Obywatele idą po władzę

Znak
Paweł Słoń
Czwartek, 6 października 2011, godz. 14:09
Zarówno w Polsce jak i na świecie wyborcy są coraz bardziej rozczarowani elitami politycznymi. Jednak wciąż nie widać zadowalającej alternatywy dla demokracji reprezentacyjnej. Czy receptą na kryzys elit mogą być partie obywateli, takie choćby jak amerykańska Partia Herbaciana.
więcej

Dwa różne światy

Znak
Marek Hołyński / "Znak"
Środa, 15 czerwca 2011, godz. 11:01
Uniwersytety powinny sprzyjać kreatywności i innowacjom, jednak w Polsce zdecydowanie tego nie robią. Mimo wielu wspólnych działań nauki i biznesu, daleko nam do osiągnięć prestiżowego MIT czy Uniwersytetu Stanforda. Co trzeba zmienić na polskich uczelniach, by współpraca stała się faktem?
więcej

Przedsiębiorstwo uniwersytet

Znak
Adam Leszczyński
Środa, 15 czerwca 2011, godz. 11:01
„Chcesz robić doktorat z nauk humanistycznych? Po prostu odpuść – radzi profesor Thomas H. Benton amerykańskim studentom. Konkluzja Bentona? Doktorat z humanistyki powinni robić tylko ci, którym koneksje rodzinne zapewnią posadę, albo ci, którzy mają majątek, by się utrzymać.
więcej

Spóźniona ewolucja i media

Znak
Stefan Florek
Środa, 15 czerwca 2011, godz. 09:56
Nasza biologiczna historia gwarantuje, że obserwowanie spektaklu uwodzenia i lęku serwowanego przez media nieprędko nas znudzi. Istniejąc tak długo, jak długo są zdolne przykuwać naszą uwagę, media będą stale nas kusić, straszyć i... podniecać.
więcej

Piękny szmugiel. Jubileusz Jerzego Pomianowskiego

Adam Pomorski / "Znak"
Środa, 1 czerwca 2011, godz. 11:07
Profesor Jerzy Pomianowski skończył 90 lat. „Od zawsze był antysowieckim rusofilem – pisał niedawno Adam Michnik – kochał kulturę rosyjską i nie cierpiał sowieckiego despotyzmu. Dla kultury polskiej zrobił tyle dobrego, że jego dokonaniami można by obdarować pułk wojska – i jeszcze sporo pozostanie”.
więcej

Kościół otwarty po 65 latach

Znak
Dominika Kozłowska / "Znak"
Środa, 1 czerwca 2011, godz. 11:03
Właśnie mija 65 lat od wydania pierwszego numeru miesięcznika „Znak”. W przyszłym roku upłynie 50 lat od rozpoczęcia II Soboru Watykańskiego. Co dalej z ideą Kościoła otwartego – tak ważną dla ludzi ze środowiska „Znaku” i zwolenników soborowych reform?
więcej

Kraków: miesięcznik „Znak” kończy 65 lat

KAI / wm
Środa, 1 czerwca 2011, godz. 08:21
Dużo miejsca na kulturę, która skupia najważniejsze problemy człowieka, kształtowanie debaty publicznej w Polsce, refleksja nad ideą Kościoła otwartego, której miesięcznik jest wyrazicielem – to najważniejsze wyzwania, przed którymi staje miesięcznik „Znak”. 1 czerwca mija 65 lat od jego powstania. Z okazji jubileuszu pismo pojawiło się w nowej formie, posiada nową makietę i będzie wydawane w miękkich okładkach.
więcej

Do you speak European?

Znak
Magdalena Czech / "Znak"
Poniedziałek, 23 maja 2011, godz. 10:59
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że za głównych graczy integracji europejskiej uważa się urzędników pracujących w instytucjach Unii Europejskiej – „plemię biurokratów”, jak ich nazywa Marc Abélès. Ja natomiast chciałabym zwrócić uwagę na tych, którzy pozostają w cieniu: na tłumaczy pracujących w Unii.
więcej

Dama znad jeziora Inya

Znak
Tadeusz Jagodziński / "Znak"
Poniedziałek, 23 maja 2011, godz. 09:50
Dla milionów Birmańczyków, Aung San Suu Kyi stała się twarzą i głosem ich protestu. Wyrazicielką dążeń do godnego życia w wolnym kraju, do rządów prawa i do demokratycznych metod wyłaniania władzy. W ciągu roku, jeżdżąc po całym kraju, wygłosiła ponad tysiąc przemówień. Z uporem i konsekwencją broniła pokojowej drogi do przemian. Zaczęto o niej mówić „nasz Gandhi, tyle że ładniejszy”.
więcej

Beatyfikacja i co dalej?

Janusz Poniewierski / "Znak"
Sobota, 21 maja 2011, godz. 10:56
trudno mi oprzeć się wrażeniu, że – przynajmniej w ostatnich latach – beatyfikacje i kanonizacje wpadają w jakąś czarną dziurę. Kto – pomijam tu hagiografów i ludzi, którzy się tym naprawdę interesują. Trzeba pytać, póki nie jest za późno: co zrobimy z tą beatyfikacją? My – jako naród, Kościół w Polsce i jako pojedyncze osoby w mniejszym lub większym stopniu związane emocjonalnie i duchowo z papieżem Wojtyłą.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook