Irak: 5 tys. przesiedleńców wróciło do domów w ostatnich dniach

(fot. shutterstock.com)

Około 5 tysięcy przesiedlonych Irakijczyków wróciło w ciągu ostatnich dni do domów, na tereny wyzwolone spod kontroli dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) - podaje we wtorek agencja EFE, powołując się na źródła wojskowe.

 

Przesiedleńcy wrócili do graniczącej z Syrią zachodniej prowincji al-Anbar i północnych prowincji Salah ad-Din, Dijala i Niniwa. Według agencji EFE sytuacja w tych muhafazach jest stabilna.

 

Pracują, by kolejne osoby mogły wrócić do domów

 

Szef wspólnego dowództwa operacyjnego w al-Anbar generał Mahmud al-Falahi zapewnił, że jego oddziały kontynuują pracę, by kolejni ludzie mogli wracać do domów.

Z danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) wynika, że od ofensywy IS w 2014 r. przesiedlonych zostało w Iraku prawie 2,9 mln ludzi; uciekali z powodu ataków dżihadystów oraz ofensywy prowadzonej przez iracką armię w celu odbicia kontrolowanych przez IS obszarów.

 

Jednocześnie, jak informowała IOM, od 2015 roku ok. 2,6 mln Irakijczyków udało się wrócić do domów.

 

Tydzień temu premier Iraku Hajdar Abadi oświadczył, że Państwo Islamskie zostało z punktu widzenia militarnego pokonane. Obecnie bojownicy IS kontrolują zaledwie 5 proc. opanowanych wcześniej obszarów i zajmują tylko pustynne tereny na pograniczu Iraku i Syrii oraz niewielki obszar pod Damaszkiem. W ubiegłym tygodniu siły irackie rozpoczęły drugą fazę ofensywy, by całkowicie położyć kres obecności dżihadystów na obszarach pustynnych Iraku.

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: uchodźcy, irak

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook