Kto może posiadać broń w Stanach?

Kto może posiadać broń w Stanach?
(fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA)
PAP / ad

Dostępność do broni w Stanach Zjednoczonych, jej sprzedaż, posiadanie i użycie, regulują prawa poszczególnych stanów. Krajowe Stowarzyszenie Strzeleckie (NRA) ocenia, że na terenie USA obowiązuje ok. 20 tys. przepisów dotyczących dostępu do broni.

W 2010 roku  prawie 32 proc. gospodarstw domowych w USA posiadało broń. NRA i wszyscy przeciwnicy jakichkolwiek restrykcji dotyczących broni powołują się na 2 poprawkę do konstytucji, twierdząc, że daje ona wszystkim Amerykanom prawo do samoobrony.

Prawa regulujące posiadanie broni są szczególnie liberalne na Florydzie, Alasce oraz w zachodnich stanach, takich jak Arizona, Teksas czy Kolorado. Dostęp do broni jest tam bardzo łatwy.

W stanie Kolorado, gdzie doszło do masakry w kinie w miejscowości Aurora, na przedmieściu Denver, nie jest wymagane pozwolenie na posiadanie broni ani jej rejestracja. Broń może nabyć mieszkaniec stanu po okazaniu dowodu tożsamości (np. prawa jazdy). Sprawdzana jest jedynie przeszłość kryminalna. Sprzedawca  jest zobowiązany  do przechowywania danych nabywców broni. Dostęp do bazy ma policja.

DEON.PL POLECA

Dla porównania w stanie Nowy Jork, w którym obowiązują jedne z najsurowszych przepisów w Stanach Zjednoczonych, wymagane jest uzyskanie pozwolenia i rejestracja tzw. broni krótkiej. Wymóg ten nie dotyczy broni długiej.

W położonym także na wschodnim wybrzeżu USA stanie New Jersey trzeba mieć pozwolenie na posiadanie broni krótkiej i trzeba rejestrować także broń  długą. W stanie Massachusetts konieczne jest uzyskanie  pozwolenia na każdą broń palną. Należy także odbyć odpowiednie przeszkolenie.

Poszczególne stany regulują także prawo do noszenia przy sobie naładowanej ukrytej broni palnej. W ostatniej dekadzie w USA stopniowo rozluźniano przepisy o posiadaniu broni palnej. W niektórych stanach zezwala się, na przykład, na jej wnoszenie do barów i restauracji.

Debata o dostępności broni palnej w USA ożyła ostatnio po zamachu na życie byłej już kongresmenki Gabrielle Giffords z Arizony. Sprawca  użył półautomatycznego pistoletu Glock 19 z dwukrotnie powiększonym magazynkiem - zamiast 15 kul, mieszczących się w standardowych magazynkach, zawierał on ich 30. Umożliwiło mu to strzelanie bez przerwy przez kilkanaście sekund bez ponownego ładowania.

Z sondażu Reuters-Ipsos, przeprowadzonego w kwietniu br., wynika,  że większość Amerykanów popiera konstytucyjne prawo do posiadania broni w celu samoobrony.  Sondaż Gallupa wykazał  spadek poparcia dla wprowadzenia restrykcji na posiadanie broni, z 78 proc. w 1990 r. do 44 proc. w 2010 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kto może posiadać broń w Stanach?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.