Komentarze Komentarze

Przegrywamy walkę o historię

Autor Wiadomość
1102705218.jpg
Ilość wiadomości: 7486
2013-07-14 09:55:39
@jazmig

"Drobny" problem polega na tym, że raz) pewne relacje jednak warto podtrzymywać,

...
Zgadzam się z tym poglądem, ale nie musimy z każdym i na kadych warunkach. Nie musimy np. podtrzymywać relacji z ukraińśkimi szowinistami gloryfikującymi zbirów z UPA i OUN.

Na Ukrainie żyje ogromna liczba Ukraińców, którzy tych gloryfikacji sobie nie życzą i to z nimi powinniśmy rozwijać relacje, zamiast im pluć w twarz i bratać się z mentalnymi zbrodniarzami.
leszek
Gość
2013-07-14 10:24:08
Autorowi coś dzwoni, ale nie wiadomo co i w których kościele. Dlaczego historia Zydów w Krakowie ma być porażką "polskiej walki o pamięć" to jakiś psychologiczny problem autora, bo z logicznego punktu widzenia jedno z drugim ma niewiele wspólnego. Na BBC3 jest nawet audycja 
http://www.bbc.co.uk/programmes/b036v4pm
o historii Żydów w Polsce. ale nadawanie temu intepretacji, że to ma świadczyć o poraźce polskiej walki o pamieć to dla mnie całkowita zagadka.
Zaś jeśli chodzi o Muzeum II Wojny Światowej to każdy może wejść na strone
http://www.muzeum1939.pl/pl/o_muzeum/zalozenia/misja_i_cele
i przeczytać:
---------------
Jednym z głównych celów Muzeum jest pokazanie światu doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pod wieloma względami odmiennego i mało znanego w Europie Zachodniej i w krajach pozaeuropejskich. Zasadniczy nacisk w narracji historycznej zostanie położony na losy jednostek, społeczności i narodów. Historia militarna stanowić będzie tło narracji o życiu codziennym cywilów i żołnierzy, terrorze okupacyjnym, o takich zjawiskach, jak ludobójstwo, opór wobec okupanta i wielka polityka. Celem takiego ujęcia tematu jest oddanie wyjątkowości doświadczenia II wojny światowej, w której największe ofiary poniosła ludność cywilna.
-------------
Więc dlaczego to ma świadczyć o "niepolskim punkcie widzenia", to jakaś psychologiczna zagadka odnosząca się do Jarosława Kaczyńskiego. Najprawdopodobniej dla autora felietonu "polski punkt widzenia" to zgodność misji tego muzem z bliżej nie sprecyzowanymi poglądami na historię Jarosława Kaczyńskiego, bo innego wytłumaczenia nie znajduję. 
M.R.
Gość
2013-07-14 12:36:55
Tytuł błędny. Nie przegrywamy, przegraliśmy. Ta walka od poczatku była stracona. O czym mówimy? Byłem blisko wydarzeń 1989 r. i pamietam te powszechne (nie tylko wśród oficjalnych komunistów) głosy: Jaruzelskiemu należy się Wawel.  Aż człowieka od tego zatykało. (Trzeba pamietać, że choć oficjalnie tego nie mówiono, to ambicją Jaruzelskiego było co najmniej dorównanie kultowi Marszałka.) Czy coś się zmieniło? Tak, na ostatnim pożegnaniu z Rzeczypospolitą zdecydowano na Wawelu zlożyć Kaczyńskiego. Póki on tam leży, broni dostepu Jaruzelskiemu. Ale,.... pożyjemy, zobaczymy.
KRis
Gość
2013-07-14 13:48:01
"Mord / zamach  Smoleński"  to też kłamstwo szeroko rozpowszechniane przez katolików i podsycane przez przedstawicieli kleru. Ta sama kategoria semantyczna.
Skończyć trzeba z obłudą.
M.
Gość
2013-07-16 22:08:19
Umiemy i będziemy bronić naszej historii-przy następnych wyborach nie zagłosuję na nikogo z tych,którzy nie umieją uszanować mojej godności.Jest bowiem oniżej mojej osobistej godności aby w sejmie zasiadli ludzie,którzy wysyłają w świat sygnał,że takich jak ja można mordować bezkarnie na tysiące.A nie rożnię się niczym od ofiar rzezi,może tym,że dane jest mi żyć w innym czasi i miejscu.
qweq
Gość
2013-07-18 00:30:17
A może to wcale nie jest błąd?
Czy są znane (nomen omen) z historii przykłady podobnych postaw innych krajów w przeszłości? Do czego doprowadziły?

Bo może obiektywnie warto odpuścić, przeprosić za Jedwabne, II wojnę światową, Holocaust, koklusz i gradobicie.
Może dzięki "sprzedaniu" przeszłości, "ugramy" coś na przyszłość?
A może wprost przeciwnie?
1285652081.jpg
Ilość wiadomości: 7464
2013-07-18 08:33:54
Umiemy i będziemy bronić naszej historii-przy następnych wyborach nie zagłosuję na nikogo z tych,którzy nie umieją uszanować mojej godności.

Jasne, prezydent Kaczyński 'szanował Twoją godność', bo za jego rządów nie miałeś w ogóle pojęcia, że na Wołyniu byłi mordowani Polacy, nie tylko w Katyniu.
Aleksander Gora
Gość
2013-07-25 10:12:26
Panie do autora. Gdzie jest anglojezyczna wersja powyzszego artykulu?

Logowanie

Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook