Sztuka potrzebuje skandalu

Przegląd Powszechny
Kaja Werbanowska / "Przegląd Powszechny"
Wtorek, 19 lipca 2011, godz. 12:12
Polacy nigdy nie potrzebowali sztuki. Kiedy wybudowali Wawel, nie powiesili tam obrazów, tylko arrasy, żeby było ciepło. Dwór szlachecki - ówczesna klasa średnia - miał wschodnie kobierce i dwie szable skrzyżowane na ścianach. Nikomu nie przyszło do głowy, na przełomie XIX i XX wieku - kiedy cała Europa balowała w Paryżu, a przy tym byli w Polsce ludzie bogaci - żeby z litości dla artysty kupić parę dzieł. Kupiły wszystkie państwa wokół nas, tylko nie my - mówi Andrzej Starmach, krakowski marchand sztuki. Jest w tym trochę prawdy. Dlaczego? Oto kilka powodów.
więcej

Pracuj i módl się, żeby ci wyszło

Przegląd Powszechny
Marta Szymczyk / "Przegląd Powszechny"
Wtorek, 19 lipca 2011, godz. 12:09
Rozpad instytucji małżeństwa jest bezpośrednim skutkiem wzrostu zamożności społeczeństwa oraz zbyt dużej roli państwa opiekuńczego. Ludzie mogą przetrwać poza małżeństwem, a rodzic staje się niepotrzebny. O miłości, małżeństwie i rozwodach z profesorem Bogdanem Wojciszkem rozmawia Marta Szymczyk
więcej

Pamięć o Janie Pawle II

Przegląd Powszechny
Krzysztof Ołdakowski SJ
Wtorek, 24 maja 2011, godz. 12:49
1 maja będziemy świadkami wyniesienia na ołtarze osoby, którą świat za naszych dni poznał chyba najbardziej spośród współczesnych ludzi. Jako Kogo najbardziej zapamiętamy tego dobrego i świętego człowieka?
więcej

Karol Wojtyła: wybór drogi

Przegląd Powszechny
Jacek Moskwa
Wtorek, 24 maja 2011, godz. 12:39
Podstawowe pytanie brzmi: czy droga artystyczna była poważną kontrpropozycją dla powołania duchownego Karola Wojtyły? Wydaje się, że twórczość poetycka, a zwłaszcza występy sceniczne stanowiły tylko tło kluczowej decyzji.
więcej

Dużo zdrowia życzę wszystkim

Przegląd Powszechny
Krzysztof Ołdakowski SJ / Przegląd Powszechny 4/2011
Czwartek, 7 kwietnia 2011, godz. 11:55
Minęło prawie dwanaście lat od czasu, gdy rząd Jerzego Buzka rozpoczął pierwszą poważną reformę systemu ochrony zdrowia w Polsce. Czytałem wtedy w dodatku do jednego z dzienników: Reforma to konieczność choćby ze względu na kolejki do lekarza, opryskliwe pielęgniarki, brudne sale w szpitalach, łapówki, wielomiesięczne czekanie na zabieg, czy badanie.
więcej

Rynek nie szkodzi służbie zdrowia

Przegląd Powszechny
Krzysztof Ołdakowski SJ / Przegląd Powszechny 4/2011
Czwartek, 7 kwietnia 2011, godz. 11:48
Z posłem Andrzejem Sośnierzem rozmawia Krzysztof Ołdakowski SJ
więcej

Po przewrocie. Koniec Drugiej Republiki

Przegląd Powszechny
Mykoła Riabczuk / "Przegląd Powszechny"
Środa, 2 marca 2011, godz. 11:47
W odróżnieniu od większości analityków nie uważam zwycięstwa Wiktora Janukowycza w wyborach prezydenckich – mimo całego ich znaczenia i złowieszczości – za główne polityczne wydarzenie ubiegłego (2010) roku na Ukrainie. Głównym wydarzeniem był w nim bowiem zupełnie bezkrwawy zamach stanu, który w marcu dokonał się w murach Rady Najwyższej, pod jej instytucjonalną przykrywką.
więcej

„Dziś twój triumf, albo..."

Przegląd Powszechny
Stanisław Ledóchowski / "Przegląd Powszechny"
Środa, 2 marca 2011, godz. 11:36
Najpiękniejsza nasza pieśń narodowa nie pozostawia cienia wątpliwości, oczywiście – zgon. W dymach kadzideł, w podniosłej i wzruszającej scenerii żołnierskich mogił, w poświacie tysięcy zniczy i w kwiatach, w listopadowe i sierpniowe rocznice. Kiedy 4 października 1944 roku zamilkła powstańcza radiostacja „Błyskawica”, jako ostatnie popłynęły dźwięki „Warszawianki”. Czy mogło być inaczej?
więcej

Granice w Europie Wschodniej – cywilizacja w sporze z polityką

Przegląd Powszechny
Sebastian Duda / "Przegląd Powszechny"
Środa, 2 marca 2011, godz. 11:33
Profesor Jan Kieniewicz w swoim programowym tekście, który podsunął pomysł tematu wiodącego marcowego „Przeglądu Powszechnego”, zapytuje, gdzie w przeszłości Polacy wyznaczali granice swojej wspólnoty. Jak – wobec czego i wobec kogo – mieszkańcy ziem dawniej i obecnie wchodzących w skład państwa polskiego definiowali swoją cywilizacyjną tożsamość?
więcej

Internet w edukacji kulturalnej

Przegląd Powszechny
Magdalena Bigaj / "Przegląd Powszechny"
Wtorek, 22 lutego 2011, godz. 12:28
Internet to kula śniegowa, która zabiera ze sobą cywilizację nie przyzwyczajoną do tak ekspresowego rozwoju. W inter­necie częściej mamy do czynienia z koniecznością do­konywania wyboru, z jaką treścią chcemy mieć kontakt. Ale czy szeroki wybór nie jest naszym największym luksusem?
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook