Komentarze Komentarze

Biblijne bajki, mity i legendy

Autor Wiadomość
deon
Gość
2013-01-21 17:44:56
Czy Bóg zakładał się z szatanem o życie Hioba? Czy za czasów Sędziów drzewa ze sobą rozmawiały? Czy Jonasz został połknięty przez wielką rybę? Czy rzeczywiście świat wyglądał tak, jak opisuje to Księga Rodzaju? Infantylne podejście do Biblii czyni wielu katolików mało wiarygodnymi świadkami Chrystusa.
więcej
Estera
Gość
2013-01-21 17:44:56
Bywa, że cierpienie jest wynikiem grzechu.
1102705218.jpg
Ilość wiadomości: 7526
2013-01-21 17:54:04
Skąd ojciec wie, że Księga Hioba to bajka? Co do drzew, to można przyjąć, że to bajka, ale jak chodzi o Hioba, to nie ma ku temu podstaw, poza osobistym poglądem.

Ja uważam, że Księga Hioba opisuje prawdę.
!!!
Gość
2013-01-21 17:54:17
Wyjątkowo ciasną głowę i brak wyobraźni ma o. Żmudziński.
71832623.jpg
Ilość wiadomości: 324
2013-01-21 18:21:48
Skąd ojciec wie, że Księga Hioba to bajka? Co do drzew, to można przyjąć, że to bajka, ale jak chodzi o Hioba, to nie ma ku temu podstaw, poza osobistym poglądem.

Ja uważam, że Księga Hioba opisuje prawdę.

... Do jazmiga: Księga Hioba nie jest bajką. Nie wiem skąd taki pogląd. Tekst jest oparty na tradycyjnej ludowej legendzie, której ślad mamy w inskrypcjach odkrytych w Harranie. Odnajdujemy w Księdze Hioba także cechy charakterystyczne dla baśni kananejskich i ugaryckich. Natomiast imię Hioba znane było już w kulturze Mezopotamii prawie tysiąc lat przed powstaniem ostatecznej wersji Księgi Hioba. Tak więc nie bajka lecz legenda, swego rodzaju baśń bogata w formy prozaiczne i poetyckie. Mówi nam niejedną prawdę. O znaczeniu teologicznym Księgi Hioba można przeczytać więcej choćby w komentarzu ks. Gianfranco Ravasi dostępnym w języku polskim.
Ilość wiadomości: 7359
2013-01-21 18:43:18
Cuda dzieją się nadal. Tylko, że nie jest to science fiction lecz jak najbardziej naturalne i codzienne życie, w które ingeruje sam Bóg. Nie sprawia On, że przed nami rozstępują się wody Morza Czerwonego, ani nie posyła do nas uskrzydlonych aniołów, lecz kocha nas tak samo, jak kochał Abrahama, Jakuba, Mojżesza i Jezusa Chrystusa.

Anioł Stróż to legenda czy mit?

Bóg czyni cuda każdego dnia. Przemienia ludzkie serca, ratuje nas przed potopem i burzy wznoszone przez nas wieże Babel.

