Komentarze Komentarze

Duszpasterska troska o nie­sakramentalnych

Autor Wiadomość
deon
Gość
2015-10-07 09:20:37
W Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. To niepokojące zjawisko dotyczy także katolików. Jak im pomóc? - pyta duszpasterz osób żyjących w powtórnych związkach Ks. Jan Abrahamowicz
więcej
1536590646.jpg
Ilość wiadomości: 79
2015-10-07 09:21:10
Drogi księże.
W moich młodych latach kiedy rozpoczynalem swoją edukację przystapienie do komunii wiązało się z intencją w jakiej się ja przyjmuje.
Przeważnie w intencji takiej w jakiej odbywała się msza świeta.
Ale nie koniecznie.
Gdyby sakrament spowiedzi traktować bezwzględnie to każdy przystepujący do niego po raz wtóry powinien zostaćmodesłany bez rozgrzeszenia bo nie dochował postanowienia poprawy.
Skąd te koleji na Wielkanoc?
Raz w roku idzie i mówi że chce się poprawić i robi to samo.
Księżą udzielają rozgrzeszenia i nic sie nie zmienia.
Jestem wierny nauczaniu takie jakie jest .
Jednak uważam że wystarczy wyrzucić ten krótki tekst o postanowieniu poprawy- bo niestety ale do niego nikt się nie stosuje.
Dokladnie  o tym wiecie wysłuchując penitentów.
Przykłady księży jawnie grzeszących a z usług których musimy korzystać jest zaprzeczeniem istoty spowiedzi.
1102705218.jpg
Ilość wiadomości: 7486
Odpowiedź do: stark | 2015-10-07 09:29:17
Z faktu, że twoje postanowienie poprawy jest fałszywe, wcale nie wynika, iż tak jest w każdym przypadku.

W przypadku kolejnych związków, nie ma postanowienia poprawy, ponieważ po powrocie do domów para będzie nadal uprawiała seks, czyli będzie cudzołożyła.

Jedynie decyzja o czystości, czyli o powstrzymaniu się od seksu, może dawać przekonanie, że chęć poprawy jest rzeczywista, a żal prawdziwy, co otwiera drogę do uzyskania rozgrzeszenia i możliwość przyjęcia komunii świętej.
Teresa Kmiecik
Gość
2015-10-08 12:04:13
Chcę postawić inny problem, którym nikt się nie zajmuje, a który w następnym pokoleniu często wydaje gorzki owoc nieuporządkowania w związkach. Co Kościół zaleca dla małżonka (kobiety lub mężczyzny, ale częściej w tej sytuacji znajduje się kobieta), gdy współmałżonek z którym pozostaje z związku sakramentalnym stosuje przemoc (fizyczną lub tą niewidoczną zza płotu - przemoc psychiczną), gdy jawnie szydzi z księży, nauki Kościoła, niektórych prawd wiary siejąc zgorszenie u dzieci, utrudnia życie zgodne z nauczaniem Kościoła. Jedynym znanym  mi do tej pory zaleceniem jest: módl się za męża/żonę.
Ilość wiadomości: 2906
Odpowiedź do: Teresa Kmiecik | 2015-10-10 09:13:32
Jeżeli małżonek jest dręczycielem czy wręcz katem/oprawcą dla rodziny to możliwa jest separacja. Nie słyszałaś o czymś takim czy nie uznajesz tego za rozwiązanie?
A jakich zaleceń byś oczekiwała? Uważasz że możliwe są jakieś inne ale nie zauważane i niezalecane?
caritas enim Christi urget nos

ps.:
Nie jestem księdzem

Logowanie

Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook