Ruszył program "Prawnicy uchodźcom"

Ruszył program "Prawnicy uchodźcom"
(fot. PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)
PAP / ptt

Porady prawne w zakresie polskiego system azylowego, w tym zasad nadawania statusu uchodźcy - to główny cel projektu "Prawnicy uchodźcom" realizowanego m.in. przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Do czerwca będzie mogło z niego skorzystać kilkuset cudzoziemców.

Prawnicy będą świadczyć pomoc zarówno osobom przebywającym w otwartych ośrodkach dla cudzoziemców, jak i umieszczonym w placówkach strzeżonych. "Przewiduje się udzielenie wysokiej jakości porad prawnych dla 730 osób starających się o uzyskanie statusu uchodźcy w Polsce. W ten sposób osoby korzystające z porad prawnych będą miały możliwość zrozumienia polskiego systemu azylowego i przyczyn nadawania statusu uchodźcy" - podkreśla HFPC.

Oprócz świadczenia bezpłatnej pomocy prawnej program "Prawnicy uchodźcom" przewiduje także podejmowanie interwencji w indywidualnych sprawach oraz seminaria dla studentów-wolontariuszy. Dyżury prawników oraz doradcy ds. integracji odbywają się w siedzibie HFPC przy ul. Zgoda 11 w Warszawie. Z Fundacją można się kontaktować także telefonicznie pod numerem 22 556 44 66 lub mailowo: refugees@hfhr.org.pl.

Od wielu miesięcy organizacje pozarządowe zwracają uwagę na potrzebę szczególnej ochrony międzynarodowej zwłaszcza obywateli Ukrainy. Spośród ponad 2 tys. Ukraińców, którzy w 2014 r. złożyli wnioski o nadanie statusu uchodźcy w Polsce, ani jeden nie uzyskał takiej ochrony.

DEON.PL POLECA

Jak podkreśla HFPC, w czasie - gdy władze aktywnie udzielają ochrony osobom polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy - to jednocześnie odmawiają ochrony innym obywatelom Ukrainy, którzy także uciekli przed konfliktem zbrojnym. W styczniu prezes Fundacji Danuta Przywara w liście do szefowej MSW Teresy Piotrowskiej zaapelowała o humanitarne traktowanie wszystkich obywateli Ukrainy, którzy opuścili swój kraj w obawie przed walkami, niezależnie od ich pochodzenia.

"Z uwagi na skomplikowaną i trudną sytuację panującą na Ukrainie wnioski uchodźcze składane przez obywateli tego państwa rozpatrywane są w sposób wnikliwy i zindywidualizowany" - napisał wiceszef MSW Piotr Stachańczyk w odpowiedzi skierowanej do HFPC. Dodał, że w każdym przypadku badana jest kwestia związana z możliwością przesiedlenia się wewnątrz kraju.

Zaznaczył, że według informacji uzyskiwanych z różnych źródeł, w tym przekazywanych przez regionalnego przedstawiciela UNHCR, mimo trudnej sytuacji w kraju pomoc przymusowym przesiedleńcom udzielana jest z wielu stron oraz na różnych płaszczyznach; m.in. pomoc w znalezieniu pracy i mieszkania, otrzymaniu nowych dokumentów, kontynuacji nauki.

"Nawiązywanie w tym kontekście do ewakuacji obywateli Ukrainy polskiego pochodzenia z obszarów objętych konfliktem zbrojnym nie jest zasadne, gdyż osoby ewakuowane nie wnioskowały o objęcie ich ochroną międzynarodową. Legalizacja ich pobytu w Polsce w większości przypadków odbywa się na podstawie przepisów ustawy o cudzoziemcach z wykorzystaniem możliwości uzyskania zezwolenia na pobyt stały przez osoby polskiego pochodzenia" - napisał Stachańczyk w liście do prezes HFPC.

Zapewnił, że służby podległe MSW będą w dalszym ciągu uważnie monitorować sytuację na Ukrainie, zachowując gotowość na przyjęcie ewentualnego zwiększonego napływu osób poszukujących ochrony oraz uwzględniając zmieniające się okoliczności.

Jednocześnie wiceminister poinformował, że w 2014 roku obywatelom Ukrainy wydano ok. 830 tys. wiz (z czego duża część w związku z wykonywaniem pracy), 17 tys. zezwoleń na pobyt czasowy i ok. 4,5 tys. zezwoleń na pobyt stały.

Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, większość cudzoziemców przybywających do Polski z Ukrainy w zeszłym roku zdecydowała się nie na złożenie wniosku o status uchodźcy, ale na legalizację pobytu umożliwiającą podjęcie pracy i utrzymanie rodziny. Ukraińcy złożyli ponad 28 tys. takich wniosków, co stanowi 44 proc. wszystkich wniosków w sprawach o legalizację pobytu.

Osobom ubiegającym się w Polsce o status uchodźcy przysługuje pomoc socjalna i opieka medyczna w dwóch ośrodkach recepcyjnych: w Białej Podlaskiej lub Dębaku k. Warszawy. Przysługuje im także prawo podejmowania pracy w przypadku, jeżeli postępowanie uchodźcze w pierwszej instancji trwa dłużej niż 6 miesięcy.

Współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców oraz budżetu państwa projekt "Prawnicy uchodźcom" HFPC realizuje wraz ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej, Caritas Archidiecezji Białostockiej, Wydziałem Prawa i Administracji UW, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Fundacją Instytut na rzecz Państwa Prawa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ruszył program "Prawnicy uchodźcom"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.