Wakacyjny niezbędnik

Logo źródła: Max Medicum "Max Medicum - Bądź Zdrów!"

Apteczka na urlopie jest jak dodatkowa para butów. Gdy nic złego się nie dzieje, wydaje się zbędnym balastem. Kiedy jednak staje się potrzebna, warta jest każdej ceny. Dlatego trzeba zabierać ją ze sobą zawsze, choćby miała się przydać tylko raz.

Sposób i czas pakowania jest kwestią bardzo indywidualną. Jedni robią to z tygodniowym wyprzedzeniem, inni zostawiają na ostatnią chwilę. Kompletowanie apteczki wymaga jednak sporo czasu, dlatego lepiej zająć się tym wcześniej. Jeśli ktoś z rodziny choruje przewlekle (np. na choroby serca, cukrzycę, astmę, alergię), spakowanie odpowiedniej ilość stałych leków wydawanych na receptę jest po prostu niezbędne. Ponadto w apteczce powinny się znaleźć inne leki i preparaty, po jednym z każdej istotnej grupy.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Apap, Efferalgan, Panadol, Paracetamol itp. Substancją czynną jest paracetamol (500 mg), który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale nie przeciwzapalnie. Stosuje się go przy różnego rodzaju bólach, np. głowy (również migrenowych), miesiączkowych, stawowych, mięśniowych, stomatologicznych oraz w stanach grypowych z podwyższoną gorączką. Dzieciom najlepiej podawać lek w formie syropu lub zawiesiny.

DEON.PL POLECA

Ibuprom, Ibum, Ibuprofen, Nurofen itp. Substancją czynną jest ibuprofen (200 mg, 400 mg), który ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Lek zaleca się m.in. przy bólach głowy, menstruacyjnych, zębów, kości i stawów, mięśni, reumatycznych, okolicy krzyżowej, a także przy przeziębieniu. Dzieciom najlepiej podawać lek w formie syropu lub zawiesiny.

Metafen. Zawiera dwie substancje czynne: paracetamol (325 mg) i ibuprofen (200 mg), co skutkuje silnym działaniem przeciwbólowym i dłuższym efektem analgetycznym. Lek jest zalecany m.in. w stanach zapalnych gardła, migdałków, zatok, zębów, przy bólach menstruacyjnych, a także po urazach sportowych (np. naciągnięcie ścięgna). Można go stosować powyżej 12. roku życia.

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy). Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Stosuje się ją przy bólach głowy (migrenowych), mięśni, zębów oraz w stanach grypowych. Przy przeziębieniu: 1 tabl. 500 mg co 8 godzin. Aspirynę w mniejszej dawce (75 mg) zaleca się m.in. przy chorobie niedokrwiennej serca i profilaktyce wtórnego zawału (np. Acard, Acesan). Istnieje też szereg preparatów zawierających aspirynę z dodatkiem kofeiny (50 mg), która wzmacnia jej działanie przeciwbólowe (np. Aspirin forte, Antygrypin).

Uwaga: Nie podaje się tego leku dzieciom poniżej 12. roku życia ze względu na ryzyko wystąpienia rzadkiej, ale groźnej choroby – zespołu Reye’a.

Leki nasercowe

Cardiol C (krople). Preparat na bazie wyciągów roślinnych (konwalia, kozłek lekarski, głóg, orzeszki kola). Zwiększa siłę skurczów serca i zmniejsza ich częstotliwość, poprawia krążenie żylne. Wskazany m.in. przy zaburzeniach czynnościowych serca, jego osłabieniu i napadowym kołataniu. Nie podaje się dzieciom do 10 lat bez wskazań lekarza.

Aflofarm (krople). Preparat na bazie wyciągów roślinnych (kozłek lekarski, mięta, dziurawiec, piołun, gorzka pomarańcza, tatarak). Działa uspokajająco, powoduje niewielki spadek ciśnienia krwi, zwiększa siłę skurczów serca i zmniejsza ich częstotliwość. Wskazany przy osłabieniu mięśnia sercowego. Nie podaje się dzieciom do 7 lat bez wskazań lekarza

Leki na niestrawność

Herbogastrin (płyn). Preparat na bazie ziół (rumianek, dziurawiec, lukrecja, szałwia, mięta). Pobudza czynność wydzielniczą żołądka i wątroby. Działa przeciwzapalnie i rozkurczowo na mięśnie gładkie układu pokarmowego. Wskazany przy zaburzeniach trawiennych. Nie można podawać dzieciom do 6. roku życia.

Krople żołądkowe. Preparat na bazie wyciągów ziołowych (kozłek lekarski, mięta, dziurawiec). Zwiększa wydzielanie śliny, soków trawiennych i żółci. Wskazany przy niestrawności, bólach żołądka i stanach skurczowych.

Loperamid (tabletki). Zmniejsza perystaltykę jelit i potrzebę natychmiastowego wypróżnienia. Wskazany w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki. Może być stosowany u dzieci powyżej 6 lat.

Smecta (saszetki). Zwiększa wytrzymałość śluzówki żołądka na działanie substancji agresywnych. Lek wskazany przy ostrej i przewlekłej biegunce. Może być stosowany nawet u małych dzieci.

Węgiel leczniczy (kapsułki). Wskazany przy biegunkach, niestrawności, wzdęciach. Dla małych dzieci lek ten podaje się w formie rozwodnionej papki.

Uwaga: Dzieciom, którym dokucza biegunka, zaleca się doustne płyny nawadniające (np. Orsalit, Gastrolit). Działają nawadniająco, uzupełniają składniki mineralne w organizmie. Preparaty te mogą być stosowane również przez osoby dorosłe.

Altacet (żel). Działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i chłodząco, łagodzi ból. Wskazany przy stłuczeniach i obrzękach stawowych. Nie można go stosować na otwarte rany.

Arcalen (maść). Preparat na bazie ziół (arnika, nagietek). Działa przeciwzapalnie i przeciwkrzepliwie, zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych. Przyspiesza wchłanianie krwiaków, wylewów podskórnych i wysięków stawowych.

Reparil Gel N (żel). Działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, łagodzi ból. Wskazany przy stłuczeniach i skręceniach oraz zaburzeniach krążenia żylnego w żyłach dolnych. Przyspiesza wchłanianie krwiaków.

Preparaty na ukąszenia owadów

Fenistil (żel). Działa przeciwświądowo, przeciwhistaminowo i chłodząco, lekko znieczula ból. Przydatny m.in. przy ukąszeniach owadów i oparzeniach słonecznych.

Sanofil (aerozol). Działa przeciwzapalnie i znieczula miejscowo. Łagodzi ból po ukąszeniach owadów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wakacyjny niezbędnik
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.