Komentarze Komentarze

Encyklika "Pochwalony bądź"

Autor Wiadomość
deon
Gość
2016-01-31 11:05:10
Publikujemy pełny tekst "ekologicznej" encykliki papieża Franciszka "Pochwalony bądź".
więcej
Ilość wiadomości: 1
2016-01-31 11:05:10
trochę dziwi temat encykliki o wpływie człowieka na efekt cieplarniany i że Papież w to wierzy i popiera tę tezę. Osobiście nie zgadzam się z tym że człowiek ma jakikolwiek wpływ na ocieplenie klimatu. Ilość emitowanych gazów cieplarnianych przez człowieka jest znikomy przy jednym choć wybuchu wulkanu czy emisji tychże gazów przez oceany. Jestem szczerze rozczarowany tą encykliką i uważam, że Papież powinien zapoznać się najpierw z wszystkimi badaniami na ten temat, również z tymi, które udowodniły, że w klimacie takie zmiany są na porządku dziennym i najpierw występuje ocieplenie a w następstwie tego dopiero występuje większe stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze. Potwierdzają to odwierty lodu na antarktydzie i badanie wielkości pęcherzyków powietrza (temperatura) i zawarte w nich gazy cieplarniane. Oby mniej encyklik tej treści. Pozdrawiam
Ilość wiadomości: 135
Odpowiedź do: klima | 2017-09-02 16:36:13
Witam,
Nie mogę się zgodzić z tym co Pan/Pani napisał/a, wiele z tego to mity, nie mające pokrycia w badaniach. Nauka nie ma wątpliwości - to człowiek jest odpowiedzialny za obserwoany obecnie wzrost temperatur na Ziemi. Dużo informacji na ten tema można znaleźć tutaj http://naukaoklimacie.pl/ - wraz z odnośnikami do źródeł naukowych. Moim zdaniem encyklika Laudato Si' jest w obecnych czasach strzałem w 10. To dokument nie tyle potrzebny, co niezbędny. Potwierdza też, że papież Franciszek jest prorokiem naszych czasów.
Pozdrawiam
Ilość wiadomości: 1
Odpowiedź do: klima | 2018-03-18 11:23:30
Sądzę, że Papież Franciszek, pisząc o globalnym ociepleniu, miał dostęp do najlepszych badań dotyczących ocieplenia klimatu. Z tych badań wynika, że globalne ocieplenie ma charakter antropogeniczny. Tak twierdzi 97% naukówców zajmujących się tym tematem (badania zob. Naomi Oreskes). Część badań, które Pan/Pani przytacza były inspirowane i pisane na zlecenie organizacji biznesowych związanych z wydobyciem paliw kopalnych oraz środowisk politycznych U.S.A sprzeciwiających się wszelkim zewnętrznym regulacjom (think tank Marshall Institute). Ja raczej zwórciłbym uwagę, że działania zmierzające do powsrrzymania globalnego ocieplenia są nie tylko związane z nowymi technologiami, ale również ze zmianą stylu życia - mniej konsumpcji, mniej marnotrastwa, więcej wstrzęmięźliwości, co dość dobrze odpowiada duchowi chrześcijaństwa. Tu jest sedno encykliki Franciszka

Logowanie

Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook