W takiej formie kolęda nie przetrwa

Michał Lewandowski
Michał Lewandowski

Niedziela, 17 grudnia 2017, godz. 09:00
Jeśli coroczna wizyta kolędowa będzie wciąż wyglądała tak jak teraz, to za kilka lat może czekać nas sytuacja, w której księża zamiast spotykać swoich parafian, będą coraz częściej dobijali się do zamkniętych mieszkań.
więcej

Czy powinniśmy słuchać szatana?

Szymon Żyśko
Szymon Żyśko

Sobota, 16 grudnia 2017, godz. 09:00
Ludzie coraz częściej w rozmowach o wierze powołują się na argumenty, które padły podczas egzorcyzmu z ust osoby dręczonej. Naprawdę chcemy przyjmować za źródło naszej wiary słowa szatana? Zanim to zrobicie musicie wiedzieć o czymś bardzo ważnym.
więcej

Samotność w "najpiękniejszym na świecie" domu starców

Zygmunt Kwiatkowski SJ
Zygmunt Kwiatkowski SJ

Piątek, 15 grudnia 2017, godz. 09:00
Pierwszą grupę staruszków, stałych mieszkańców luksusowego domu, spotkałem na balkonie. Każdy z nich siedział nieruchomo, mając ciepły pled na kolanach. Wyglądali jak martwe mumie. Nie rozmawiali ze sobą i nie patrzyli na krajobraz.
więcej

Czy Bóg wodzi nas na pokuszenie?

Dariusz Piórkowski SJ
Dariusz Piórkowski SJ

Czwartek, 14 grudnia 2017, godz. 08:00
Powstała burza w szklance wody. Jeden z portali napisał, że "katolicy są wściekli" z powodu kolejnego "skandalicznego" posunięcia "zirytowanego" Papieża. Czasem się zastanawiam, na ile to święte oburzenie budzi się wobec ducha zmiany, a do jakiego stopnia razi sama zmiana jako taka.
więcej

Po co nam instrukcja o muzyce kościelnej?

Dominik Dubiel SJ
Dominik Dubiel SJ

Środa, 13 grudnia 2017, godz. 08:00
W najnowszej instrukcji polskiego Episkopatu o muzyce kościelnej zaskoczyła mnie właściwie jedna rzecz: szeroka i burzliwa dyskusja jaką wywołało jej ogłoszenie.
więcej

Rohingya

Piotr Nowina-Konopka
Piotr Nowina-Konopka

Wtorek, 12 grudnia 2017, godz. 09:00
Papież spotkał się z ludem rohingya nie w Birmie lecz w Bangladeszu, choć próbowano to spotkanie na siłę ograniczyć ustawiając tych ludzi w niemej "kolejce". Mieli pozdrowić papieża, nie odzywając się ani słowem… Franciszek zbuntował się.
więcej

Moda na publiczne linczowanie w Internecie

Alicja Straszecka
Alicja Straszecka

Poniedziałek, 11 grudnia 2017, godz. 09:00
Ostatnio mocno rzucają mi się w oczy sytuacje, polegające na tym, że jakaś grupa internautów, strona czy fanpejdż wybierają sobie ofiarę, na której dokonują publicznego linczu. Bardzo szybko takie akcje zyskują tłumy zwolenników. Powody mogą być różne: głupia wypowiedź, kiepskie ubranie, wygląd fizyczny - co tylko.
więcej

Nie módl się na różańcu, jeżeli nie chcesz

Maja Sowińska
Maja Sowińska

Niedziela, 10 grudnia 2017, godz. 09:00
Moje życie z Bogiem nabrało nowego tempa i jakości. To, co do tej pory funkcjonowało w ramach ,"rozpędu" nawyków z dzieciństwa, musiało zostać poddane pytaniom, dystansowi, szukaniu, radzeniu się, dociekaniu. Różaniec był jedną z tych rzeczy.
więcej

"Amoris laetitia"? Nie ma innych interpretacji

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Sobota, 9 grudnia 2017, godz. 09:00
To nie przypadek, że jako właściwy sposób odczytania i wprowadzania w życie Kościoła adhortacji "Amoris laetitia" wskazywane jest dzieło lokalnych biskupów, a nie tekst opracowany przez którąś z watykańskich dykasterii.
więcej

Wybijmy to sobie z głowy raz na zawsze

ks. Mateusz Tarczyński
ks. Mateusz Tarczyński

Piątek, 8 grudnia 2017, godz. 08:00
Wybijmy sobie raz na zawsze z głowy to, że Adwent jest czasem radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie! Zajmujemy się i zachwycamy sprawami i rzeczami przemijającymi, a umyka nam to, co wieczne.
więcej

Biblia według Cejrowskiego

Wojciech Żmudziński SJ
Czwartek, 7 grudnia 2017, godz. 08:00
Nic dziwnego, że nie rozumie Ewangelii. Nic dziwnego, że nie rozumie papieża Franciszka. Nic dziwnego, że jego nauczanie uważa za groźne. Stworzył sobie swoją religię, dla której nawet Ewangelia jest zagrożeniem.
więcej

Łaska, ​przez którą mdleje człowiek

Radosław Siewniak
Radosław Siewniak

Środa, 6 grudnia 2017, godz. 08:00
Zabrał mi całą rodzinę, a ja mam jeszcze wiele miłości do rozdania. Bóg mu przebaczył. Chciałabym go objąć, żeby wiedział, że moje wybaczenie też jest prawdziwe - powiedziała wdowa w czasie procesu sądowego.
więcej

To buduje w nas ludziach dobro

s. Małgorzata Chmielewska
Wtorek, 5 grudnia 2017, godz. 08:00
Problem w tym, że wymaga to żmudnej wytrwałości. Nie da się rzucić na fejsbuka, opublikować na youtubie. To walka w sercu.
więcej

Maryja w ekstazie? Teologia w meandrach estetyki

ks. Andrzej Draguła
Poniedziałek, 4 grudnia 2017, godz. 09:00
Artykuł pt. "Maryja to kobieta. Jaka była naprawdę?" Michaela S. Neubacka opublikowany na portalu Deon.pl wzbudził wiele krytyki, a nawet słów protestu, a niewiele dyskusji. A szkoda, bo jest o czym dyskutować. I nie chodzi tylko o obraz Muncha pt. "Madonna". Ale to właśnie ten obraz - dość przewrotnie - jest najbardziej inspirujący.
więcej

Słowa, których dobrze by było, żebyśmy wszyscy posłuchali

Piotr Żyłka
Niedziela, 3 grudnia 2017, godz. 09:00
Są takie słowa, które potrafią rozrywać serca i naprawdę nas dotykają, popychają do zmiany. Konferencja jałmużnika papieskiego jest właśnie taka. Sześćdziesiąt minut, które poświęciłem na jej przesłuchanie, to była fantastyczna inwestycja.
więcej

Dlaczego nagość Maryi nie musi gorszyć?

Karol Kleczka
Karol Kleczka

Sobota, 2 grudnia 2017, godz. 09:00
Niedawno portal DEON.pl został skrytykowany za publikację tekstu "Maryja to kobieta. Jaka była naprawdę?". Pewien katolicki publicysta napisał w kontekście afery, że "jeśli wydaje Ci się, że pomiędzy uszami masz tylko przeciąg, to pomyśl o biednej redakcji jezuickiego Deonu".
więcej

Siedmiokrotny heretyk?

Piotr Nowina-Konopka
Piotr Nowina-Konopka

Czwartek, 30 listopada 2017, godz. 09:00
Każdy papież może być wygodnym celem dla dzisiejszych mędrców. Tym bardziej obecny Franciszek, który...
więcej

Opuszczeni przez Kościół

Lucetta Scaraffia
Lucetta Scaraffia

Czwartek, 30 listopada 2017, godz. 09:00
Rodzice zostali opuszczeni również przez Kościół. Który jak wszyscy przedstawiciele dorosłych jest zbyt daleki i nieprzygotowany w stosunku do ich świata.
więcej

Moja Reformacja

bp Jerzy Samiec
bp Jerzy Samiec

Środa, 29 listopada 2017, godz. 09:00
To, co jednych zachwyca, innych może odrzucać. Na tym polega piękno różnorodności. Dawanie impulsów, które umożliwiają rozwój. Gorzej jest, gdy za różnicą poglądów idzie chęć narzucania jedynie słusznej prawdy.
więcej

Wrażenie po zakazie

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Wtorek, 28 listopada 2017, godz. 09:00
Dlaczego zakazano ks. Bonieckiemu wypowiedzi w mediach? Po co? Jaka intencja za tym stoi? Takie pytania nie przestają się pojawiać. Do tego towarzyszą im próby odpowiedzi, bardziej lub mniej obiektywne. Ludzie się czegoś domyślają. Posądzają przełożonych ks. Bonieckiego o różne tajemnicze intencje, o snucie intrygi.
więcej

O kłopocie z pracą w niedzielę

Dariusz Piórkowski SJ
Dariusz Piórkowski SJ

Poniedziałek, 27 listopada 2017, godz. 09:00
Stworzyliśmy sobie świat, w którym aby jedni odpoczywali, inni muszą pracować. To zasadniczo zmienia postrzeganie niedzieli i pracy. Ale czy za tym nadążamy?
więcej

Amoris laetitia? To trzeba zrobić, żeby ją zrozumieć

ks. Adam Błyszcz CR
ks. Adam Błyszcz CR

Niedziela, 26 listopada 2017, godz. 09:00
Nie słabnie zainteresowanie papieskim nauczaniem zawartym w Amoris laetitia. Mam nieodparte wrażenie, że adhortacja wydana w marcu 2016 roku winna być czytana razem z inną adhortacją Franciszka Evangelii gaudium z listopada 2013.
więcej

Katolicy zazdrośnicy

ks. Jacek WIOSNA Stryczek
Sobota, 25 listopada 2017, godz. 09:00
Jaki piękny grzech w imię Boże! Napisałem tekst o samochodach księży, ale równie dobrze mogłem napisać o czymś innym. I proszę. Pojawiło się bardzo wiele osób, które w imię Boże ogłaszają, że znają się na samochodach księży. Jaka piękna zazdrość.
więcej

Samotność to taka straszna trwoga

Szymon Żyśko
Szymon Żyśko

Piątek, 24 listopada 2017, godz. 09:00
Na co dzień w Polsce denerwuje mnie wiele rzeczy, zwłaszcza te, na które nie mam wpływu. Tydzień, który właśnie się skończył przypomniał mi jednak o wszystkim, za co kocham ludzi w tym kraju. Przypomniał mi pozytywne znaczenie słowa solidarność, które nie ma nic wspólnego z paleniem opon i buntowaniem się, ale ze stawaniem w jednym szeregu z najsłabszymi.
więcej

Dialog z przeżyciami

Zygmunt Kwiatkowski SJ
Zygmunt Kwiatkowski SJ

Czwartek, 23 listopada 2017, godz. 09:00
Dialog społeczny, a raczej jego brak, stanowi newralgiczny punkt kryzysu, jaki obecnie przeżywamy. Uczciwy dialog może doprowadzić do porozumienia społeczeństwa.
więcej
lista archiwalnych wiadomości

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook