Podręcznik szkolny w nauczaniu historii

Wychowawca
Ilona Gołębiewska / Wychowawca
Wtorek, 12 listopada 2013, godz. 14:49
"Historia (w tym historia szkolna) jest produktem najbardziej niebezpiecznym, jaki wytworzył intelekt ludzki… Ona tworzy sny i upaja narody, ona goi rany… Historia usprawiedliwia wszystko co chce. Nie uczy niczego pewnego, ponieważ zawiera wszystko i daje przykłady na wszystko. Natomiast historia szkolna jest taka, jaką ją czyni instrukcja (program) wydana przez ministra oświaty"*.
więcej

Nauczycielka życia

Wychowawca
Maria Fortuna-Sudor / Wychowawca
Wtorek, 12 listopada 2013, godz. 14:46
Jakiś czas temu poprawiałam dyktanda uczestników konkursu ortograficznego. Zdumiał mnie fakt, że w wielu tekstach znalazłam błąd w nazwisku Józefa Piłsudskiego. Czy to możliwe, żeby gimnazjaliści nie znali sławnego Polaka?
więcej

Kryzys odpowiedzialności pedagoga

Wychowawca
Ilona Gołębiewska / Wychowawca
Środa, 23 października 2013, godz. 12:01
Największym wyzwaniem wychowawczym jest uwrażliwienie uczniów na wartości i właściwe rozumienie pojęcia odpowiedzialność. Coraz częściej mówi się o tragicznych skutkach bezmyślnych zachowań młodzieży jak i dorosłych. Wpływ szkoły i rodziny na kształt wychowania młodych ludzi maleje, w mediach propaguje się agresję i przemoc, młode pokolenie nie jest właściwie przygotowywane do podjęcia dorosłego życia. Kryzys odpowiedzialności zatacza coraz szersze kręgi.
więcej

In verba magistri iurare - przysięgać na słowa nauczyciela

Wychowawca
Danuta Bula / Wychowawca
Środa, 23 października 2013, godz. 11:58
Zamiast podania racji swych wywodów, starożytni mawiali: "magister dicit" (nauczyciel tak powiedział). Kiedy nauczyciel staje się autorytetem dla swoich wychowanków?
więcej

Motylki czyli Anorexia nervosa

Wychowawca
Katarzyna Wasilewska-Ostrowska / Wychowawca
Wtorek, 3 września 2013, godz. 15:38
We współczesnym świecie niemalże na każdym kroku można dostrzec, jak ważna jest atrakcyjność człowieka. W telewizji, Internecie, w kolorowych pismach pokazuje się kobiety szczupłe, zgrabne kobiety i muskularnych, wysportowanych mężczyzn.
więcej

Młodzież pali nie tylko papierosy

Wychowawca
Magdalena Gołek / Wychowawca
Wtorek, 3 września 2013, godz. 15:14
Dość powszechne jest palenie tytoniu przez młodzież uczącą się w szkołach gimnazjalnych i średnich. Część z nich rozpoczyna palenie papierosów już w szkole podstawowej. W wielu przypadkach palenie papierosów jest połączone z eksperymentowaniem z innymi niż tytoń substancjami psychoaktywnymi.
więcej

Media w kulturze

Wychowawca
Natalia Maria Ruman / Wychowawca
Wtorek, 23 lipca 2013, godz. 15:14
Tożsamość narodową kształtuje poczucie przynależności do wspólnoty narodowej i kultura narodowa, potrzeba szacunku i uznania oraz potrzeba orientacji aksjologicznej. Naród jest podmiotem kultury, a sama kultura jest obszarem wielorakich ludzkich interakcji, stając się fundamentem systemu społecznego.
więcej

Funkcja postaw w wychowaniu do mass mediów

Wychowawca
Rafał Orzech / Wychowawca
Wtorek, 23 lipca 2013, godz. 15:12
Media jako "czwarta władza" w Polsce kreują określony obraz rzeczywistości, który nie zawsze jest zgodny z prawdą. Przejawem tego jest fakt, że "środki społecznego przekazu wywierają dziś ogromny wpływ na kształtowanie ludzkich postaw"1.
więcej

9-latek w świecie orgazmów

Wychowawca
Magdalena Guziak-Nowak / Wychowawca
Wtorek, 11 czerwca 2013, godz. 11:43
Najbardziej widać to w szkole, gdzie szarzyznę murów ożywiają kolorowe paznokcie 11-latek, minispódniczki 12-latek i farbowany blond 13-latek. Wszystkie marzą o tym, żeby być seksowne. Tylko że to nie jest ich prawdziwe pragnienie a ślepe podążanie za modą, które może się zakończyć prawdziwą katastrofą. Szczególnie, jeśli przekaz ten wzmocni "zła"edukacja seksualna.
więcej

Język rani i obraża

Wychowawca
prof. Regina Pawłowska / Wychowawca
Wtorek, 11 czerwca 2013, godz. 11:39
Dzisiaj w imię wolności i równości najpierw w języku, a potem w rzeczywistości obnaża się człowieka, odbiera mu się godność, niszczy się intymność w stosunkach ludzkich, najbardziej osobistych.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook