Szkoła życia i człowieczeństwa

Wychowawca
Karolina Kramkowska Jaszkowska / "Wychowawca"
Wtorek, 2 lutego 2010, godz. 12:41
Jasny, słoneczny korytarz. Ściany w kolorze szpinaku, na nich korkowe tablice z wielobarwnymi rysunkami. W powietrzu unosi się zapach środków dezynfekcyjnych. Popołudniową ciszę przerywa krzyk jednej z pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II. Pani Ania woła syna − nie pamięta, że on nie żyje, nie wie też, gdzie sama znajduje się obecnie. W drzwiach pojawia się starsza, siwiuteńka kobieta w błękitnym szlafroku. Nic nie mówi, przygląda się wolontariuszowi i zamyka drzwi.
więcej

Krakowski Saltrom

Wychowawca
Małgorzata Kacała / "Wychowawca"
Wtorek, 2 lutego 2010, godz. 12:32
Saltrom, czyli Salezjański Ruch Troski o Młodzież – to organizacja powołana w 1981 roku, która podejmuje działalność o charakterze wychowawczym, profilaktycznym i edukacyjnym. Saltrom pomaga dzieciom oraz młodym ludziom, którzy znajdują się w różnych trudnych sytuacjach życiowych (np. mają problemy w domu rodzinnym, w szkole, pochodzą ze środowisk niewydolnych wychowawczo).
więcej

Jak zachęcić rodziców do współpracy ze szkołą? Styczniowy "Wychowawca"

Wychowawca
"Wychowawca" styczeń 2010
Czwartek, 7 stycznia 2010, godz. 15:03
Jak przeprowadzić spotkanie z rodzicami, aby było satysfakcjonujące dla obu stron? Jak zachęcić rodziców do współpracy ze szkołą? – o tym w styczniowym numerze.
więcej

Współpraca z rodzicami

Wychowawca
Anna Dziubek / "Wychowawca" styczeń 2010
Czwartek, 7 stycznia 2010, godz. 15:00
O sukcesie szkolnym ucznia w znacznym stopniu decyduje harmonijna współpraca nauczycieli i rodziców, zwłaszcza że cele edukacji tych dwóch środowisk są zbieżne. Niestety, praktyka dnia codziennego temu przeczy.
więcej

Senior w rodzinie

Wychowawca
Marta Szymańska / "Wychowawca" 12/2009
Środa, 9 grudnia 2009, godz. 12:24
Moda na wieczną młodość, wspaniałą sylwetkę, jędrną skórę, gęste włosy, sprawność fizyczną (na pierwszym miejscu), czasami i intelektualną, skutecznie odwraca uwagę współczesnych od prawdziwych problemów świata.
więcej

Przestają wychowywać…

Wychowawca
Jadwiga Mazur / "Wychowawca" 12/2009
Środa, 9 grudnia 2009, godz. 12:13
W rozmowach indywidualnych z rodzicami moich małych uczniów często słyszę stwierdzenie: − Ja sobie już z nim nie radzę. Jedna z matek w odpowiedzi na problemy z zachowaniem jej syna stwierdziła: − Nie mam czasu teraz się tym zająć. Studiuję. Inna matka: − Kiedy ja mam z nią rozmawiać, jeśli wracam z pracy po osiemnastej?
więcej

Nasz dom

Wychowawca
Alina Kowalska-Pietrzyk / "Wychowawca" 12/2009
Środa, 9 grudnia 2009, godz. 12:02
Dobro nie jest medialne. Najczęściej dzieje się w zaciszu domu. Nie jest też nachalne, ani natychmiastowe. Nie lubi błysku fleszy. Jeżeli nawet pojawia się w mediach, to razem z nim zjawia się cukierkowatość i ckliwość. Jest to widoczne zwłaszcza w okolicach Świąt Bożego Narodzenia i Dnia Dziecka. Wtedy łatwiej o odruch serca widzów i jednorazowy datek dla biednych „sierotek”.
więcej

W najnowszym numerze "Wychowawcy"

Wychowawca
"Wychowawca" 11/2009
Piątek, 13 listopada 2009, godz. 12:59
W numerze listopadowym "Wychowawcy" czytelnicy znajdą krótkie omówienia poszczególnych form i metod aktywizujących w nauczaniu w odniesieniu do metod tradycyjnych.
więcej

Od tam-tamów do Gadu-Gadu

Wychowawca
Piotr Kowalczuk / "Wychowawca" 11/2009
Piątek, 13 listopada 2009, godz. 12:34
Rozwiązania najprostsze przychodzą nam z największym trudem. Znamy teorie, których głównymi hasłami są: innowacyjność, kreatywność, zwiększenie świadomości, samodzielne działanie, zarządzanie i projektowanie, ale mamy problem z przełożeniem tego na codzienną praktyką szkolną. Dlaczego tak się dzieje? I jak dostosować metody pracy do konkretnego ucznia?
więcej

Śmierć nadchodzi znienacka

Wychowawca
Grażyna Komarzyniec / "Wychowawca" 11/2009
Piątek, 13 listopada 2009, godz. 12:24
Tragiczna śmierć kogoś bliskiego to jedno z najsmutniejszych wydarzeń w naszym życiu, które wyciska niezatarte piętno na naszej dalszej egzystencji. Jest to doświadczenie porażające i oszałamiające, o którym nie można powiedzieć, że będzie się je miało „z głowy” po paru tygodniach czy miesiącach. Oswajanie się z faktem nagłej śmierci kogoś ukochanego, to proces długi, uzależniony od wielu czynników, bardzo indywidualny.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook