Nowy Leksykon Biblijny

Opracowany przez wybitnych biblistów z całego świata przedstawia wyczerpujące informacje na temat wszystkich zagadnień biblijnych, w oparciu o najnowsze wyniki badań naukowych. W ponad 5000 haseł podaje wiedzę o miejscach, osobach i rzeczach, które są wymieniane w Biblii i mają znaczenie dla jej zrozumienia.

 

Ponad 100 obszernych artykułów tematycznych dostarcza cennej wiedzy z zakresu teologii biblijnej, pozwala zgłębić biblijne księgi i bliżej poznać ich bohaterów. Fachowe teksty napisane przystępnym językiem ubogaca mnóstwo kolorowych ilustracji, a położenie ważnych miejsc unaoczniają czytelnikowi przejrzyste mapy sporządzone zgodnie z nowoczesnymi standardami.


Wyśmienity leksykon dla każdego czytelnika Biblii!

  • Ponad 5000 przejrzyście napisanych haseł
  • Najnowszy stan badań
  • Liczne nowoczesne mapy
  • Ponad 1000 ilustracji i zdjęć
  • Jeden tom w twardej oprawie

Nowy Leksykon Biblijny - więcej »

 

 

Wprowadzenie do wydania niemieckiego

 

Herders Neues Bibellexikon, który trzymacie Państwo w swoich rękach jest owocem naszej długoletniej pracy. Jej podstawę stanowił wydany ponad 20 lat temu Das Große Salzburger Bibellexikon - Die Bibel von A bis Z, który cieszył się takim powodzeniem, że od dawna jest już nieosiągalny na rynku. Wciąż byliśmy proszeni o nowe wydanie. W obszarze badań nad Biblią, jak również w teologii zmieniło się tak wiele, że potrzebne stało się nowe, gruntowne opracowanie.


Ażeby zaprezentować stan badań w rozpoczętym XXI w., liczne grono specjalistów z zakresu wiedzy biblijnej, pochodzących z Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Kanady i Boliwii, podjęło się napisania haseł do tego nowego leksykonu; współpracowali przy tym także koleżanki i koledzy z Kościoła ewangelickiego.


Z uwagi na tych czytelników, którzy nie posiadają przygotowania egzegetycznego, leksykon przestawia zagadnienia w przystępnej formie, wyjaśnia fachowe terminy, podaje wszystkie niezbędne, podstawowe informacje, jak również pierwszy raz ujmuje wszystkie występujące w Biblii imiona i nazwy geograficzne.


Przed czytelnikiem stają otworem wszystkie księgi Starego i Nowego Testamentu oraz ważne przykłady literatury pozakanonicznej, których treść i teologia, a także tło historyczne i literackie ukazane zostały w świetle współczesnych badań. Na szczególną uwagę zasługują zasadnicze tematy z zakresu teologii biblijnej, oczywiście również widziane z dzisiejszej perspektywy.


Obszernym, fachowym informacjom towarzyszy przedstawienie kontekstu historycznego, socjologicznego i kulturowego, przy czym uwzględnia się też kwestie porządku kanonicznego i historii recepcji. Podobnie kompendium daje wgląd w świat biblistyki, w jej pryncypia i metody, problemy i terminologię.


Często podawane sigla biblijne i niejednokrotnie przytaczane w artykułach teksty biblijne, mają zachęcić do tego, by wziąwszy Pismo Święte do ręki i uzyskawszy szerszą perspektywę, pozwolić dojść do głosu słowu Bożemu.


Wielkie słowa podziękowania należą się licznemu gronu osób zaangażowanych w realizację tego dzieła, nie mniejsze jednak wydawnictwu Herder, które odważnie podjęło się trudu opublikowanie leksykonu, zwłaszcza zaś Stephanowi Weberowi, który bardzo mocno motywował nas przy pracy nad tym przedsięwzięciem.

 

Franz Kogler, Renate Egger-Wenzel, Michael Ernst

1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook