Rewolucja epistolarna

Przegląd Powszechny
Dominik Antonowicz
Niedziela, 3 października 2010, godz. 14:59
Niegdyś uniwersytety były miejscem poszukiwania prawdy, rozwoju kultury, przestrzenią dyskusji o sprawach dla świata najbardziej istotnych. Sentymentalne powroty do koncepcji uniwersytetu jako wieży z kości słoniowej są niezwykle ujmujące i ze wszech miar zrozumiałe, ale patrząc na zachodzące we współczesnym świecie zmiany o charakterze ponadnarodowym, pozostają wyłącznie wyrazem nostalgii za piękną przeszłością złotego okresu uniwersytetów.
więcej

Czytanie między symbolami

Przegląd Powszechny
Magdalena Bajer / "Przegląd Powszechny" 9/2010
Czwartek, 2 września 2010, godz. 17:17
"Słaby jest lud, jeśli godzi się ze swoją klęską, gdy zapomina, że został posłany, by czuwać, aż przyjdzie jego godzina. Godziny wciąż powracają na wielkiej tarczy historii. Oto liturgia dziejów. Czuwanie jest słowem Pana i słowem Ludu, które będzie przyjmowane ciągle na nowo. Godziny przechodzą w psalm nieustających nawróceń. Idziemy uczestniczyć w Eucharystii świata. "
więcej

Nie tylko Ameryka...

Przegląd Powszechny
Sebastian Duda / Przegląd Powszechny 9/2010
Czwartek, 2 września 2010, godz. 17:02
Kościół katolicki od prawie 20 lat targany jest kolejnymi fala­mi skandali seksualnych. Nikt już dziś nie może twierdzić, że sprawa dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych czy Irlandii. Nie ma właściwie dnia, by media nie przedstawiałyby kolejnych przy­padków seksualnych nadużyć popełnianych przez kler na całym niemal świecie.
więcej

Powracający mesjanizm?

Przegląd Powszechny
Krzysztof Ołdakowski SJ / "Przegląd Powszechny" 9/2010
Czwartek, 2 września 2010, godz. 16:55
Chrześcijaństwo jest religią obietnicy streszczającej się w za­pewnieniu, że przyjdzie Mesjasz, który przyniesie człowiekowi wielką amnestię, czyli wybawienie z grzechu, cierpienia i śmierci. Ludzie wierzący wszystkich czasów przymierzali tę rzeczywistość do aktualnej sytuacji historycznej swoich narodów cierpiących z powodu niewoli i ucisku. Wyrażali w ten sposób nadzieję na odmianę tragicznego losu oraz realizację słusznych aspiracji do suwerenności i wolności. Z tego chyba zrodził się me­sjanizm.
więcej

Prezentacja numeru 7-8/2010 „Przeglądu Powszechnego”

Przegląd Powszechny
Krzysztof Ołdakowski SJ / "Przegląd Powszechny"
Środa, 14 lipca 2010, godz. 12:28
W lipcowo-sierpniowym numerze naszego miesięcznika ukazujemy niezwykłe historie dzielnych kobiet, które poświęciły swoje zdrowie i życie walce z okupantem, a następnie z systemem totalitarnym. Kiedy wydawało się, że nadszedł czas radowania się wolnością, spokojnej pracy dla przyszłości Polski wiele z nich skazywano na długie lata więzienia, a czasami na karę śmierci.
więcej

W obronie człowieka i wartości

Przegląd Powszechny
Krzysztof Ołdakowski SJ / "Przegląd Powszechny" 6/2010
Poniedziałek, 7 czerwca 2010, godz. 11:01
Jeszcze nigdy dotąd w historii muzułmanie nie skierowali do chrześcijan przesłania opartego na tak szerokim porozumieniu wewnątrzmuzułmańskim.
więcej

Chrześcijanie w krajach islamu

Przegląd Powszechny
Eugeniusz Sakowicz / "Przegląd Powszechny" 06/2010
Poniedziałek, 7 czerwca 2010, godz. 10:56
Wolność religijna jest udziałem licznych społeczności muzułmańskich żyjących w krajach kultury Zachodu, natomiast brak jest uznawania reguł wolności religijnej w krajach islamu. Dialog nie może być dialogiem dla dialogu. Jego warunkiem i celem winno być zapewnienie wolności religijnej dla chrześcijan żyjących wśród muzułmanów.
więcej

Przed beatyfikacją ks. Jerzego Popiełuszki

Przegląd Powszechny
Wojciech Bąkowski / "Przegląd Powszechny" 06/2010
Poniedziałek, 7 czerwca 2010, godz. 10:54
Od dramatycznej chwili porwania ks. Jerzego aż do podania wiadomości o jego śmierci, podczas czuwań i modlitw w kościele św. Stanisława Kostki dorastaliśmy do przekonania, że śmierć nie może mieć ostatniego słowa, szczególnie w tym przypadku. Życie i praca ks. Jerzego dla Chrystusa, który odniósł zwycięstwo nad śmiercią, również muszą być uwieńczone zwycięstwem.
więcej

Prezentacja numeru 5/2010 „Przeglądu Powszechnego”

Przegląd Powszechny
Krzysztof Ołdakowski SJ / "Przegląd Powszechny" 5/2010
Piątek, 7 maja 2010, godz. 17:08
Na okładce numeru 5 Przeglądu Powszechnego przedstawiamy wagę, na szalach której znajdują się: kobieta i mężczyzna. To widomy znak, że zajmujemy się tym razem feminizmem w akcji. Jego znakiem rozpoznawczym są: wolność, równość parytet.
więcej

Zamiast wstępu – dni, które wstrząsnęły Polską

Przegląd Powszechny
Krzysztof Ołdakowski SJ / "Przegląd Powszechny" 5/2010
Piątek, 30 kwietnia 2010, godz. 15:52
Od 10 kwietnia Polska pogrążyła się w bólu i zadumie po tra­gicznej śmierci prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii oraz członków delegacji naszego kra­ju udających się na uroczystości oddania hołdu pomordowanym w Katyniu polskim oficerom. W katastrofie zginęła elita naszego narodu, ludzie wszystkich stanów, reprezentujący przekrój na­szego społeczeństwa: oprócz pary prezydenckiej śmierć ponieśli parlamentarzyści, ministrowie, urzędnicy państwowi, dowódcy wojskowi, biskupi i księża różnych wyznań, artyści i naukowcy, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, członkowie rodzin pomor­dowanych oficerów, przedstawiciele organizacji kultywujących pamięć o zbrodni katyńskiej oraz załoga samolotu.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook