Przywódcy G8 o rozwiązaniu kryzysu w Syrii

Przywódcy G8 o rozwiązaniu kryzysu w Syrii
(fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)
PAP / mh

Przywódcy G8 zadeklarowali we wtorek wolę współpracy w celu powstrzymania rozlewu krwi w Syrii i wolę osiągnięcia politycznego rozwiązania syryjskiego kryzysu.

W komunikacie końcowym szczytu G8 w Irlandii Płn. podkreślono, że konferencja w Genewie poświęcona Syrii powinna się odbyć tak szybko, jak to możliwe. Wezwano też syryjskie władze i opozycję do zobowiązania się, że usuną z Syrii wszystkie organizacje powiązane z Al-Kaidą.
Uczestnicy szczytu G8 opowiedzieli się za wynegocjowanym, pokojowym zakończeniem syryjskiej wojny domowej i powstaniem tam rządu cieszącego się zaufaniem opinii publicznej. W komunikacie pominięto kwestię przyszłości prezydenta Syrii Baszara el-Asada.
Zapisowi dotyczącemu losu Asada w kontekście syryjskich rozmów pokojowych przeciwna była Rosja.
W komunikacie poinformowano o przeznaczeniu kolejnych środków - 1,5 mld USD - na pomoc dla uchodźców syryjskich. Jednocześnie potępiono łamanie praw człowieka zarówno przez siły reżimu syryjskiego, jak i przez rebeliantów. 
G8 wzywa do walki z uchylaniem się od podatków
Uczestnicy zakończonego we wtorek szczytu G8 w Irlandii Płn. zapowiedzieli nasilenie walki z praniem pieniędzy i uchylaniem się od podatków, ale - jak pisze Reuters - obiecali niewiele, jeśli chodzi o konkretne nowe działania.
Przyjęta w Enniskillen lista celów obejmuje nasilenie wymiany informacji między władzami podatkowymi, dążenie do tego, by firmy przekazywały władzom podatkowym więcej informacji o swoich zyskach, a także do większej przejrzystości, jeśli chodzi o prawdziwych właścicieli podstawionych spółek (ang. shell companies). W komunikacie ze szczytu wzywa się też kraje do walki z "plagą uchylania się od podatków".
Reuters odnotowuje, że w komunikacie ze szczytu nie ma zobowiązania do stworzenia rejestrów prawdziwych właścicieli takich spółek. Przywódcy G8 zapowiedzieli, że ich rządy przygotują plany działania mające doprowadzić do postępu, jeśli chodzi o zbieranie informacji o takich spółkach i dzielenie się tymi informacjami "stosownie do zróżnicowanych warunków konstytucyjnych".
Podkreślono, że kraje powinny zmienić przepisy umożliwiające obecnie firmom przerzucanie zysków za granicę w celu unikania podatków. Jak pisze agencja dpa, uzgodniono niewiele konkretów, jeśli chodzi o eliminowanie luk z przepisów podatkowych. Odpowiedzialność przerzucono na Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), G20 i plany działania poszczególnych krajów. 

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przywódcy G8 o rozwiązaniu kryzysu w Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.