Druga edycja konkursu "Wiki Lubi Zabytki"

(fot. Sebastiaan ter Burg / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Stowarzyszenie Wikimedia ogłosiło kolejną edycję konkursu Wiki Loves Monuments na najlepsze zdjęcia zabytków. Po raz drugi w konkursie mogą wziąć udział również polscy internauci w ramach akcji Wiki Lubi Zabytki.

 

"Zeszłoroczna edycja konkursu Wiki Lubi Zabytki okazała się wielkim sukcesem. Udało się wzbogacić zasoby Wikipedii o 16 tys. zdjęć polskich zabytków. Wikipedię edytować może każdy - konkurs stał się okazją dla uczestników do włączenia się w redagowanie tej największej encyklopedii świata" - powiedział PAP rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska Paweł Zienowicz.

W konkursie może wziąć udział każdy internauta. Wystarczy, że wykona dowolną liczbę zdjęć zabytków, odszuka numery obiektów w rejestrze Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków, a następnie załaduje fotografie do serwisu Wikimedia Commons w dniach 1-30 września 2012 roku.

Według organizatorów w ubiegłym roku w konkursie Wiki Loves Monuments wzięli udział internauci z 18 europejskich państw. Polscy wikipedyści zgłosili ponad 10 proc. (16 tys.) ze wszystkich 166 tysięcy zamieszczonych fotografii.

"W tym roku zainteresowanie zapewne będzie jeszcze większe. Liczymy na osoby, które wzięły udział w poprzedniej edycji, ale również na tych, którzy dopiero w tym roku do nas dołączą. Fotografowanie zabytków to nie tylko obcowanie z historią, ale również dobry pomysł na spędzanie czasu wolnego" - dodał Zienowicz.

Polscy autorzy trzech najlepszych zdjęć otrzymają 2000 (pierwsze miejsce), 1000 (drugie miejsce) i 500 złotych (trzecie miejsce). Autorzy największej liczby unikalnych zdjęć otrzymają odpowiednio - 1500, 750 i 250 zł. Dodatkowe nagrody specjalne ufundowane zostały przez Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, Opolskiego Konserwatora Zabytków i Kujawsko - Pomorskiego Wojewódzkiego Kuratora Zabytków.

Fundatorem nagród w polskiej edycji konkursu jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, które promuje i wspiera rozwój Wikipedii a honorowy patronat nad konkursem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook