Co wspólnego ma Matka Boska Dzierzgowska z Częstochowską? Co to jest podlinnik? Jak kładzie się pozłotę?

Droga ikony

Co wspólnego ma Matka Boska Dzierzgowska z Częstochowską? Co to jest podlinnik? Jak kładzie się pozłotę?

Plenerownia

Odpowiedzi na te i inne pytania mogli usłyszeć uczestnicy warsztatów pisania ikon, które zostały zorganizowane w ramach projektu "Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego wsi Dzierzgów". Przedsięwzięcie miało na celu upowszechnienie wiedzy na temat cudownego wizerunku Matki Boskiej z sanktuarium w Dzierzgowie, który jest przykładem XVI-wiecznego malarstwa ikonowego.

 
Zajęcia trwały cztery dni (10-11 oraz 14-15.09.) i zostały przeprowadzone w sali Urzędu Gminy w Radkowie oraz w Remizie Strażackiej w Dzierzgowie. Udział wzięli w nich uczniowie Szkoły Podstawowej w Radkowie oraz grupa mieszkańców z miejscowości związanych z parafią Dzierzgów. Za ich przygotowanie i prowadzenie odpowiadały historyczki sztuki i animatorki kultury ze studia projektów kulturalnych Plenerownia: Katarzyna Wydra i Barbara Łepkowska (w 2011 nagrodzone przez Starostę Włoszczowskiego za upowszechnianie i ochronę kultury) oraz zajmująca się pisaniem ikon Magdalena Walancik, związana z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Twórców Sztuki Sakralnej "Ecclesia". Każdy z uczestników otrzymał swój podlinnik, czyli wzór według którego rysował postać Matki Boskiej Dzierzgowskiej. Przeniesienie modelu na papier czy deskę wymagało od nich staranności , skupienia i przede wszystkim czasu (dlatego mówi się, że tworzenie ikony jest modlitwą). W procesie tym ważne jest jak najwierniejsze powtórzenie pierwowzoru, dlatego właśnie używa się określenia "pisać ikonę", a nie malować. W pracy tej uczestnikom warsztatów w Radkowie i Dzierzgowie pomagała muzyka cerkiewna. Zanim przystąpili do dzieła, zobaczyli jak ikony tworzą profesjonaliści: w jaki sposób przygotowuje się deskę, nakłada grunt, złoci, nakłada kolory. To ostatnie zadanie było dla nich najtrudniejsze: używali specjalnych farb, które wymagają pewnej wprawy. Ikonopisanie okazało się niezwykle wciągające, w trakcie kolejnych dni dołączali kolejni chętni. Rezultaty ich pracy będzie można oglądać na wystawie, która w październiku zostanie zorganizowana w dzierzgowskim kościele.
 
W ramach projektu "Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego wsi Dzierzgów" został również przygotowany album prezentujący historię cudownego wizerunku oraz parafii i obecnego kościoła w Dzierzgowie. Jest on bogato ilustrowany starymi i współczesnymi fotografiami, zawiera reprodukcje dokumentów z Archiwum Parafialnego oraz z Archiwum Diecezjalnego w Kielcach, w tym plan obecnej świątyni, sporządzony przez jej architekta Franciszka Kowalskiego. Oprócz tego został tam zamieszczony spis proboszczów dzierzgowskich i projekt ścieżki edukacyjnej po dzierzgowskim cmentarzu, obejmującej nagrobki zabytkowe, historyczne oraz o dużych walorach artystycznych i pamiątkowych. Dochód ze sprzedaży albumu jest przeznaczony na ich restaurację.
 
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook