić za opinią niektórych teologów,iż używanie sformułowania za wszystkich jako tłumaczenia łacińskiego pro multis może czynić mszę św. nieważną.
(przy okazji - pro multis to nie dla wielu ,jak podaje tekst lecz za wielu wydawałoby się ,że jest to jasne dla każdego biorącego udział we mszy św.w Polsce).
W tym całym liturgicznym bajzlu gdzie jegomoście jak ów Marx "biorą na siebie ciężar tłumaczenia" tym bardziej mocno zabrzmi konieczność powrotu do tradycyjnej liturgii łacińskiej skutecznie zabezpieczającej przed podobną sytuacją   

Logowanie

Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook