Komentarze Komentarze

Kuria, apostazja i szara codzienność

Autor Wiadomość
deon
Gość
2014-09-12 11:49:01
W ostatnich dniach mieliśmy okazję wyżyć się na Kurii Biskupiej w Kaliszu. Jeden z jej przedstawicieli, w sposób mało przekonywający, napisał dokument, z którego wynikać miało, że odmowa uczęszczania na zajęcia katechezy w szkole jest formą apostazji. To oczywiście nieprawda. Kuria wycofała się z tej instrukcji. Słusznie.
więcej
Milik
Gość
2014-09-12 11:49:01
Wiele jest różnych niedorzecznych dokumentów.
W moich młodych latach uczono mnie że dokonanie aborcji skutkuje natychmiastową ekskomuniką.A wtedy praktycznie co druga kobieta ( pośrednio ich mężowie również ) dopuszczali się aborcji.
Teraz podobno już nie .
Czasmi mam wrażenie że niektórzy administratorzy kościelni chcą być mądrzejsi od kodeksu KK.
Nawiasem mówiąc zapewne ten dokument musiał mieć akceptację biskupa kaliskiego.
Maciej
Gość
Odpowiedź do: Milik | 2014-09-12 12:04:00
Co to znaczy "praktycznie co druga kibieta"? Lepiej nie rzucać hyasłami, gdy nie dysponuje się żadnymi danymi. To typowo lewacki sposób postępowania. Analogicznie teraz lewacy mówią o olbrzymim podziemiu aborcyjnym. Przypadków aborcji z pewnością było bardzo dużo, z tym, że wiele kobiet poddawało się im wielokrotnie. Lepiej więc nie pisać, że połowa ówczesnych kobiet, to morderczynie. Na takie stwierdzenia trzeba mieć mocne dowody.
Nociek
Gość
2014-09-12 12:07:11
Czy jednak brak zainteresowania sprawami życia duchowego nie jest w pewnym sensie apostazją? Jestem katolikiem, ale wolę zerwać się wcześniej do domu albo do kina niż przez 45 minut dowiedzieć się coś na temat mojeo Kościoła.
anonim
Gość
Odpowiedź do: Milik | 2014-09-12 13:07:17
W moich młodych latach uczono mnie że dokonanie aborcji skutkuje natychmiastową ekskomuniką.A wtedy praktycznie co druga kobieta ( pośrednio ich mężowie również ) dopuszczali się aborcji.
Teraz podobno już nie .
Czasmi mam wrażenie że niektórzy administratorzy kościelni chcą być mądrzejsi od kodeksu KK.

---
Sam najwyraźniej uchodzić za mądrzejszego... Po pierwsze, nie ma czegoś takiego jak kodeks KK. Jest Katechizm KK oraz Kodeks Prawa Kanonicznego.
Nie wiem jak to wymysliłeś, że aktualnie dokonanie aborcji nie skutkuje ekskomuniką, ale wbrew temu co piszesz nic się pod tym względem nie zmieniło. KPK stwierdza jednoznacznie:
"Kan. 1398 - Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa."
anonim
Gość
Odpowiedź do: Nociek | 2014-09-12 13:14:29
Po pierwsze, rzygnacja z lekcji religii wcale nie oznacza braku zainteresowania sprawami życia duchowego, a po drugie, nie jest apostazją nawet w pewnym sensie.
Używając Twojego przykładu z rzekomym zrywaniem się z lekcji może być i tak, że ktoś rezygnuje z lekcji religii - na której katecheta będzie ględził o zaszywaniu medalików jako metodzie zapewniajcej szczęście w życiu - aby zdążyć na autobus/pociąg powrotny do swojego Pcimia i nie czekać na kolejny o godz. 18 czy 20 lub nawet o 22, a prosto z pociągu idzie u siebie na Mszę św. na godz 17 - i taką osobę również będziesz uważał za apostatę?
anonim
Gość
2014-09-12 13:30:11
Jeszcze bardziej kuriozalny jest punkt piąty tej deklaracji. Otóż (zgodnie z punktem 7 artykułu - a jakże - 53 Konstytucji RP) można odmówić złożenia niniejszego oświadczenia.
---
Proszę Szanownego Księdza autora artykułu,
A niby na czym ma polegać ta rzekoma kuriozalność artykułu szanującego prawo KAŻDEGO człowieka do nie składania deklaracji światopoglądowych/religijnych?
Proszę sobie sprawdzić w stosownych rozporządzeniach, że ZAWSZE kuriozalnym bo BEZPRAWNYM jest/było domaganie się od uczniów/rodziców deklaracji o nie uczestniczeniu w lekcjach religii! Religia zawsze była organizowana na życzenie rodziców/uczniów i chętni do uczestniczenia w zajęciach mieli obowiązek się na nie zapisać składając stosowną deklarację. A wymuszanie przez księży deklaracji rezygnacji było BEZPRAWIEM.

Zastanawiam się, co w takiej sytuacji ma począć nauczyciel, katecheta odpowiadający za bezpieczeństwo niepełnoletnich uczniów?
---
To znaczy w jakiej sytuacji?!? Ktoś Księdza ewidentnie wprowadził w błąd! Bo Ksiądz nie odpowiada ani za bezpieczestwo wszystkich uczniów zapisanych do danej szkoły, ani za bezpieczeństwo uczniów zapisanych do siebie na lekcje religii! Ksiądz odpowiada jedynie za bezpieczeństwo tych uczniów którzy przyszli do Księdza na lekcje! A to czy są oni pełnoletni czy niepełnoletni nie ma nic do rzeczy.
Za bezpieczeństwo tych uczniów którzy choć się zapisali to nie przyszli do Księdza na lekcje odpowiadają RODZICE, a za bezpieczeństwo tych którzy nie zapisali się na lekcje religii odpowiada SZKOŁA która ma obowiązek zapewnić im zajęcie i nadzór pedagogiczny!
anonim
Gość
2014-09-12 13:35:22
(z uporem maniaka powtarzam, że to nie lekcje religii a katecheza, czyli zajęcia, które powinny prowadzić do poznania Jezusa Chrystusa, do poznania Jego wspólnoty - Kościoła i do życia sakramentami. Nie tylko dzielenie się wiedzą, ale i życiem)
---
I popieram w tym Księdza, bo robi Ksiądz to co powinien robić! Bo wszelkie dokumenty Kościoła mówią właśnie o katechezie i katechizacji, czyli o przekazie wiary i pewnej formacji. Tyle że niestety komuś zachciało się podnieść rangę zajęć umożliwiając zdawanie matury, no i stąd te różne "genialne" zabiegi usiłujące dowodzić, że religia to nie katecheza, a zwyczajne lekcje tak jak wszystkie inne :-(
Milik
Gość
Odpowiedź do: anonim | 2014-09-12 14:04:22
Skoro jesteś taki mądry to może tez udzielisz informacji - kto może zdjąć ekskomunimkę ??
Bo ja znam we własnym środowisku osoby których dotyka ten temat i nie zauwazyłem by mieli w swoim życiu jakikolwiek moment przerwy bycia członiem KK.
nod
Gość
2014-09-12 14:41:00
Cała sprawa w zamyśle wrogów Kk jest banalnie prosta.

Należy wszelkimi metodami dążyć do wykluczenia (minimalizowania) wpływu nauki Kk na poziomie zorganizowanej edukacji. Należy uniemożliwić i dezorganizować powszechne przygotowanie do Sakramentu Eucharystii - I Komunii Św., Sakramentu Bierzmowania, Sakramentu Pokuty i Pojednania, Sakramentu Małżeństwa, Sakramentu Kapłaństwa, Sakramentu Namaszczenia Chorych. Bo przecież tym jest ostatecznie rezygnacja z nauki religii - uniemożliwienie przyjmowania Sakramentów Świętych.

Jak bowiem można przystępować do tych Sakramentów nie znając nauczania Kk i samej Ewangelii ? Nie znając i nie rozumiejąc perspektywy zbawczej człowieka ?

W czasach szalejących bezbożnych ideologii wprowadzanych podstępem albo siłą do powszechnej edukacji począwszy od przedszkola, przy powszechnym manipulowaniu i zmianach sensu znaczeniowego pojęć i słów, w czasach bezprecedensowego chaosu moralno-aksjologicznego - należy z całą mocą przestrzegać przed konsekwencjami ludzkich decyzji. Taka jest rola Kk.

Czy tego, co niektórzy kapłani nie widzą ? Może jest najwyższy czas aby wśród nich przeprowadzić reewangelizację ? Albo niech się otwarcie opowiedzą po której stronie stoją !

Logowanie

Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?