"Solidarność jest sztandarem wolnej Polski"

"Solidarność jest sztandarem wolnej Polski"
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i sekretarz stanu w ministerstwie kultury Piotr Żuchowski podczas otwarcia w Warszawie wystawy "21 x TAK" z okazji 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. (fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / wm

Solidarność jest sztandarem wolnej Polski rozpoznawalnym na całym świecie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas otwarcia w Warszawie wystawy "21 x TAK". Ekspozycja prezentuje tablice z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r. stoczniowców.

- Te wspaniałe tablice są ważną pamiątką dla całej Polski. Warto je obejrzeć i warto je przeżyć - powiedział w środę prezydent, który wystawę "21 x TAK" otworzył w warszawskiej Galerii Kordegarda z okazji 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. "Warto pamiętać, że za tym stoi chluba i duma Polski z całej Solidarności, która jest do dzisiejszego dnia sztandarem, rozpoznawalnym na całym świecie, wolnej Polski" - podkreślił Bronisław Komorowski.

Według prezydenta, Porozumienia Sierpniowe powinny oddziaływać na polski styl uprawiania polityki. - Mam nadzieję, że wróci dobra tradycja, że więcej jest zdolności do porozumiewania się, a nie do rozwiązań siłowych czy bezwzględnej walki na wyniszczenie - powiedział prezydent.

Zaznaczył też, że data Porozumień Sierpniowych zawartych w Gdańsku jest jedną z najważniejszych dat w historii Polski. - To data przypominająca moment powstania i zwycięstwa Solidarności - mówił Komorowski, podkreślając jednocześnie, że porozumienie zawarte między władzami PRL a opozycją zostało złamane przez stan wojenny. Ocenił jednak, że Solidarność z 1980 r., mimo stanu wojennego, miała istotny wpływ na późniejsze losy Polski.

DEON.PL POLECA

Wystawa "21 x TAK" prezentuje oryginalne tablice z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Tablice znajdują się na co dzień w zasobach Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Ekspozycja w Warszawie prezentuje również zdjęcia archiwalne z sierpnia 1980 r.

Tablice z 21 postulatami strajkowymi w 2003 r. zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO "Pamięć Świata" jako jeden z najważniejszych dokumentów XX wieku oraz świadectwo wydarzeń mających przełomowy wpływ na zmiany polityczne, ustrojowe i gospodarcze państw ówczesnego bloku komunistycznego. Postulaty zostały spisane ołówkiem i czerwoną olejną farbą na dwóch płytach ze sklejki. Spisali je w pierwszych dniach strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. działacze Ruchu Młodej Polski - Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Rybickiego w swym wystąpieniu wspominał prezydent Komorowski. "Jest nam go do dzisiejszego dnia bardzo, bardzo brak" - powiedział Komorowski, dodając, że Rybicki zginął służąc do końca Polsce.

Po zakończeniu strajku tablice przeniesiono do siedziby Solidarności w Gdańsku. W 1981 r. władze związku przekazały tablice Centralnemu Muzeum Morskiemu z przeznaczeniem na wystawę poświęconą I rocznicy Sierpnia 1980 r. Jednocześnie dyrekcja muzeum zdecydowała o wykonaniu kopii tablic.

W chwili ogłoszenia stanu wojennego eksponowane na wystawie kopie tablic zostały skonfiskowane przez funkcjonariuszy SB i zaginęły. Oryginalne tablice zabezpieczono w Centralnym Muzeum Morskim, a następnie wywieziono i ukryto na strychu domu konserwatora zabytków Wiesława Urbańskiego, gdzie przetrwały stan wojenny i okres przemian ustrojowych, by w 1996 r. ponownie znaleźć się w muzeum.

Wystawa, którą otworzył prezydent Komorowski, będzie otwarta do 4 września. W jej zorganizowaniu pomogło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Europejskie Centrum Solidarności.

W ramach obchodów 31. rocznicy powstania Solidarności prezydent złożył wcześniej kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku, a także wręczył w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe działaczom opozycji demokratycznej w PRL, m.in. Zbigniewowi Bujakowi, Józefowi Piniorowi i Stefanowi Bratkowskiemu. Wieczorem w Belwederze zaplanowano także koncert nawiązujący do Przeglądu Piosenki Prawdziwej z 1981 r.; podczas koncertu prezydent wręczy odznaczenia państwowe twórcom zasłużonym dla polskiej kultury.

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.

Pierwsze strajki latem 1980 roku były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę Edwarda Gierka. W połowie sierpnia 1980 r. zaczęły się strajki na Wybrzeżu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Solidarność jest sztandarem wolnej Polski"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.