Bóg czyni cuda każdego dnia. Dokładnie. Przykładowo ratuje czyjeś życie i nie to duchowe, ale to fizyczne. Cuda dzieją się wokół nas, tyle że trzeba uwierzyć i zaufać, aby zobaczyć.
amator
Gość
2013-01-21 18:46:43
O. Żmudziński to wspaniały biblista, jednym z Jego dzieł jest Akademia Biblijna, na którą uczeszczałam. W tej chwili nie mam mozliwosci , bo studiuje Teologię  akurat w te soboty gdy odbywa się Akademia, czego niezmiernie załuję. Trafiłam na Ojca wykłady w b. ciężkim okresie mojego życia, każde spotkanie (wykład) było odpowiedzią na wszelkie moje pytania, wątpliwości, wskazówką na przyszłośc. O. Żmudziński w profesjonalny sposób ujmuje zagadnienie, rzeczowo przedstawia temat, skupia sie na rzeczach istotnych, w zdrowy sposób podchodzi do problemu, a kończąc stawia kropkę nad "i".Wspaniały czlowiek , wykształcony Jezuita, kochający ludzi, łamiący stereotypy, zapraszający do dialogu, pochylajacy się nad każdym czlowiekiem. Bóg wysłal mnie do Ojca i dał odpowiedź, spokój i ukojenie zbolałej duszy poprzez Słowo. Dziękuję O. Żmudziński , że jesteś i prowadzisz Akademię Biblijną w Gdyni.
gienek
Gość
2013-01-21 18:53:03
Cuda zdarzają się codziennie, tylko myśmy się do nich przyzwyczaili. Gdy głęboko zastanowić się nad tym, czym jest świat, jak zaskakujące i nieskończenie nieprawdopodobne jest jego i nasze istnienie, jak zadziwiające jest działanie praw wszechświata, jak zadziwiająca jest codzienność, wtedy dostrzeżemy w samym istnieniu tej codzienności - cud. Sposób widzenia codzienności zależy od każdego z nas i od tego, ile dobrej woli przyłoży do tej codzienności.
ewa
Gość
2013-01-21 18:54:07
1 Oto rodowód potomków Adama. Gdy Bóg stworzył człowieka, na podobieństwo Boga stworzył go; 2 stworzył mężczyznę i niewiastę, pobłogosławił ich i dał im nazwę "ludzie", wtedy gdy ich stworzył.
3 Gdy Adam miał sto trzydzieści lat, urodził mu się syn, podobny do niego jako jego obraz, i dał mu na imię Set. 4 A po urodzeniu się Seta żył Adam osiemset lat i miał synów oraz córki. 5 Ogólna liczba lat, które Adam przeżył, była dziewięćset trzydzieści. I umarł.
6 Gdy Set miał sto pięć lat, urodził mu się syn Enosz. 7 A po urodzeniu się Enosza żył osiemset siedem lat i miał synów oraz córki. 8 I umarł Set, przeżywszy ogółem dziewięćset dwanaście lat.
9 Gdy Enosz miał dziewięćdziesiąt lat, urodził mu się syn Kenan. 10 I żył Enosz po urodzeniu się Kenana osiemset piętnaście lat, i miał synów oraz córki. 11 Enosz umarł, przeżywszy ogółem dziewięćset pięć lat.
12 Gdy Kenan miał lat siedemdziesiąt, urodził mu się Mahalaleel. 13 A po urodzeniu mu się Mahalaleela żył Kenan osiemset czterdzieści lat i miał synów i córki.
14 I gdy Kenan przeżył ogółem dziewięćset dziesięć lat, umarł.
15 Gdy Mahalaleel miał sześćdziesiąt pięć lat, urodził mu się syn Jered. 16 A po urodzeniu się Jereda żył osiemset trzydzieści lat i miał synów i córki. 17 Gdy Mahalaleel miał ogółem osiemset dziewięćdziesiąt pięć lat, umarł.
18 Gdy Jered miał sto sześćdziesiąt dwa lata, urodził mu się syn Henoch. 19 A po urodzeniu się Henocha Jered żył osiemset lat i miał synów i córki. 20 Jered przeżył ogółem dziewięćset sześćdziesiąt dwa lata, i umarł.
21 Gdy Henoch miał sześćdziesiąt pięć lat, urodził mu się syn Metuszelach. 22 Henoch po urodzeniu się Metuszelacha żył w przyjaźni z Bogiem trzysta lat i miał synów i córki. 23 Ogólna liczba lat życia Henocha: trzysta sześćdziesiąt pięć. 24 Żył więc Henoch w przyjaźni z Bogiem, a następnie znikł, bo zabrał go Bóg.
25 Gdy Metuszelach miał sto osiemdziesiąt siedem lat, urodził mu się syn Lamek. 26 Po urodzeniu się Lameka żył jeszcze siedemset osiemdziesiąt dwa lata i miał synów i córki. 27 Metuszelach umarł mając ogółem dziewięćset sześćdziesiąt dziewięć lat.
28 Gdy Lamek miał sto osiemdziesiąt dwa lata, urodził mu się syn. 29 A dając mu imię Noe, powiedział: "Ten niechaj nam będzie pociechą w naszej pracy i trudzie rąk naszych na ziemi, którą Pan przeklął". 30 Lamek po urodzeniu się Noego żył pięćset dziewięćdziesiąt pięć lat i miał synów i córki. 31 Umierając Lamek miał ogółem siedemset siedemdziesiąt siedem lat.
32 A gdy Noe miał pięćset lat, urodzili mu się: Sem, Cham i Jafet.

POPRZEDNI ROZDZIAŁ (Rdz 4)
gienek
Gość
2013-01-21 18:55:45
@TomaszL
Wg Lewisa mit to nie jest po prostu kłamstwo - to wyraz ludzkiego oczekiwania na to, co ma się zdarzyć. To odbicie rzeczywistości.

Logowanie

Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook