Komentarze Komentarze

Świeccy bigoci zwalczają krzyże (komentarz)

Autor Wiadomość
deon
Gość
2009-11-04 01:55:36
Komuniści walczący z krzyżami to byli jednak amatorzy. Trzeba było czekać 20 lat po „okrągłym stole”, przy którym – jak wiadomo – obalił się komunizm, aby zobaczyć profesjonalistów od ściągania krzyży ze ścian. Pokazał nam Trybunał w Strasburgu jak z krzyżem, znakiem – wedle czcigodnych sędziów – zniewolenia, należy sobie radzić. Trybunał stwierdził, że krzyże wiszące we włoskich szkołach, są naruszeniem „wolności religijnej uczniów”.
więcej
polonus
Gość
2009-11-04 01:55:36
Trybunal w Strasburgu - skoro tak zwalcza  w s z y s t k i e uprzedzenia - to moze zwalczylby i to swoje...  do chrzescijanstwa... 
Jacek
Gość
2009-11-04 06:02:41
Bardzo cenny komentarz. Szkoda,że to niestety prawda... Europo, obudź się!
barbara
Gość
2009-11-04 07:52:35
Chciałoby się powiedzieć :"lekarzu ulecz się sam"
Gdzie Wasza tolerancja dla normalności -wielcy tego świata?
avator77
Gość
2009-11-04 08:23:08
ta cala unia europejska to sztuczny ,zarazony wirusem twor.zaczelo sie od smiesznych regulacji :ksztalt ogorka,kolor pomidora i tym podobne bzdury.teraz czas na prawdziwe dzialania.okazuje sie ,iz chrzescijanie a juz katolicy w szczegolnosci to modny temat do wszelkich atakow i szyderstw.powstala owa unia w miare spokojnie-rozsypie sie w morzu krwi..powstana nowe narody,nie koniecznie w granicach obecnych panstw.ludzkosc niczego sie nie nauczyla przez te pare tysiecy lat.sluzyla zawsze roznym bogom, obecni nasi bogowie (na miare rozwoju cywilizacji) maja bardziej wyrafinowane oblicze.a prawdziwy BOG dalej dobrotliwie milczy....
Robert Wawer
Gość
2009-11-04 10:52:21
Krzyż jest symbolem chrześcijaństwa. Jaki jest cel umieszczania symbolu chrześcijaństwa w szkole, w klasie nad tablicą? Podkreślenie że wszyscy obecni tutaj są chrześcijanami? Czy CI którzy nie uważają się za chrześcijan nie mają prawa czuć się w takiej sytuacji niekonfortowo? A I ci którzy uważają się za chrześcijan mają prawo obawiać się o ich wizerunek w oczach innych, jako tych którzy nie dając wyboru mniejszości narzucają im swoją religię. A przypomnijmy sobie czasy kiedy religii nie było w szkołach, krzyży nie było w instytucjach pańswowych. Czyż nie bylo wtedy więcej osób deklarujących się jako wierzące? Czyż kościół katolicki nie  był wtedy otaczany powszechnym szacunkiem? Dla niektórych może to zarzmieć paradoksalnie ale właśnie zdjęcie krzyży że szkół może tylko wpłynąć pozytywnie dla chrześcijaństwa w naszym kraju. Coś co jest narzucane wzbudza w człowieku opór. Czy zależy nam na tym abyśmy byli chrześcijanami nie tylko z nazwy, ale i widzieli chrześcijańskiego ducha w tym co robimy, co myśłimy? Czy chcemy dać innym możliwość odkrycia Boga w sobie i wokół siebie? Dajmy im wybór, dajmy im możliwość dotarcia do Boga. Dajmy im mozliwość bycia chrześcijanami. NIe zrażajmy ich do nas, nie zrażajmy ich do Boga.
conic
Gość
2009-11-04 11:28:20
Piękny komentarz do decyzji trybunału w Strasburgu dała minister oświaty Mariastella Gelmini (patrz artykuł "Trybunał przeciwko obecności krzyża w klasie"). Pociesza fakt, ze większość polityków i komentatorów jest oburzona decyzją sądu w Strasburgu - a to oznacza, ze nie ma ogólnoeuropejskiej nagonki i wiele osób rozumie stanowisko chrześcijan w tej sprawie. Ja chciałbym jeszcze tylko podjąć temat z innej trochę strony. Krzyż dla nas chrześcijan jest znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią. Krzyż przypomina nam o tym, że Chrystus uwolnił nas od potępienia za nasze grzechy. Trzeba sobie jednak zdać sprawę z tego, ze nie wszyscy to tak rozumieją. Krzyż poprzez te dwa tysiące lat stał się również elementem kultury, za którym niekoniecznie stoi to samo rozumienie - bo przecież w ciągu tych dwóch tysięcy lat przy krzyżu sprawowano liturgię, modlono się, ale i przy nim dokonywano podbojów i pod jego znakiem organizowano wyprawy krzyżowe. Żyjąc dziś jesteśmy spadkobiercami całości. Europa w większości była chrześcijańska, pytanie jest - co robili nasi przodkowie, by przekazać prawdę o symbolu jakim jest krzyż. Możemy tez zapytać o to samo współczesnych chrześcijan. Na decyzję trybunału w Strasburgu należy zareagować, za co trzeba podziękować o. Dariuszowi. Dodam tylko, że nie możemy się dać wciągnąć w tę grę. Nie możemy dać się zwariować na tym punkcie. Bo trybunał swoimi decyzjami się ośmiesza w wielu oczach i traci na wiarygodności, a jeden zdjęty krzyż ze ściany w klasie i wypłacone pieniądze nie są oznaką permanentnych prześladować zagrażających naszemu życiu i wolności religijnej w ogóle. Róbmy swoje, bądźmy świadkami zmartwychwstałego, wtedy o resztę nie będziemy się musieli martwić.

