Pierwsze kółka w Małopolsce

Pierwsze kółka w Małopolsce

Katarzyna Wydra/Plenerownia

ZOBACZ TAKŻE

W okresie od 12 do 22 kwietnia w ośmiu zabytkowych kościołach małopolskich odbyły się 32 warsztaty z cyklu „Sztuka na kółkach”.

 
Pierwsza na trasie znalazła się niezwykle efektowna świątynia pw. św. Michała Archanioła w Szalowej, potem wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościół w Binarowej, nieco zapomniane sanktuarium maryjne w Wiśniowej oraz mały, ale bardzo stary kościółek w Iwkowej, gdzie toczą się prace konserwatorskie.
 
W drugim tygodniu „Sztuka na kółkach” dotarła do murowanego kościoła w Odporyszowie, pięknej drewnianej świątyni w Dobrej, najstarszego na Podtatrzu kościoła we Frydmanie oraz prawdziwej perełki na Szlaku Architektury Drewnianej – Dębna Podhalańskiego.
 
We wszystkich miejscowościach odbyły się po cztery spotkania, w których udział wzięli uczniowie z pobliskich szkół oraz mieszkańcy i goście. W czasie zajęć dzieci zajmowały się rysowaniem ornamentów oraz planów budynków, bawiły się w detektywów sztuki i tworzyły listę siedmiu cudów danego kościoła.
 
Dorośli, początkowo trochę skrępowani, szybko przyjmowali zaproszenie do spaceru po kościele, z entuzjazmem szukali atrybutów świętych, a w międzyczasie dzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi budynku kościoła. „Sztuka na kółkach” została przyjęta naprawdę bardzo gościnnie, dopisała frekwencja, niekiedy z zajęć korzystały całe szkoły, łącznie z zerówką.
 
Prawdziwe rekordy zostały pobite w Binarowej, we Frydmanie oraz Dębnie Podhalańskim, gdzie w czasie wieczornych spotkań kościoły były pełne. Można to zawdzięczać jedynie dobrym gospodarzom: księdzu Kazimierzowi, Ludwikowi oraz Józefowi, którzy zadbali o odpowiednie nagłośnienie projektu. Nauczyciele, którzy brali udział w warsztatach razem ze swoimi uczniami bardzo chwalili inicjatywę, podkreślali, że dla dzieci udział w tego rodzaju zajęciach to bardzo ważna, choć rzadka okazja. Zapraszali do powtórnych odwiedzin.
 
W Małopolsce „Sztuka na kółkach” zawita do jeszcze dwóch miejscowości: Miechowa oraz Orawki. Od 4. maja ruszają zajęcia w Województwie Świętokrzyskim. Do 1 czerwca można przesyłać prace na konkurs polegający na zaprojektowaniu plakatu promującego lokalny zabytek. Więcej na stronie www.sztukanakolkach.pl
 
Poniżej lista szkół, które wzięły udział w warsztatach:
  • Zespół Szkół im. Ks. Stanisława Pękali w Szalowej
  • Zespół Szkolno – Przedszkolny w Binarowej
  • Zespół Placówek Oświatowych w Wiśniowej
  • Szkoła Podstawowa im. Bronisława Czecha w Iwkowej
  • Szkoła Podstawowa w Odporyszowie
  • Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żabnie
  • Szkoła Podstawowa im. Leopolda Węgrzynowicza oraz Publiczne Gimnazjum w Dobrej
  • Zespół Szkół we Frydmanie
  • Szkoła Podstawowa w Dębnie Podhalańskim
  • Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krempachach

 

Uczestnicy zajęć...
Dębno...
Cuda kościoła w...
Uczestnicy...
Uczestnicy...
Dzieci rysujące...
Pełen kościół we...
Detektyw sztuki z...
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook