Kiedy czuję się samotny?

Sygnały troski

Dzieci potrzebują stałej opieki, ciągle ktoś przy nich jest – rodzice, nauczycielki, koledzy z przedszkola, rodzeństwo, ciocie, wujkowie. Wydawać by się więc mogło, że najmłodsi niewiele wiedzą o samotności. Ale czy tak jest naprawdę? Oddajmy im głos.

 

 

 

 

Najbardziej samotny jestem, jak mama wyjeżdża w delegację, a tata tak długo nie wraca z pracy i jestem z nianią. Ciocia jest fajna, ale najbardziej kocham rodziców.

 

Franek, 4 lata 

 

Samotność jest wtedy, kiedy wszyscy udają, że ciebie nie widzą, nawet „cześć” ci nikt nie powie.

 

Kaja, 6 lat 

 

I nikt nie chce się z tobą bawić, tylko musisz stać sama w kącie, bo nie masz takiej zabawki jak inni albo Barbie czy czegoś… Bardzo nie lubię być samotna.

 

Maja, 5 lat 

 

Najstraszniejsza jest samotność, jak się ma złamaną nogę i nikt nie może przyjść, żeby podać kubek z napojem, bo mama jest zajęta.

 

Staś, 6 lat

 

Ja to jestem samotny albo taki… sam jak palec – tak mówi mój dziadek – wtedy, gdy rodzice jadą do centrum handlowego i zostawiają mnie samego w tych piłkach kolorowych. Ale nie mówię im o tym, bo zawsze mają bardzo ważne sprawy

 

Tymon, 5 lat 

 

Samotność była w szpitalu, jak nikt nie mógł zostać ze mną na noc. Byłem taki samotny, że nawet połamana noga bolała mnie mniej niż ta samotność. Bolała gdzieś tak w sercu albo… w szyi!

 

Wojtek, 6 lat 

 

A ja nigdy nie jestem samotna! Mam mamę, tatę, babcię i dwóch dziadków, a nawet psa Miksa! Dziadek Heniek nie mieszka z nami, ale często go odwiedzamy, bo on to musi być dopiero samotny bez babci...

 

Karolina, 6 lat 

 

Ja też jeszcze nie byłem samotny, bo mam czworo rodzeństwa. Z nimi to jest dopiero wesoło! Czasami brat mówi, że mnie nie lubi, ale potem się okazuje, że tylko żartował.

 

Janek, 6 lat 

 

Ty to masz dobrze! Ja nie mam rodzeństwa i psa też rodzice nie chcą mieć. Nie mam z kim się bawić w domu, a samotna jestem, jak mama i tata mówią coś w języku, którego nie rozumiem. Chyba po angielsku albo po francusku. Nie wiem, po co to robią, bo znają polski, ale wtedy czuję się sama na świecie i wściekła!

 

Ala, 6 lat 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook