Znamy laureatów Oscarów 2016

Znamy laureatów Oscarów 2016
(fot. PAP/EPA/PAUL BUCK)
PAP / kw

W Los Angeles po raz 88. rozdano w nocy z niedzieli na poniedziałek Oscary - nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Najwięcej statuetek, bo aż sześć zdobył "Mad Max: Na drodze gniewu", ale głównie w kategoriach technicznych.

Obraz "Spotlight" o dziennikarzach "Boston Globe", którzy ujawnili aferę pedofilską w amerykańskim Kościele zdobył Oscara za najlepszy film. Statuetkę odebrał też Leonardo DiCaprio za główną rolę w "Zjawia", a także reżyser tego filmu Alejandro Inarritu.

Z kolei Oscara w kategorii najlepsza aktorka zdobyła Brie Larson za film "Pokój".

"Spotlight" pokonał siedem innych filmów nominowanych w kategorii najlepszy film, w tym uważany przez wielu za faworyta western "Zjawę". "Zjawa", która była nominowana w aż 12 kategoriach, zdobyła trzy statuetki: za reżyserię, zdjęcia i dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

DEON.PL POLECA

Reżyser Alejandro Inarritu odebrał Oscara po raz drugi z rzędu, co zdarza się niezwykle rzadko; rok temu triumfował za "Birdmana". Natomiast dla Leonardo DiCaprio, nominowanego do Oscara już po raz szósty, jest to pierwszy Oscar w życiu.

Odbierając nagrodę DiCaprio podkreślił, że "Zjawa" to film o związkach człowieka z naturą. "Nie bierzmy naszej planety za oczywistość, tak jak ja nie biorę tej nocy za pewnik" - powiedział aktor.

Za najlepszą rolę kobiecą Oscara zgodnie z oczekiwaniami odebrała Brie Larson za rolę w filmie "Pokój", gdzie gra kobietę uwięzioną przez psychopatę i w niewoli rodzi syna.

W kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny Oscara zdobył poświęcony Holokaustowi film "Syn Szawła" Węgra Laszlo Nemesa. Obraz opowiada o członku Sonderkommanda w Auschwitz, który nie chce, żeby ciało jego syna było spalone, ale zostało pochowane w obecności rabina, który zmówi kadisz. Odbierając nagrodę reżyser mówił, że film ten przypomina, iż nawet w najciemniejszych godzinach można zachować człowieczeństwo. W ubiegłym roku Oscara w tej kategorii zdobyła "Ida" Pawła Pawlikowskiego.

Wielkim przegranym tegorocznych Oscarów był "Marsjanin" z gatunku fantastyki, który uzyskał aż siedem nominacji do Oscara, ale nie zdobył ani jednej statuetki.

Tegoroczną galę wręczenia Oscarów prowadził amerykański, czarnoskóry komik Chris Rock. Od pierwszych minut ceremonii nawiązał do wielkiej kontrowersji towarzyszącej Oscarom, a mianowicie braku, po raz drugi z rzędu, nominacji dla czarnoskórych aktorów.

"Naliczyłem się przynajmniej 15 czarnoskórych przy montażu" - żartował Rock. Wyznał, że niektórzy apelowali do niego, by zbojkotował - jak się wyraził - "Nagrody białych ludzi" (White People's Choice Awards) i nie prowadził ceremonii. "Ale czemu tylko bezrobotni mówią ci, byś czegoś nie robił?" - pytał. Przypomniał, że w latach 60. XX wieku gdy czarnoskórzy w ogóle nie byli nominowani do Oscarów, nie było żadnych protestów.

"Czemu? Bo mieliśmy naprawdę poważne powody, by protestować. Byliśmy bardziej zajęci gwałtami i linczami niż tym, kto zdobył nagrodę za najlepszy film" - powiedział Rock.

Poza nim także kilka innych osób, które pojawiały się na scenie nawiązywało do problemu braku różnorodności wśród nominowanych aktorów, a pod Dolby Theater, gdzie trwała gala, przeciwko "zbyt białym Oscarom" protestowało kilkadziesiąt osób. Z tego samego powodu imprezę zbojkotował w tym roku reżyser Spike Lee i aktorka Jada Pinkett Smith. W odpowiedzi Akademia zapowiedziała reformy, by zagwarantować od 2020 roku znacznie większy udział przedstawicieli różnych mniejszości wśród ok. 6 tys. członków swego gremium.

Do najmocniejszych momentów tegorocznej ceremonii wręczenia Oscarów należał apel wiceprezydenta USA Joe Bidena o wspólny front w walce z przemocą seksualną, zwłaszcza na amerykańskich kampusach. Biden zaprosił na scenę Lady Gagę, która wykonała utwór "Till It Happens To You" (Zanim to przydarzy się tobie) w towarzystwie kilkudziesięciu, głównie młodych kobiet, które padły ofiarą molestowania.

Oto lista Oscarów:

Spotlight (reż. Tom McCarthy) - Najlepszy film

Leonardo DiCaprio, Zjawa - Najlepszy aktor pierwszoplanowy
Brie Larson, Pokój - Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
Alejandro González Iñárritu, Zjawa - Najlepszy reżyser
Mark Rylance, Most szpiegów - Najlepszy aktor drugoplanowy
Alicia Vikander - Najlepsza aktorka drugoplanowa
Syn Szawła (reż. László Nemes) - Najlepszy film nieanglojęzyczny
Writing's on the Wall, (Sam Smith, Jimmy Napes) - Najlepsza oryginalna piosenka filmowa
Spotlight (Tom McCarthy, Josh Singer) -  Najlepszy scenariusz oryginalny
Emmanuel Lubezki, Zjawa - Najlepsze zdjęcia
Big Short (Adam McKay, Charles Randolph) - Najlepszy scenariusz adaptowany
Ex Machina (Andrew Whitehurst, Sara Bennett) - Najlepsze efekty specjalne
Amy (Asif Kapadia, James Gay-Rees) - Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
David White, Mark Mangini, Mad Max: Na drodze gniewu - Najlepszy montaż dźwięku
Margaret Sixel, Mad Max: Na drodze gniewu - Najlepszy montaż
W głowie się nie mieści (Pete Docter, Jonas Rivera) - Najlepszy pełnometrażowy film animowany
Jenny Beavan, Mad Max: Na drodze gniewu - Najlepsze kostiumy
Gregg Rudloff, Chris Jenkins, Ben Osmo, Mad Max: Na drodze gniewu - Najlepszy dźwięk
Lisa Thompson, Colin Gibson, Mad Max: Na drodze gniewu - Najlepsza scenografia
Nienawistna ósemka (muz. Ennio Morricone) - Najlepsza muzyka filmowa
Damien Martin, Elka Wardega, Lesley Vanderwalt, Mad Max: Na drodze gniewu - Najlepsza Charakteryzacja

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Znamy laureatów Oscarów 2016
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.