Harcerze wystosowali apel ws. krzyża

PAP / zylka

"Apelujemy o niewłączanie kwestii umiejscowienia krzyża, który postawiliśmy przed Pałacem Prezydenckim, w spory polityczne"
(fot. pis.org.pl)

ZOBACZ TAKŻE

Z apelem o niewłączanie krzyża postawionego przed Pałacem Prezydenckim w spory polityczne zwrócili się do polityków i dziennikarzy harcerze z "Inicjatywy Polsce i bliźnim". Wyrazili nadzieję, że krzyż będzie mógł pozostać w obecnym miejscu do czasu postawienia pomnika.


"Inicjatywa Polsce i bliźnim" powstała po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem i skupia harcerzy i harcerki z różnych związków ruchu skautowego.


"Apelujemy o niewłączanie kwestii umiejscowienia krzyża, który postawiliśmy przed Pałacem Prezydenckim, w spory polityczne i działania sprzeczne z duchem wzajemnego szacunku " - podkreślili harcerze w apelu przesłanym w piątek mediom.


W ich ocenie, w ostatnim czasie media przytaczają wiele wypowiedzi na temat roli krzyża, które są sprzeczne z ich celami i podważają zaufanie, konieczne dla inicjatyw realizowanych w przestrzeni publicznej dla wspólnego dobra.


"Klimat konfliktu źle służy idei odwołującej się do tego, co łączy a nie dzieli. (...) Gorąco prosimy o niewłączanie krzyża i idei, którą reprezentuje, w żadne spory polityczne ani działania sprzeczne z duchem szacunku dla państwa i współobywateli. Prosimy o zapewnienie naszej inicjatywie możliwości spokojnego rozwoju, z pożytkiem dla wszystkich" - czytamy w apelu.


Harcerze w apelu podkreślili, że od 10 kwietnia teren przed Pałacem Prezydenckim stał się miejscem znanym na całym świecie, gdzie Polacy okazują swoje przywiązanie do wartości patriotycznych i zdolności jednoczenia się ponad podziałami.


"Takim miejscem powinien pozostać. To dlatego tu, wśród niezliczonych zniczy, kwiatów i zdjęć postawiliśmy krzyż, jako wezwanie do budowy pomnika, który będzie hołdem dla wszystkich ofiar katastrofy, oraz świadectwem pamięci o dniach żałoby narodowej, które zjednoczyły nas ponad podziałami" - zaznaczyli w apelu.


W opinii harcerzy, ci, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, stali się "symbolem dla naszego narodu i państwa". "Chcielibyśmy z perspektywy przyszłych pokoleń okazać się zdolni przekazywać pamięć tamtych dni dla krzewienia postaw obywatelskich, miłości do Ojczyzny oraz współpracy mimo różnic. Temu służy krzyż i idea budowy pomnika" - podkreślili w apelu.


Wyrazili nadzieję, że krzyż postawiony przed Pałacem Prezydenckim będzie mógł pozostać w obecnym miejscu do czasu postawienia pomnika.


"Liczymy, że w atmosferze pokoju i godności stosownej do otoczenia, krzyż będzie mógł pozostać na obecnym miejscu przez czas pozwalający na postawienie pomnika. Następnie zostanie przeniesiony w odpowiednie miejsce" - oświadczyli harcerze.


Harcerze zapewnili także, że pozostają w stałym kontakcie z Kancelarią Prezydenta, która "okazuje zrozumienie i życzliwość". "Wierzymy, że wspólnie uda się nam wypracować szczegóły realizacji tej idei" - zaznaczyli harcerze z "Inicjatywy Polsce i bliźnim".


W sprawie przyszłości krzyża toczą się od kilku dni rozmowy pomiędzy przedstawicielami Metropolitalnej Kurii Warszawskiej, Kancelarii Prezydenta i harcerzami.

 

Czytaj dalej...

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.43

Liczba głosów:

7

Komentarze użytkowników (24)

Dodaj komentarz
2010-07-22 13:03:29 | Cytuj | Zgłoś
~poezja?
dla patriotów...
ciągle wspominamy ofiary katastrofy...dobrze wspominamy...
2010-07-22 13:01:38 | Cytuj | Zgłoś
~poezja?
kącik poezji, dla miłujących poezję, ... i Ojczyznę... dla harcerzy...
jeśli nie czytasz, po prostu omiń wzrokiem te wiersze...

 
2010-07-22 10:06:23 | Cytuj | Zgłoś
JurekS
Nie odmawiasz pacierza? Nie znasz "uczynków miłosiernych co do duszy"? Tam jest wyraźnie powiedziane: NIEUMIEJĘTNYCH POUCZAĆ
:-)


Velario, co prawda jesteś opornym ;) uczniem, ale widzę, że pojawiło się światełko
2010-07-22 09:40:01 | Cytuj | Zgłoś
~szary
  Poezja  -rzecz piękna i ponadczasowa , ale  musi  być  odpowiednio dobrana,  jak  kaliber  broni ,  inaczej  staje  się  śmieszna  i  niezrozumiała,  a nawet  żałosna .Jedyny  wiersz  Mariana  Hemara , jaki  mi  pasuje do tego wszystkiego , co się  obecnie  u nas  dzieje  -  to  znakomita  " Teoria  względności" .   A  wszystkim  obrońcom  "polskości" i  tropicielom  cudzego  pochodzenia (~~Stanisław Miłosz et consortes) nieśmiało  przypominam , że  Marian  Hemar,  wybitny  Polak,  patriota,  piewca    p o l s k i e g o  Lwowa to  -Żyd, pr. nazwisko  -Jan  Marian  Hescheles.
2010-07-22 09:20:57 | Cytuj | Zgłoś
~Alfista
Co to za kącik poetycki się zrobił?
Zobacz wszystkie komentarze na forum

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?