"Życie Duchowe" 85/2016: Konsekracja bez konserwantów

Życie Duchowe

We wstępie do zimowego numeru czytamy: "Chcemy w tym numerze nie tyle podsumować Rok Życia Konsekrowanego, ile podkreślić ciągle możliwą witalność takiego życia. Pragniemy również spojrzeć na konsekrowanie życia jako na powołanie każdego kroczącego za Jezusem".

 


O korzeniach życia konsekrowanego piszą w numerze między innymi Maria Miduch w artykule "Biblijny model życia poświęconego Bogu", Tomasz Kot SJ w "trzech impresjach" na temat trzech rad ewangelicznych oraz Placyd Galiński OSB w tekście o duchowości monastycznej.
Z kolei artykuły "Niezdrowe konserwanty" Jacka Siepsiaka SJ i "Refundacja życia zakonnego" Krzysztofa Dyrka SJ to refleksja nad jakością życia duchowego w zakonach oraz próba odpowiedzi na pytanie, co zrobić, by konsekracja nie była "konserwacją" powodującą zamknięcie i istnienie tylko dla siebie.


W numerze publikujemy również świadectwa i wywiady pokazujące, jak dziś można "konsekrować" swoją codzienność, i to nie tylko w życiu zakonnym. Lucyna Słup opisuje Wspólnotę Chemin Neuf, w której żyją: kapłani i małżonkowie, siostry i bracia, osoby konsekrowane i świeckie. Jolanta Glapka RSCJ, założycielka Fundacji "Pasja Życia", podejmuje temat czystości w życiu zakonnym, pisząc, że jest ona "niezasłużonym darem Pana Boga, który czyni człowieka zdolnym do umiłowania Go ponad wszystko". Dariusz Regucki, reżyser, scenarzysta i kompozytor, w rozmowie z Jackiem Siepsiakiem SJ mówi między innymi o swoim nawróceniu, neokatechumenacie, misjach w Kazachstanie oraz modlitwie w życiu artysty. Weronika Kumaszka, młoda studentka z Wrocławia, opowiada o swojej misyjnej pracy w Zambii, nazywając pobyt w Afryce "największymi rekolekcjami w życiu", które uczą ją nieustannego "zapierania się siebie, podążania za Jezusem i pomagania innym".


W dziale "Pomódl się" publikujemy kolejną propozycję medytacji ignacjańskiej, tym razem wokół tematu: "Daniel strofujący władzę". Zachętą do modlitwy i modlitewnego zadumania są także teksty w dziale "Modlitwa i życie". Marek Wójtowicz SJ zaprasza do modlitwy "najpiękniejszym wzorem modlitwy", czyli "Ojcze nasz", a Józef Augustyn SJ do refleksji nad wdzięcznością za otrzymywane dary, która "czyni nas miłymi, łagodnymi, życzliwymi i cierpliwszymi tak w odniesieniu do samych siebie, jak też w relacjach z innymi".


Polecamy także artykuły w dziale "Słowo, obraz, czyn", między innymi artykuł Wacława Oszajcy SJ o "Podróży Trzech Króli" Thomasa S. Eliota oraz wywiad z ks. Michelem Remery o projektach sakralnych Hansa van der Laana, holenderskiego benedyktyna, architekta i filozofa architektury.

 

Życie Duchowe

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook