ONZ: badanie użycia broni chemicznej w Syrii

ONZ: badanie użycia broni chemicznej w Syrii
(fot. Dal Lu/ flickr.com / CC BY-NC-SA)
PAP / kn

Komisja ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii, przekazując w poniedziałek sprawozdanie ze swych prac Radzie Praw Człowieka ONZ, poinformowała, że bada 14 przypadków użycia broni chemicznej, lecz "znakomita większość" ofiar wojny ginie od broni konwencjonalnej.

Odkąd komisja rozpoczęła we wrześniu 2011 roku śledztwo w sprawie sytuacji w Syrii zgłoszono 14 przypadków domniemanego użycia broni chemicznej - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący komisji Paulo Pinheiro, zastrzegając, że nie udało się jeszcze określić typu materiałów chemicznych, jakie zostały użyte i jego komisja czeka na raport inspektorów ONZ ds. broni chemicznej.
Pinheiro wyjaśnił, że komisja uznaje, iż prezydent Baszar el-Asad i jego rząd dopuścili się zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, natomiast w jego opinii grupy rebelianckie popełniły zbrodnie wojenne, lecz nie zbrodnie przeciwko ludzkości, "ponieważ nie istnieje klarowny system dowodzenia" wśród powstańców.
Dodał, że władze Syrii zaprosiły członkinię oenzetowskiej komisji Carlę del Ponte, by złożyła prywatną wizytę w tym kraju. Komisja domaga się jednak zezwolenia na przyjazd oficjalnej delegacji, w której skład wejdzie również sam Pinheiro.
Del Ponte wyraziła przypuszczenie, że została zaproszona przez rząd w Damaszku, ponieważ w maju powiedziała, iż pojawiły się również zarzuty o użycie broni chemicznej przez syryjską opozycję. W ostatnią środę komisja podkreśliła w specjalnym raporcie, że zbrodni w Syrii dopuszczają się obie strony konfliktu. W ciągu półtora roku siły reżimowe dokonały co najmniej ośmiu masakr, a rebelianci - jednej. 
W lutym Carla del Ponte, dawna prokurator trybunału ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii powiedziała, że nadszedł czas, by Rada Bezpieczeństwa ONZ przekazała sprawę Syrii do Międzynarodowego Trybunału Karnego. W czerwcu Pinheiro ostrzegł, że zwiększenie dostaw broni dla rządu Syrii i walczących z nim rebeliantów spowoduje najprawdopodobniej nasilenie zbrodni wojennych w tym konflikcie.   
Komisja ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii powstała we wrześniu 2011 roku. Na jej czele stoi Paulo Pinheiro, emerytowany profesor z Brazylii, były sekretarz stanu ds. praw człowieka w tym kraju, który wcześniej pracował przy badaniu naruszeń praw człowieka w Burundi i Birmie. Do komisji należą również: Yakin Erturk, profesor z Turcji, która wcześniej pracowała jako oenzetowska śledcza w sprawie przemocy wobec kobiet, oraz Karen Abu Zeid ze Stanów Zjednoczonych, była komisarz generalna Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ONZ: badanie użycia broni chemicznej w Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.