Krakowskie uczelnie oblężone

Dziennik Polski

Zakończono już rejestrację na studia stacjonarne I stopnia. Na Uniwersytecie Jagiellońskim chętnych do studiowania było więcej niż w ubiegłym roku. Odnotowano ponad 39 tys. rejestracji. Jak zwykle, oblężenie przeżywał kierunek lekarsko-dentystyczny, gdzie było 19,5 kandydata na jedno miejsce. O jeden indeks na filologii angielskiej walczyło ponad 20 kandydatów. W rankingu najbardziej popularnych studiów znalazły się też: farmacja, prawo, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, japonistyka oraz psychologia.


Wielu kandydatów skusiły również nowe kierunki, a wśród nich: matematyka ogólna, teoretyczna, komputerowa, matematyka w ekonomii, matematyka stosowana oraz dietetyka i kogniwistyka.


Będzie więcej inżynierów


Niżu demograficznego nie odczuła też Politechnika Krakowska, która przyciągnęła w tegorocznej rekrutacji o 20 procent więcej kandydatów niż w ubiegłym roku. Na 20 kierunków studiów stacjonarnych I stopnia zarejestrowało się 11515 osób. Część maturzystów wybrała jednak po kilka kierunków - jako alternatywę, więc ogólna liczba rejestracji okazała się jeszcze większa niż liczba kandydatów. Największe oblężenie było na budownictwie, prowadzonym na dwóch wydziałach: Inżynierii Lądowej oraz Inżynierii Środowiska. W sumie o 792 miejsca starało się 2818 osób.
Wśród najbardziej popularnych kierunków znalazły się: informatyka na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej (6,82 kandydata na miejsce), architektura i urbanistyka (6,63 kandydata na miejsce) oraz inżynieria biomedyczna na Wydziale Mechanicznym (5,92 osób na miejsce). Ponad czterech kandydatów walczyło o miejsce na matematyce (Wydział Fizyki, Matematyki, Informatyki Stosowanej) oraz na nowym kierunku: biotechnologia na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej.


Ponad 50 tys. rejestracji odnotowała Akademia Górniczo-Hutnicza. Kandydatów na studia stacjonarne I stopnia było 16 tys. Tegorocznymi hitami zostały: budownictwo (8,41 kandydata na miejsce) oraz geodezja i kartografia (7,76). Jak co roku, oblegana była też informatyka. O jeden indeks na inżynierii akustycznej walczyło około 5 osób. Popularne były również kierunki humanistyczne. Ponad sześciu kandydatów starało się o jedno miejsce na socjologii oraz kulturoznawstwie.


Nowe kierunki - więcej studentów


Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II największą popularnością cieszyły się studia na kierunkach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna (7,5 kandydata na miejsce) oraz historia sztuki.


Na Uniwersytecie Ekonomicznym na studia stacjonarne I stopnia zdawało 7210 osób; przyjęto 3300. Podobnie jak rok temu, najbardziej atrakcyjne okazały się kierunki: finanse i rachunkowość (5,4 kandydata na miejsce), administracja (7,3), ekonomia (3,2), stosunki międzynarodowe (4) oraz turystyka i rekreacja (4,8).


- W dobie niżu demograficznego UEK otworzył trzy nowe kierunki, dzięki czemu udało się nam osiągnąć 1 proc. wzrostu liczby kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i analogiczne - 16-procentowy wzrost na stopniu II w porównaniu z ubiegłym rokiem - informuje Piotr Bednarski, rzecznik prasowy uczelni.


Chętnych do nauki nie zabrakło też na Uniwersytecie Rolniczym. Rejestracji na studia stacjonarne I stopnia było łącznie 11200. Największym zainteresowaniem cieszyły się gospodarka przestrzenna (9,5 kandydata na miejsce), geodezja i kartografia (9,3), a także biotechnologia, ekonomia i inżynieria środowiska.


Uniwersytet Pedagogiczny zainteresował młodych ludzi głównie takimi studiami, jak filologia angielska (18 kandydatów na miejsce) oraz pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (17). Po 12 kandydatów na miejsce było na administracji oraz stosunkach międzynarodowych. Wszystkich rejestracji było blisko 14 tysięcy. - Przewidujemy, że w tym roku będzie więcej przyjętych osób niż rok temu - mówi Iwona Tomasik, rzeczniczka uczelni.

 

Źródło: Krakowskie uczelnie oblężonedziennikpolski24.pl

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?