Ukryte pragnienie

Logo źródła: Dziennik Polski DD / "Dziennik Polski"

Drugie doroczne posiedzenie naukowe na temat "Nawodnienie dla zdrowia", które miało miejsce w lipcu w Paryżu, zgromadziło najwybitniejszych ekspertów z całego świata, którzy przedstawili najnowsze wyniki badań dotyczących aktualnych nawyków ludzi w zakresie nawadniania organizmu. Podczas cyklu wystąpień poświęconych głównemu wątkowi obrad, a także w czasie dyskusji na forum, wyłoniło się

w tym: nowe badania pokazują, że nawet niski poziom odwodnienia ma znaczny wpływ na funkcjonowanie organizmu, a samo pragnienie nie jest wiarygodnym wskaźnikiem potrzeby nawodnienia. Ponadto poprawa nawyków w odniesieniu do nawadniania organizmu mogłaby pomóc w zredukowaniu kosztów opieki zdrowotnej; zaproponowano również nowe narzędzia pomocne przy praktycznym wdrażaniu pożądanych nawyków.

Przedstawione podczas posiedzenia przez prof. Lawrence'a Armstronga, specjalisty w dziedzinie fizjologii sportu i nawadniania Human Performance Laboratory, członka American College of Sports Medicine, wyniki nowych badań, pokazały ogromne znaczenie, jakie ma utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia. Kiedy grupę zdrowych ochotników odwodniono o 1,5 proc., wywarło to istotny wpływ na ich nastrój i zdolności poznawcze. - Uczucie pragnienia nie występuje dopóki nie osiągniemy poziomu 1 lub 2 proc. odwodnienia - podkreślał Armstrong. - To badanie potwierdza zatem, że nawet jeśli ktoś nie zdaje sobie sprawy, że jest odwodniony i tak odczuwa już szkodliwe skutki tego stanu.

Konsekwencją nieprawidłowego nawadniania organizmu jest także rosnąca zapadalność na

DEON.PL POLECA

Najprostszym sposobem zapobiegania tej chorobie i unikania jej nawrotów jest regularne picie wody. O znaczeniu przyjmowania odpowiedniej ilości płynów mówił na paryskiej konferencji prof. Ivan Tack, ekspert w dziedzinie patofizjologii nerek w Hospital de Rangeuil w Tuluzie: - Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów w celu zapobiegania uczuciu pragnienia i oddawania przez cały dzień przezroczystego moczu, umożliwia organizmowi pozbycie się rozpuszczalnych produktów przemiany materii i pomaga chronić się przed takimi dolegliwościami, jak kamienie nerkowe i infekcje dróg moczowych.

Jednak istotne jest nie tylko ile pijemy, ale co pijemy - złe nawyki w zakresie nawadniania organizmu generują negatywne konsekwencje społeczne i ekonomiczne: słodkie napoje, które chętniej wybieramy niż wodę przyczyniają się bowiem do otyłości, która jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych.

- Krytyczna sytuacja pod względem otyłości występuje powszechnie w USA, Meksyku oraz Wielkiej Brytanii, ale w ciągu dziesięciu lat może się stać zjawiskiem naprawdę globalnym, jeżeli nie zaczniemy działać na rzecz istotnych zmian w nawykach jedzeniowych i w zakresie aktywności fizycznej - nie krył Barry Popkin, profesor na Wydziale Żywienia Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapell Hill w USA, gdzie kieruje Interdyscyplinarnym Centrum Walki z Otyłością. - Gdybyśmy zaczęli zachęcać do wyboru wody jako alternatywy wobec słodkich napojów, miałoby to istotne znaczenie dla łagodzenia tej narastającej pandemii.

Dla zainteresowanych problemem uruchomiono nową stronę internetową: http://www.h4hinitiative.com. Znajdują się tam informacje, przydatne zarówno dla konsumentów, jak i lekarzy, dotyczące wszelkich aspektów zdrowego nawadniania organizmu. Na stronie udostępniony jest m.in. kalkulator nawodnienia, narzędzie internetowe podające zindywidualizowane zalecenia w zakresie przyjmowania płynów, obliczone na podstawie parametrów stylu życia i etapu życia danej osoby, a także zwracające uwagę na potencjalne nadmierne spożywanie kalorycznych napojów. Kolejnym sugerowanym rozwiązaniem jest wykres nawodnienia pozwalający dokładnie określić poziom nawodnienia danej osoby na podstawie koloru próbki jej moczu.

- Zaprezentowane rozwiązania oferują wsparcie dla lekarzy, którzy podejmują z pacjentami rozmowę na temat zdrowych nawyków w odniesieniu do nawodnienia. Proste i interaktywne elementy każdego narzędzia będą przemawiać do pacjentów, ponieważ dadzą im wiedzę potrzebną do podjęcia świadomych działań na drodze do zdrowszego stylu życia - mówi David Haslam, członek grupy roboczej ekspertów H4H, lekarz rodzinny i przewodniczący UK National Obesity Forum (Brytyjskiego Narodowego Forum ds. Otyłości).

Źródło: Ukryte pragnienie, www.dziennikpolski24.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ukryte pragnienie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.