Komentarze Komentarze

Największa pokusa szatana dotycząca spowiedzi

Autor Wiadomość
deon
Gość
2017-10-10 19:41:18
"Po co masz klękać w konfesjonale przed kimś, kto też jest tylko człowiekiem i też grzeszy? Idź do lasu, Bóg jest wszędzie!" Dlaczego mam klęknąć przed kapłanem i mówić mu swoje grzechy?
więcej
1232675388.jpeg
Ilość wiadomości: 379
2017-10-10 19:41:19
No dobra. Podajcie mi jakiś przykład z Ewangelii gdzie Jezus spowiada apostołów. Szukałam u Jana, Marka ale u Łukasza i Mateusza też nic nie znalazłam. Skąd u diabła wyście te wyssane z palca sakramenty wzięli? Chyba żydzi wam napisali Katechizm dla jaj bo inaczej sobie tego nie wyobrażam.
Eucharystia to jeszcze lepszy numer. Ciekawe, że nie zdołano sfałszować Ewangelii Jana więc u tego najważniejszego z apostołów próżno szukać choćby śladu tej bujdy na resorach.
Ilość wiadomości: 1
Odpowiedź do: Metanoia | 2017-10-10 21:20:01
,,Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" (Jan 20,23). Jezus dał władzę odpuszczania grzechów apostołom. Duchowni są ich następcami.

,,(...) To czyńcie na moją pamiątkę" (Mt 26, 26-28). Eucharystia była obecna w kościele od samego początku. Google nie boli, polecam.
photo.jpg
Ilość wiadomości: 48
2017-10-11 08:56:54
krykip - czy czytałeś/aś całe Pismo Święte czy tylko wybrane urywki lub też czy Twoja wiedza oparta jest tylko na Google? Metanoia pyta gdzie w Biblii jest wskazana nauka o spowiedzi "dousznej". Nigdzie, bo to nie jest nauka biblijna. Pamietajmy, że pierwszy raz nakaz takiej formy spowiedzi pojawia się w dokumentach Soboru Laterańskiego z 1215 roku, a nauka o spowiedzi została doprecyzowana dopiero podczas Soboru Trydenckiego (1543-63). A zatem powtarzam pytanie Metanoi - czy możecie podać przykład z Pisma Świetego, gdzie jest mowa o spowiedzi?
Co do cytowanego przez Ciebie fragmentu z Ewangelii Jana - poczytaj od wersetu 21, a wtedy zrozumiesz o czym mówił Jezus.
Co do Eucharystii - za duży temat, aby go teraz poruszać. 
Ilość wiadomości: 4611
Odpowiedź do: krykip | 2017-10-11 12:16:59
Ale gdzie jest tu mowa o "spowiedzi"? 
Proszę czytać teksty ze zrozumieniem.  Myślenie nie boli.
Gdzie tu jest napisane, że wyznawca ma obowiązek powiedzieć wszystko np. apostołowi a ten na podstawie tej wiedzy podejmuje decyzję?
Jest napisane, że mogą odpuszczać grzechy .... tyle. Nic o spowiedzi.
Ilość wiadomości: 2
Odpowiedź do: Bazyli | 2017-10-11 13:03:01
Witam,

Już wyjaśniam, ale na początek kilka fragmentów:

Nie wstydź się wyznać swych grzechów i nie zmagaj się z prądem rzeki! (Syr 4,26)

Nie zazna szczęścia, kto błędy swe ukrywa; kto je wyznaje, porzuca – ten miłosierdzia dostąpi. (Prz 28, 13)

Jeżeli więc kto popełni jedno z tych przestępstw, to niech wyzna, że przez to zgrzeszył. Wtedy przyniesie jako ofiarę zadośćuczynienia dla Pana za swój grzech – samicę spośród małego bydła, owcę lub kozę, na ofiarę przebłagalną. A kapłan dokona przebłagania za jego grzech. […]  W ten sposób kapłan dokona przebłagania za grzech, który tamten popełnił, i będzie mu odpuszczony.  (Kpł 5, 5-6, 10b)

Przemówił znów Pan do Mojżesza tymi słowami: Powiedz Izraelitom: jeżeli mężczyzna lub kobieta dopuszcza się jakiego grzechu wobec ludzi, popełniając przestępstwo przeciw Panu, to osoba ta zaciągnie winę. Mają wyznać grzech popełniony i oddać dobro nieprawnie zabrane z dodaniem piątej części temu, wobec kogo zawinili. (Lb 5, 5-7)

Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego. (Jk 5,16)

Wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając /przy tym/ swe grzechy. (Mk 1, 4-5)

Jeżeli wyznajemy nasze grzechy, [Bóg] jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam i oczyści nas z wszelkiej nieprawości. (1J 1, 9)

Przychodziło też wielu wierzących, wyznając i ujawniając swoje uczynki. (Dz. 19,18)

Jak widać, faktycznie w Piśmie Św nigdzie nie znajdziemy fragmentu o dosłownym szeptaniu grzechów kapłanowi. Niemniej jednak spowiedź wywodzi się z tradycji katolickiej, gdyż publiczne wyznawanie grzechów to stara i odwieczna praktyka, co potwierdza Stary Testament. Bóg, który zna nasze serca wie, że bez spowiedzi ustnej szybko sami siebie zaczniemy oszukiwać.
Ilość wiadomości: 2
Odpowiedź do: krystian.kipiel | 2017-10-11 13:06:15
C.d. Kapłan przede wszystkim pełni tu rolę pośrednika, po to żeby Cię wysłuchał, doradził i razem z Tobą się pomodlił.
photo.jpg
Ilość wiadomości: 48
Odpowiedź do: krystian.kipiel | 2017-10-11 13:35:06
Jeden jest tylko Pośrednik pomiędzy człowiekiem a Bogiem - jest Nim Jezus Chrystus.
photo.jpg
Ilość wiadomości: 321
Odpowiedź do: syjonowy | 2017-10-11 16:35:13
Pytanie za 100 pkt. :-). Jak zwykle się uśmiechnąłem, ale pytanie będzie poważne. Ostatnio prowadziłem rozmowę z pewnym panem - on do mnie "co z twoją duchowością" ? Odpowiedziałem - dobrze, ale mam problem - dawno nie byłem u spowiedzi. Na to Z. odpowiedział - cyt. "ja spowiadam się tylko Bogu". Pytania:
- powiedziała to osoba wierząca ?
- osoba nawrócona ? 
- osoba praktykująca ? 
- katolik, czy protestant ?
- z innych wyznań ? 
Noo, dlaczego ta osoba - "spowiada się tylko Bogu" ? 
Ilość wiadomości: 4611
Odpowiedź do: krystian.kipiel | 2017-10-13 13:56:15
"Jak widać, faktycznie w Piśmie Św nigdzie nie znajdziemy fragmentu o dosłownym szeptaniu grzechów kapłanowi."
Czyli spowiedź została wymyślona przez Kościół. No cóż Jezus w każdym razie z tym nic wspólnego nie miał.

Logowanie

Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook