Polacy zdobyli pięć medali na Paraolimpiadzie

Znakomicie spisała się również urodzona w Siedlcach 26-letnia Piekart (Start Gorzów Wlkp.). Przy komplecie publiczności na Stadionie Olimpijskim (80 tys. widzów) wygrała konkurs rzutu oszczepem. Wynikiem 41,15 ustanowiła rekord świata. (fot. EPA/KERIM OKTEN)
PAP / slo

Pięć medali XIV Paraolimpiady zdobyli w sobotę w Londynie Polacy: złoty - Katarzyna Piekart w rzucie oszczepem, srebrne - Alicja Fiodorow w biegu na 200 m, Karol Kozuń w pchnięciu kulą, Oliwia Jabłońska w pływaniu i także w tej dyscyplinie brązowy Paulina Woźniak.

Największym i najmilszym zaskoczeniem - jak podkreślił attache prasowy Robert Szaj - jest srebro zaledwie 15-letniej Jabłońskiej (Start Wrocław). - Rewelacja! Po 50 m Oliwia była piąta, potem miała fantastyczny finisz - powiedział PAP wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Po ostatniej próbie zaczęła się przygotowywać do następnego występu w finale - biegu na 200 m, w którym była siódma z rekordem życiowym 27,18. Druga na mecie pochodząca z Kozienic 27-letnia Fiodorow (Start Radom) czasem 25,49 ustanowiła rekord Europy, a zwyciężczyni - Kubanka Yunidis Castillo - świata 24,45.

Najwcześniej z polskiej ekipy lekkoatletów, bo w południe, srebrny medal na Stadionie Olimpijskim wywalczył w pchnięciu kulą mieszkający w Sieradzu 30-letni Karol Kozuń (Start Zduńska Wola) - 11,36 m. Siódmy był Krzysztof Smorszczewski (Start Białystok).

W sobotę z medalem z pływalni wróciła do wioski także 20-letnia Paulina Woźniak (Start Szczecin), która była trzecia na 100 m klasycznym. Ponadto w tej samej konkurencji 26-letni Krzysztof Paterka zajął piąte miejsce.

W podnoszeniu ciężarów pochodzący z Bielawy 41-letni Mariusz Tomczyk (Start Wrocław, kategoria do 60 kg) wycisnął 171 kg, co dało mu szóstą lokatę.

Po trzech dniach igrzysk dorobek polskiej ekipy to sześć medali. W czwartek, w pierwszym dniu rywalizacji, Anna Harkowska (Warmia i Mazury Olsztyn) zdobyła srebro w wyścigu na 3000 m na torze kolarskim. W sobotę była czwarta na dystansie 500 m.

Medale zapewnili już sobie tenisiści stołowi. W niedzielę w finale Patryk Chojnowski (Start Ostródzianka Ostróda) walczyć będzie z Chińczykiem Yangiem Ge, a w poniedziałek Natalia Partyka (Szansa Start Gdańsk) zagra z Chinką Qian Yang.

W sobotnich półfinałach Chojnowski zwyciężył Hiszpana Jose Manuela Ruiza 3:0 (14:12, 12:10, 11:4), natomiast Partyka błyskawicznie, w 11 minut uporała się z Australijką Melissą Tatter 3:0 (11:9, 11:2, 11:4).

Debiutujący w igrzyskach koszykarze na wózkach, po dwóch wygranych meczach grupowych (z Japonią 78:53 i Kolumbią 63:45), doznali porażki z silnym zespołem Kanady 65:83. W niedzielę czeka ich bardzo trudny pojedynek z gospodarzami - reprezentacją Wielkiej Brytanii.

Z innych wydarzeń warto podkreślić rekord świata, jaki ustanowił w eliminacjach biegu na 200 m Oskar Pistorius (RPA) - 21,30.