Forum Deon.pl Forum Deon.pl

Czym tak naprawdę jest nasz świadomość?

Autor Wiadomość
deon
Gość
2012-04-29 17:04:55
Uczeni do dziś nie rozstrzygnęli czym dokładnie jest świadomość. To coś, co łączy materialne z niematerialnym. Chorzy, na oddziałach intensywnej terapii nie mogą reagować, dlatego nie wiemy czy są świadomi czy nie, a czasem łza wypływająca spod powieki mówi, że ten ktoś słyszy i rozumie, tylko nie może dać odpowiedzi...
więcej
Ika
Gość
2012-04-29 17:04:55
"Przytoczył historię mężczyzny, który 14 lat przebywał w domu opieki w stanie wegetatywnym i został "przetestowany" przez naukowców w rezonansie magnetycznym. - Zadano mu dwa pytania z życia osobistego, na które tylko on mógł odpowiedzieć: "tak" lub "nie". Okazało się, że jego mózg zareagował tak samo jak mózg osoby zdrowej. Wszyscy byli przerażeni - opowiadał mówca. "

Czesto od takich osób pobiera się organy. niestety.
Satori
Gość
2013-06-20 21:10:08
A może jest całkiem inaczej: Istnieje tylko świadomość a cała rzeczywistość obiektywna jest jej wytworem. Taki wniosek możns by wysnuć z mechaniki kwantowej, gdzie to świadomy obserwator powoduje (przez kolaps funkcji falowej) zaistnienie cząstki w określonym miejscu i czasie. Obserwacja jest kreacją. To nie mózg powoduje zaistnienie świadomości a raczej świadomość generuje całą rzeczywistość.
niedoszły buddysta
Gość
2014-04-09 11:42:24
Przyznam, że refleksja nad pytaniem "kim jestem?" to jest coś czego mi w chrześcijaństwie najbardziej brakuje. Mówimy cały czas: "Bóg mnie kocha", "Jestem w relacji z Bogiem", "Jezus umarł za moje grzechy" itd., ale co to jest to 'ja, mnie, moje'? Nie jestem swoim ciałem, wspomnieniami, emocjami, myślami, umiejętnościami, marzeniami... a więc: kim jestem? 
myska
Gość
Odpowiedź do: niedoszły buddysta | 2014-04-09 12:49:14
Tez mi tego wątku w chrześcijaństwie brakowało, ale znalazłam!
Polecam konferencje: "kim ty brachu jesteś?" ks. Piotra Pwalukiweicza (mozna przesłuchać na youtube). Inne jego konferencje też poruszją to zagadnienie np. "Dno serca".
niedoszły buddysta
Gość
Odpowiedź do: myska | 2014-04-09 13:27:56
Dziękuję mysko :)
,,,
Gość
2014-04-09 22:23:30
,,,,,,,,,,,
życie to zagadka
Gość
2014-04-09 22:43:09
świadomość wieku embrionalnego budzi się w odpowiednim wieku boleśnie że nie było się oczekiwanym a raczej pragnienie było aby się nie urodziło....i cóż to jest ta niepojęta Świadomość że daje poznać boleśnie bolesną przeszłość przed narodzeniem gdy dla wielu to nie człowiek...a jednak bolesne przeżycia czy emocje nieżyczliwe jak rana zostają w świadomości,,to dlaczegóżby człowiek dla otoczenia będący w "śpiączce" miałby jej być pozbawionym  = życie płata figle ?..a jednak żadna mata nie pomyśli że jej niechętne emocje pragnienia zostają wyryte w świadomści potomstwa i kiedyś zacznie o nich mówić i pytać o.dlaczego
Ewa
Gość
2014-04-11 07:28:28
Swiadomosć odrebności, swojego "ja" rozwija sie w czlowieku ok 2-4 roku zycia. Wczesniej niemowlę nie identyfikuje siebie jako istoty oddzielnej. Co nie znaczy że nie ma świadomości. Swiadomość rodzi się wraz z rozwojem układu nerwowego - ik 40 dnia od zapłodnienie. Jednak najnowsze badania przeprowadzone na wczesniakach (EEG) dowodza, ze odczuwanie bólu rozpoczyna się dopiero w 29-30 tygodniu ciąży. 
świadomość=dusza świadoma od
Gość
2014-04-11 22:38:57
świadomość   dusza   czym jest   czy nie to samo,  przecież dusza nie pojawia się    od 40 dnia od zapłodnienia lecz od momentu poczęcia,,przecież dusza=świadomość nie podlega takiemu samemu rozwojowi jak fizyczny umysł który pomaga umożliwia aby ta dusza rozwijała się  w świętości upodabniając się do swego Stwórcy ,czy fizyczny umysł ludzki nie jest jak >ogranicznik < świadomości= duszy,- przecież osoby niefunkcjonujące psychicznie po śmierci równiież by musiały mieć daką dysfunkcję a jednak to fizyczne jakieś ułomności w mózgu nie pozwalają im na "normalność" a śmierć uwolnia do pełni świadomości -to i świadomość po śmierci również musiała by się kończyć a ona wtedy jest niczym nie skrępowana , nauka o człowieku ciągle postępuje, dziś nauka już rozpoznaja ból od 29tyg życia ale proszę "jak będzie okazja zrobić wywiad z tymi których zabito znacznie wcześniej czy nie cierpiały

Logowanie

Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook