Spotkanie w Mińsku. Jest szansa na zmiany?

Spotkanie w Mińsku. Jest szansa na zmiany?
(fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTIEV / RIA NOVOSTI / KREMLIN POOL)
PAP / pk

Spotkanie grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE rozpoczęło się w poniedziałek w Mińsku - podała agencja Interfax-Zapad. Przedstawiciele separatystów ze wschodu Ukrainy chcą na nim zażądać specjalnego statusu terytorialnego dla opanowanych przez siebie regionów.

Nie ogłoszono pełnego składu uczestników spotkania ani programu rozmów. Rzeczniczka ambasady Ukrainy na Białorusi powiedziała PAP, że ze strony ukraińskiej skład uczestników rozmów będzie taki jak ostatnio. W poprzednim posiedzeniu grupy 31 lipca w Mińsku uczestniczył były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma.

Interfax-Zapad informuje zaś, że w rozmowach uczestniczy wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Andriej Purgin, a także jeden z liderów separatystów z obwodu ługańskiego Aleksiej Karjakin. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział w sobotę, że w rozmowach wezmą też udział ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow oraz przedstawiciel OBWE.

Przedstawiciele samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy zapowiedzieli, że na rozmowach będą się domagać szczególnego statusu w sferze handlu zagranicznego z uwzględnieniem głębszej integracji z Rosją oraz Unią Celną Białorusi, Rosji i Kazachstanu, a także szczególnego statusu dla swoich ugrupowań zbrojnych oraz prawa do mianowania prokuratorów i sędziów - podała w poniedziałek białoruska agencja BiełTA.

W razie przyjęcia ich żądań, które obejmują również amnestię dla uczestników walk po ich stronie, deklarują oni gotowość zachowania wspólnej przestrzeni gospodarczej, kulturalnej i politycznej Ukrainy - podaje BiełTA.

Poroszenko w trakcie sobotniej wizyty w Brukseli wyraził nadzieję, że spotkanie grupy przyczyni się do zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie. Uważa on, że sytuacja w obwodach donieckim i ługańskim sięgnęła już granicy, po przekroczeniu której nie będzie odwrotu i dlatego strony powinny zasiąść do rozmów - podała służba prasowa ukraińskiego prezydenta.

Według Poroszenki strony powinny omówić kwestię zwolnienia ukraińskich zakładników bezprawnie przetrzymywanych w Rosji, pracę grupy obserwacyjnej OBWE na granicy rosyjsko-ukraińskiej oraz formułę zawieszenia broni.

Purgin zapowiadał zaś, że zamierza zaproponować w Mińsku wymianę wszystkich jeńców obu stron konfliktu. "Staramy się przekonać stronę ukraińską, że należy wymienić +wszystkich na wszystkich+, ale na razie bezskutecznie" - oznajmił.

Poprzednie spotkanie w sprawie kryzysu ukraińskiego odbyło się w Mińsku 26 sierpnia. Udział wzięli w nim: prezydent Rosji Władimir Putin i Poroszenko; Unię Europejską reprezentowała m.in. szefowa dyplomacji Catherine Ashton. Uczestnicy spotkania uzgodnili wówczas, że białoruska stolica będzie miejscem dialogu grupy kontaktowej ds. Ukrainy.

Grupa kontaktowa ds. kryzysu ukraińskiego ma pomóc w wypracowaniu porozumienia w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie wspierani przez Rosję separatyści od kwietnia walczą z ukraińskimi siłami rządowymi. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

W poniedziałek Poroszenko oświadczył, że rozpoczęła się bezpośrednia i otwarta agresja przeciwko Ukrainie ze strony Rosji. Przyznał, że w ostatnich dniach pogorszyła się sytuacja w rejonie operacji antyterrorystycznej, prowadzonej przez siły rządowe przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie w Mińsku. Jest szansa na zmiany?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.