SZTUKA NA KÓŁKACH podczas MDDK XII

SZTUKA NA KÓŁKACH podczas MDDK XII

Plenerownia

 

W czasie Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w dniach 15 i 16 maja w kościele św. Małgorzaty w Raciborowicach oraz św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu odbyły się warsztaty „Sztuka na kółkach”. Zajęcia prowadziły historyczki sztuki Barbara Łepkowska i Katarzyna Wydra ze studia projektów kulturalnych Plenerownia.

 

 

Uczestniczyły w nich dzieci w wieku od lat 7 do 13 wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami. Wszyscy otrzymali specjalne karty zadań, które miały zachęcić do uważnego rozglądania się po zabytku. Najwięcej entuzjazmu wywołało poszukiwanie atrybutów świętych, trzeba było odnaleźć m. in. klucze, miecz czy różę. Dzieci rysowały plan kościoła, nauczyły się rozpoznawać cechy stylu gotyckiego i baroku, rozszyfrowały skróty INRI i IHS, dowiedziały się co to są zacheuszki i Biblia dla ubogich oraz jak wygląda herb Jana Długosza. Bawiły się także w głuchy telefon i próbowały „ulepić” ze swoich kolegów rzeźby na wzór figur występujących w ołtarzach. Ostatnim zadaniem było narysowanie wszystkich zwierząt przedstawionych na wizerunkach w obu kościołach oraz takich przedmiotów jak infuła, tabernakulum, feretron czy tonsura, dzięki czemu dzieci miały szansę zapamiętać nowo poznane pojęcia. W Raciborowicach rysowanie odbyło się przed kościołem, gdyż pogoda okazała się łaskawa. Niestety, w Trybszu intensywnie padało i wszystko musiało odbyć się we wnętrzu.

Dzieci dobrze bawiły się ze „Sztuką na kółkach” i zapamiętały wiele wiadomości. Sądzimy, że bez problemu będą umiały teraz oprowadzić kogoś po kościołach w Raciborowicach i Trybszu.

 

Plenerownia Raciborowice -...
Plenerownia Raciborowice -...
Plenerownia Raciborowice -...
Plenerownia Raciborowice -...
Plenerownia Raciborowice -...
Plenerownia Raciborowice -...
Plenerownia Trybsz - grupa na...
Plenerownia Trybsz -...
Plenerownia Trybsz -...
Plenerownia Trybsz - dzieci...
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook