Feminizm w Kościele. Moda czy realna potrzeba?

Przegląd Powszechny
"Przegląd Powszechny" 5/2010
Piątek, 30 kwietnia 2010, godz. 15:39
Jeżeli będziemy mówili do współczesnej, wykształconej, dynamicznej kobiety, która dobrze zna swoje prawa, a przy tym nieźle zarabia: bądź cicha, pokorna i podporządkowana, to myślę, że w dłuższej perspektywie takie kobiety zaczną odpływać z Kościoła. A jeśli odpłyną kobiety, to niedługo potem odpłyną również ich mężowie, synowie i córki, ponieważ, nie zapominajmy o tym, w polskim Kościele to jednak kobieta jest zazwyczaj pierwszą nauczycielką re­ligii, to ona uczy znaku krzyża, to ona uczy modlitwy „Ojcze nasz” - zapis debaty zorganizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II. - zapis debaty zorganizowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II.
więcej

Dajcie im szansę. O parytetach raz jeszcze

Przegląd Powszechny
Anna ŚledzińskaSimon / "Przeląd Powszechny" 5/2010
Piątek, 30 kwietnia 2010, godz. 15:03
Problem niewielkiego udziału kobiet w organach prawodaw­czych faktycznie wynika ze społeczno-politycznej, a nie praw­nej pozycji kobiet. Dlatego gwarancje równości formalnej, zgodnie z którą każdy traktowany jest tak samo bez przywilejów i specjal­nego traktowania, nic w tej kwestii nie zmienią. Mogą to uczynić działania pozytywne, „wyrównujące” brak realnie równych szans między mężczyznami i kobietami w roli kandydatów do Sejmu, Se­natu, Parlamentu Europejskiego, rad gmin, powiatów czy sejmików województw. Celem tych działań nie jest bynajmniej dyskrymino­wanie mężczyzn, ale wprowadzenie rzeczywistej równości w pro­cesie wyborczym aż do momentu, gdy kobiety będą w stanie same zapewnić sobie bardziej proporcjonalną reprezentację w organach przedstawicielskich.
więcej

Prezentacja „Przeglądu Powszechnego” – 4/2010

Przegląd Powszechny
Krzysztof Ołdakowski SJ / "Przegląd Powszechny" 4/2010
Czwartek, 8 kwietnia 2010, godz. 14:24
Głównym tematem kwietniowego numeru „Przeglądu Powszechnego” jest wpływ przemian technologicznych, komercjalizacji i konkurencji na rozumienie misji dziennikarza oraz powstawanie nowych formatów medialnych. Na okładce umieściliśmy grafikę Michała Piekarskiego będącą obrazem „biernej konsumpcji zupki medialnej”. Rewolucja cyfrowa nie dostarcza jedynie nowych gadżetów, ale zmienia sam sposób komunikowania się ze światem. Przekaz informacyjny we współczesnych mediach zaciera coraz bardziej różnice między spektaklem a rzeczywistością przyciągając uwagę rzeczami osobliwymi i sensacyjnymi.
więcej

Między przekazywaniem prawdy a kreowaniem rzeczywistości

Przegląd Powszechny
Krzysztof Ołdakowski SJ / Przegląd Powszechny 4/2010
Czwartek, 1 kwietnia 2010, godz. 11:38
Przemiany technologiczne w mediach dostarczają nam nie tylko nowych gadżetów, ale zmieniają również nasz sposób komuni­kowania się ze światem. Uspokajająco brzmi ocena tego zjawiska sformułowana przez Edwina Bendyka, że pogrzebu kultury nie będzie, przeciwnie otworzy się przed nią nowa złota epoka. To epoka konwergencji, nowego medium, które połączy w jedno możliwości każdego z nich, a przez to je zwielokrotni.
więcej

Kapuściński rozkopany

Przegląd Powszechny
Jakub Halcewicz-Pleskaczewski / "Przegląd Powszechny" 4/2010
Czwartek, 1 kwietnia 2010, godz. 11:11
Zaledwie 3 lata po śmierci Ryszard Kapuściński doczekał się biografii krytycznej. Dostaliśmy ciekawą lekturę. Tylko dlaczego tak wielu osobom się ona nie podoba?
więcej

Terra incognita

Przegląd Powszechny
Tomasz Jędrzejewski / "Przegląd Powszechny" 4/2010
Czwartek, 1 kwietnia 2010, godz. 10:48
Skąd czerpiemy informacje o świecie? Ścisłość naukowa nakazywałaby najpierw zapytać, jacy „my” i co to znaczy „infor macja o świecie”, ale spróbujmy nie ugrzęznąć w drobiazgowych rozważaniach.
więcej

Szatan, niestety, istnieje

Dariusz Kowalczyk SJ / Przegląd Powszechny 3/2010
Czwartek, 4 marca 2010, godz. 16:33
William Blatty przytacza – jako motto dla swej słynnej książki „Egzorcysta” – taką oto wypowiedź: Dla niektórych zbrodni nie istnieje inne wytłumaczenie… Ksiądz z dwunastoma gwoźdźmi wbitymi w czaszkę… Albo tych siedmioro dzieci z ich nauczycielem. Odmawiali „Ojcze nasz”, kiedy znaleźli ich żołnierze. Jeden z nich wyjął bagnet i uciął język nauczycielowi. Drugi wziął pałeczki, jakich Chińczycy używają przy posiłkach i wbił dzieciom w uszy. Z jakiego punktu widzenia powinniśmy rozważać tego typu przypadki?
więcej

Msza trydencka – najlepsza forma liturgii?

Przegląd Powszechny
Marek Blaza SJ / Przegląd Powszechny 3/2010
Czwartek, 4 marca 2010, godz. 16:29
Paweł Milcarek z wykształcenia nie jest ani liturgistą, ani teologiem; jest za to filozofem i publicystą, redaktorem dwumiesięcznika „Christianitas” oraz wykładowcą na Katedrze Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ponadto znany jest jako zagorzały sympatyk liturgii rzymskokatolickiej sprzed II Soboru Watykańskiego.
więcej

Walka z mocami ciemności

Przegląd Powszechny
Krzysztof Ołdakowski SJ / Przegląd Powszechny 3/2010
Czwartek, 4 marca 2010, godz. 16:25
Przystępując do pisania wprowadzenia do kolejnego numeru naszego miesięcznika, pojawiły mi się przez moment wątpliwości: Czy wypada pismu przeznaczonemu dla oświeconych ludzi zajmować się demonami? Niektórzy ignorują niewidzialny świat duchów, bo nic pewnego nie można o nim powiedzieć. Twierdzą, że czasy czarownic i stosów dawno już minęły, a zapach siarki rozrzedził się w powietrzu.
więcej

Czy mówiąc o duchowości trzeba nieuchronnie mówić o Bogu ?

Przegląd Powszechny
François Chirpaz / "Przegląd Powszechny"
Czwartek, 4 lutego 2010, godz. 12:22
Tyrani próbowali uczynić człowieka istotą boską, uważali siebie za stojących ponad wszystkimi i decydowali o tym, co dobre, a co złe. Stać się Bogiem to ukryta obietnica kusiciela z Księgi Rodzaju. Troska o duchowość jest troską o człowieka.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook