Izrael odwołał swojego ambasadora przy UNESCO

Izrael odwołał swojego ambasadora przy UNESCO
(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)
PAP / psd

Ambasador Izraela przy UNESCO został w środę odwołany do kraju na konsultacje w proteście przeciw przyjęciu przez komisję tej organizacji kolejnej rezolucji krytykującej izraelskie działania w Jerozolimie Wschodniej, czyli palestyńskiej okupowanej części miasta.

Licząca 21 krajów komisja ds. dziedzictwa UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury) przyjęła bez głosowania dokument zgłoszony przez Kuwejt, Liban i Tunezję, krytykujący "szkody" oraz "nielegalne wykopaliska" prowadzone przez Izrael w Jerozolimie Wschodniej. Przy okazji komisja nazywa to, co dla Żydów jest Wzgórzem Świątynnym - esplanadą meczetów, co dodatkowo rozgniewało Izrael.

"Trwa teatr absurdu. Postanowiłem odwołać naszego ambasadora przy UNESCO na konsultacje. Podejmiemy decyzje co do dalszych środków wobec tej organizacji" - głosi komunikat biura prasowego izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu.

Wcześniej w październiku Izrael ostro protestował przeciwko przyjętej przez Radę Wykonawczą UNESCO rezolucji przewidującej "ochronę dziedzictwa kulturowego Palestyny i odrębnego charakteru Jerozolimy Wschodniej". Według Izraela neguje ona historyczne związki Żydów z obiektami religijnymi Jerozolimy.

DEON.PL POLECA

Rezolucja, przedłożona przez Algierię, Egipt, Liban, Maroko, Oman, Katar i Sudan, została zatwierdzona przez 58 państw członkowskich Rady Wykonawczej UNESCO.

Dokument potępiał m.in. akcje "izraelskich prawicowych ekstremistów i umundurowanych sił" na Wzgórzu Świątynnym, a także "prowokacyjne nadużycia" naruszające świętość miejsca i ograniczenia dotyczące wstępu dla muzułmanów, nakładane przez Izrael, który jest w projekcie rezolucji nazywany "siłą okupacyjną".

Rząd Izraela w następstwie tej decyzji poinformował o zawieszeniu współpracy z UNESCO.

Palestyńczycy oskarżają Izrael o zamiary zmiany zasad wstępu na esplanadę meczetów dla niemuzułmanów, którzy mogą je odwiedzać, ale nie mogą się tam modlić. Zmian chcą konserwatywni deputowani, ale izraelski rząd wielokrotnie zaprzeczał, by miał takie plany.

Izrael zajął m.in. Zachodni Brzeg Jordanu i Jerozolimę Wschodnią, ze Wzgórzem Świątynnym, podczas wojny sześciodniowej z 1967 roku, czego wspólnota międzynarodowa nigdy nie uznała. Wzgórzem administruje Jordania, ale Izrael pełni kontrolę nad dostępem do niej ludzi.

Na Wzgórzu Świątynnym znajdują się meczet Al-Aksa i Kopuła na Skale, święte miejsca dla muzułmanów zaraz po Mekce i Medynie. Dla Żydów jest to również miejsce święte, gdyż stała tam Świątynia Jerozolimska, zburzona w 70 roku przez Rzymian, której jedyną pozostałością jest Ściana Płaczu. To właśnie na tamtejszej skale - wierzą żydzi - patriarcha Abraham złożył swego syna Izaaka w ofierze, a muzułmanie są przekonani, że prorok Mahomet wraz z archaniołem Gabrielem wyruszył stamtąd do nieba. Tam też Jakubowi przyśniła się drabina wiodącą do nieba.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Izrael odwołał swojego ambasadora przy UNESCO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.