Powrót Boga i religii

Przegląd Powszechny
Krzysztof Ołdakowski SJ / "Przegląd Powszechny"
Czwartek, 4 lutego 2010, godz. 11:42
Drogą do pogłębionej religijności jest dzisiaj przede wszystkim osobiste doświadczenie. Duchowość, nawet jeśli trochę przytłumiona, jest u każdego ciągłym sygnałem do stawiania najważniejszych pytań, na które sami nie znamy odpowiedzi. Człowiek przerasta siebie i potrzebuje drugiego, a ostatecznie Boga, by poznać bliżej siebie.
więcej

Polski katolicyzm – jak kamień wypalany od środka

Przegląd Powszechny
Małgorzata Bilska / "Przeglad Powszechny"
Czwartek, 4 lutego 2010, godz. 11:15
Z dr. hab. Bartłomiejem Dobroczyńskim, psychologiem, rozmawia Małgorzata Bilska
więcej

Przegląd Powszechny luty 2010. Prezentacja numeru

Przegląd Powszechny
Krzysztof Ołdakowski SJ / Przegląd Powszechny 2/2010
Piątek, 29 stycznia 2010, godz. 16:18
Numer 2 „Przeglądu Powszechnego” w roku 2010 poświęciliśmy współczesnemu powrotowi Boga i religii zarówno w życiu jednostkowym jak i społecznym. Rozmaite czynniki ideologiczne, głoszące ostateczne zwycięstwo rozumu nad tym, co duchowe oraz względy pragmatyczne doprowadziły wielu europejczyków do przekonania, że Bóg jest nieprzydatny w życiu i człowiek może się bez niego obyć. Znany amerykański historyk i pisarz Tony Judt stwierdza, że ta niekorzystna dla religii sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z napływem do Europy i Stanów Zjednoczonych ludzi głęboko wierzących głównie z krajów islamskich. Okazało się także, że to właśnie religia daje poczucie wspólnoty, zbiorowego sensu oraz stanowi trwały punkt odniesienia w rozstrzyganiu o tym, co dobre i co złe.
więcej

W Kościele, mogło być bardziej po ludzku, a tym samym bardziej po Bożemu…

Przegląd Powszechny
Wacław Oszajca SJ / Przegląd Powszechny 1/2010
Środa, 6 stycznia 2010, godz. 12:31
To nie jest tak, że to dzięki nam Kościół istnieje, a przeciwnie, to dzięki temu, że istnieje Kościół, a więc świeccy, my istniejemy. Wacław Oszajca SJ dziennikarz i poeta opowiada o swoim życiu zakonnym i relacjach z innymi ludźmi.
więcej

Między Bogiem a człowiekiem

Przegląd Powszechny
Krzysztof Ołdakowski SJ / Przegląd Powszechny 1/2010
Środa, 6 stycznia 2010, godz. 12:10
W czerwcu ubiegłego roku Benedykt XVI ogłosił rok poświęcony kapłaństwu, by zwrócić uwagę na znaczenie tej posługi w życiu Kościoła i świata. Za szczególnego patrona wybrał św. Jana Marię Vianneya , który przez 41 lat był proboszczem w Ars, w zapadłej francuskiej wiosce.
więcej

Czy są niewierzący księża?

Przegląd Powszechny
ks. Mirosław Cholewa / Przegląd Powszechny 1/2010
Środa, 6 stycznia 2010, godz. 11:58
Teza podana w tytule na pierwszy rzut oka wydaje się niepraw­dziwa i jedynie prowokacyjna. Ale czy rzeczywiście nie ma uzasadnienia w życiu? Jakiś czas temu byliśmy wstrząśnięci, gdy znany ksiądz-teolog wprost złożył deklarację niewiary. Przykłady można także zaczerpnąć z nieodległej przeszłości, gdy niektórzy księża deklarowali chęć współpracy z władzami PRL-u, bo czują się niewierzącymi i wykonują jedynie pewne obrzędy.
więcej

Zrobiłam karierę: mam dwanaścioro dzieci

Przegląd Powszechny
"Przegląd Powszechny" grudzień 2009
Wtorek, 8 grudnia 2009, godz. 11:38
Zrobiłam karierę: mam dwanaścioro dzieci Z Henryką Krzywonos, Polką Dwudziestolecia, rozmawiają Marta Szymczyk i Krzysztof Ołdakowski SJ
więcej

Polska krajem starców? Uwagi na temat starzenia się ludności Polski

Przegląd Powszechny
Michał Pohoski / "Przegląd Powszechny" grudzień 2009
Wtorek, 8 grudnia 2009, godz. 11:12
Starzenie się ludności polegające na wzroście udziału ludzi sta­rych – w wieku 65 lat i więcej – wśród ogółu ludności wywołane jest zmniejszeniem się liczby dzieci rodzonych przeciętnie przez kobietę oraz spadkiem umieralności i związanym z tym wydłużaniem się życia ludzkiego. Procesy te, określane jako przemiana lub przejście demograficzne – od wysokiej stopy urodzeń i zgonów do niskiej – obserwuje się dziś, z różnym nasileniem, we wszystkich częściach świata.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook