Tablica będzie przekazana stronie polskiej

Władze obwodu smoleńskiego podjęły decyzję, że tablica, która znajdowała się na kamieniu w miejscu katastrofy Tu-154M, zostanie przekazania stronie polskiej - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego Andriej Jewsiejenkow.

 

Jak dodał, na temat tego, komu konkretnie zostanie przekazana tablica, jeszcze w poniedziałek rozmawiać będą dyplomaci obu krajów.

 

Sprawa zamiany tablicy przez Rosjan, do której doszło - według polskiego MSZ - w nocy z piątku na sobotę, wywołała kontrowersje przed poniedziałkowym spotkaniem prezydentów Polski i Rosji, do którego dojdzie w Smoleńsku.

 

O zmianie tablicy opinia publiczna dowiedziała się w sobotę rano, w przeddzień pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

 

Na obecnej dwujęzycznej tablicy znajduje się napis: "Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku".

 

Poprzednia tablica - na której znajdował się napis tylko w języku polskim - informowała ponadto, że ofiary katastrofy zginęły „w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.".

 

Polski MSZ podkreśla, że konsekwentnie wydawał negatywną opinię w sprawie rosyjskiej propozycji zamiany tablicy w miejscu katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?