Będzie umowa stowarzyszeniowa UE-Gruzja

Będzie umowa stowarzyszeniowa UE-Gruzja
(fot. EPA/JULIEN WARNAND )
PAP / slo

Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego opowiedziała się w poniedziałek za ratyfikacją umowy stowarzyszeniowej UE-Gruzja, którą podpisano 27 czerwca br. w Brukseli.

48 europosłów opowiedziało się za ratyfikacją tej umowy, jeden był przeciw, a trzech się wstrzymało.

Porozumienie przewiduje, że już jesienią rozpocznie się wdrażanie części zapisów, dotyczących m.in. wolnego handlu, bez czekania na zakończenie ratyfikacji w całej UE.

Porozumienie o wolnym handlu ma stopniowo integrować Gruzję z unijnym wspólnym rynkiem. Dokument nie wspomina jednak o możliwości przystąpienia Gruzji do UE, choć władze w Tbilisi, zarówno obecne, jak i poprzednie, konsekwentnie formułują taki cel.

DEON.PL POLECA

Umowy stowarzyszeniowe są uważane za swego rodzaju program reform, jakie kraje stowarzyszone powinny przeprowadzić, aby zbliżyć swoje standardy do obowiązujących w UE.

Najważniejsze części umów stowarzyszeniowych to zapisy porozumienia o utworzeniu strefy wolnego handlu, zakładające stopniowe znoszenie ceł i innych barier handlowych oraz harmonizację norm i przepisów.

Gruzja parafowała umowę stowarzyszeniową z UE 29 listopada 2013 roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Początkowo planowano, że dokumenty zostaną podpisane do końca 2014 roku, ale w obliczu polityki Rosji, która próbowała storpedować zbliżenie Ukrainy z Unią, przyspieszono ten termin przenosząc go na czerwiec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Będzie umowa stowarzyszeniowa UE-Gruzja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.