p.s. do avator77: Wydaje mi się, ze wszystkim nam powinno zależeć na tym, by Unia istniała - samą niekonstruktywną krytyką i uogólnianiem wielu spraw niczego się nie załatwi. Przy infekcji oka wyłupujesz je, czy zaczynasz je leczyć?
barbara
Gość
2009-11-04 11:46:31
Jeżeli krzyż znalazł się już w klasie szkoły- to nie został on tam zawieszony" przypadkowo "- nazwijmy to w ten sposób-/ szkoła taka lub jej większość szkolna musiała się z Nim identyfikować .
Osoba , która wybiera szkołę, wybiera też jej klimat wartości jakie uczniom przekazuje. 
Jeżeli tak bardzo rodzicom , którzy posłali swoje dziecko do szkoły , jej charakter nie odpowiadał to dlaczego szkoły nie zmienić?
Moze dlatego , że szkoły katolickie mają w powszechnej wiedzy wysoki poziom ?
Pewnie dlatego! tylko ten Krzyż ..........
Znajomi muzułmanie ponieważ nie chcieli by ich dziecko uczyło się w szkole/ nie w  Polsce/ Obowiązkowo-przez cały tydzien o tolerancji wobec homoseksualistów/ tydzien  był temu poświęcony/posłali dziecko do szkoły katolickiej , z której samo juz nie chciało odejśc i zostało do końca nauki .
AA, swoją drogą 20 lat walczyć o usunięcie krzyża ? to ile dziecko tych Państwa uczyło się w tej szkole??????????
Robert Wawer
Gość
2009-11-04 13:15:02
Jeżeli krzyż znalazł się już w klasie szkoły- to nie został on tam zawieszony" przypadkowo "- nazwijmy to w ten sposób-/ szkoła taka lub jej większość szkolna musiała się z Nim identyfikować .
Osoba , która wybiera szkołę, wybiera też jej klimat wartości jakie uczniom przekazuje. 
Jeżeli tak bardzo rodzicom , którzy posłali swoje dziecko do szkoły , jej charakter nie odpowiadał to dlaczego szkoły nie zmienić?
Moze dlatego , że szkoły katolickie mają w powszechnej wiedzy wysoki poziom ?

Koleżance widzę umknął jeden szczegół, nie chodzi o krzyże w szkołach katolickich, chodzi o krzyże w szkołach państwowych.
barbara
Gość
2009-11-04 13:30:47
A jeśli zaważyła / tak modna/ demokratyczna większość o zawieszeniu Krzyża - to co??
/ w szkole państwowej/
 

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?